Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Memoriał Władysława Pietrzaka jak co roku w innym mieście

Tegoroczna edycja Memoriału Władysława Pietrzaka była planowana w połączeniu z pierwszą rundą cyklu Nice Cup na początek kwietnia. W związku z zaistniałą sytuacją na świecie, termin tych zawodów będzie musiał zostać zmieniony.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Wiaczesław Monachow WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: Wiaczesław Monachow

Jeśli tylko sytuacja na świecie ustabilizuje się, czynione będą starania, aby te zawody zostały rozegrane w drugiej części sezonu 2020. Memoriał Władysława Pietrzaka co roku odbywa się w innym mieście. To prawdopodobnie jedyny taki żużlowy memoriał na świecie, który każdego roku odbywa się na innym torze. W sezonie 2020 zmagania miały się odbyć w Łodzi przy okazji pierwszej rundy cyklu Nice Cup.

Zgodnie ze zgłoszeniami w zawodach mieli wystartować zawodnicy młodzieżowi z całej Europy. Do udziału w tegorocznym cyklu Nice Cup oraz memoriale Władysława Pietrzaka zgłosili się reprezentanci Niemiec, Łotwy, Ukrainy, Rosji, a także Holandii. W stawce znajdą się oczywiście także młodzi polscy zawodnicy, którzy będą rywalizowali o okolicznościowe puchary oraz nagrody rzeczowe.

Dotychczas rozegrano osiem edycji Memoriału Władysława Pietrzaka. W ubiegłym roku w Tarnowie triumfował reprezentant Rosji, Wiaczesław Monachow.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Hans Nielsen

W środowisku sportowym Władysław Pietrzak postrzegany jest jako twórca współczesnego sportu żużlowego w znanej nam postaci. W latach młodzieńczych pod pseudonimem "Prus" walczył jako żołnierz konspiracji niepodległościowej w oddziałach Kedywu, VII obwodzie "Obroża" AK. Uczestniczył również w Powstaniu Warszawskim. Za bohaterską postawę został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - jednym z najwyższych, ówczesnych odznaczeń państwowych, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim i wieloma innymi krzyżami i medalami.

W latach 50-tych przeniósł się na stałe do Warszawy, aby kontynuować pracę w Polskim Związku Motorowym, którego członkiem był od 1937 roku. Począwszy od 1956 roku działał w zarządzie PZM, w latach 1966-1970 był wiceprezesem, a między 1977 a 1983 rokiem pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego. W tym czasie organizował wiele imprez żużlowych i motocyklowych.

Aktywnie działał w Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM). Dzięki znajomości wielu języków, stał się reprezentantem Polski na światowych kongresach FIM. Od 1956 roku był członkiem Podkomisji Wyścigów Torowych, później stał się jej przewodniczącym. W 1973 roku, po utworzeniu samodzielnej Komisji Wyścigów Torowych (CCP) był jej prezydentem aż do 1982 roku.

Władysław Pietrzak był również wybitnym dziennikarzem, autorem wielu opracować oraz książek dotyczących rozwoju sportu żużlowego w Polsce i na świecie.

Dotychczasowi zwycięzcy Memoriału Władysława Pietrzaka:
2011 (Piła): Piotr Pawlicki
2013 (Ostrów Wielkopolski): Oskar Fajfer
2014 (Lublin): Maciej Fajfer
2015 (Rybnik): Sergiej Łogaczow (Rosja)
2016 (Świętochłowice): Hubert Czerniawski
2017 (Rzeszów): Karol Żupiński
2018 (Grudziądz): Patryk Zieliński
2019 (Tarnów): Wiaczesław Monachow (Rosja)

Przeczytaj także:
Sezon należy odwołać, aby uniknąć katastrofy finansowej? Duże obawy Mikkela Becha
Kontrakt telewizyjny w PGE Ekstralidze do zmiany? Komarnicki namawia do rozmów

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×