Lwim pazurem: Bunt żużlowców? To normalne negocjacje. Telewizja musi zmienić myślenie (felieton)

- Zawodnicy PGE Ekstraligi kręcą głową na nowe stawki, ale nie róbmy sensacji. To normalne negocjacje. Bardziej martwi mnie sytuacja w eWinner 1. Lidze. Jeśli telewizja nie pomoże, to nic z tego nie będzie - pisze w swoim felietonie Marian Maślanka.

Marian Maślanka
Marian Maślanka
Rywalizacja w meczu Betard Sparty z MRGARDEN GKM-em WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Rywalizacja w meczu Betard Sparty z MRGARDEN GKM-em
Lwim pazurem to cykl felietonów Mariana Maślanki, byłego prezesa Włókniarza Częstochowa.

***

Tak jak przewidywałem, PGE Ekstraliga może ruszyć w czerwcu. Prezes Wojciech Stępniewski (zakładam, że po meldunku z klubów) wyliczył, że najlepsi zawodnicy będą mogli zarobić 700 tysięcy złotych. Po stronie żużlowców mamy duży opór, ale nie robiłbym z tego żadnej sensacji. Dla mnie to normalne negocjacje. Będą tarcia i emocje, zanim dojdzie do kompromisu.

Jestem jednak przekonany, że z czasem uda się go osiągnąć. Byłbym zresztą bardzo zdziwiony, gdyby pierwsza propozycja prezesów spotkała się z pełnym uznaniem środowiska zawodników i temat zostałby od razu zamknięty. Uważam, że większość żużlowców pójdzie na mocne ustępstwa i ostatecznie przystąpi do rywalizacji. Dajmy jednak obu stronom czas.

ZOBACZ WIDEO Krzysztof Cugowski: Żużel jest sportem, który powinien najszybciej wrócić na stadiony

Wydaje mi się, że PGE Ekstraliga raczej pojedzie bez kibiców, choć Marek Grzyb z Moje Bermudy Stali Gorzów walczy o 999 widzów na trybunach. Widziałem, że zrobił symulację, zabrał pracowników na stadion i przekonuje, że tak się da. Wszystko brzmi dobrze, ale mam na starcie jedno pytanie: w jaki sposób zostaną wytypowane te osoby? Licytacja wejściówek? Pod względem marketingowym fatalne rozwiązanie. Takich rzeczy nie robi się ludziom, którzy przez lata byli z klubem. Jeśli już to zapisy na bilety, a później losowanie. Cieszę się jednak, że szef Stali kombinuje. Potrzebujemy teraz jednostek, którym się chce. Kreatywność jest mile widziana. Nigdy nie wiadomo, które rozwiązanie w tych ekstremalnie trudnych czasach okaże się skuteczne. A każdy grosz jest na wagę złota.

Z niepokojem patrzę natomiast na eWinner 1. Ligę. Prezesi zaczynają zmieniać zdanie. Wcześniej wykluczali jazdę bez kibiców, a teraz większość jest gotowa na to pójść. Działacze mówią, że to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Domyślam się, że chodzi o zwiększenie kontraktu telewizyjnego. Słyszałem, że telewizja nie jest do tego przekonana, a niektórzy eksperci twierdzą, że więcej powinny dać od siebie kluby.

Przyznam, że takie opinie świadczą w mojej ocenie o kompletnym niezrozumieniu tematu. Przepraszam, ale co jeszcze mają zrobić prezesi? Codziennie walczą, żeby zatrzymać w czasach kryzysu jak największą liczbę sponsorów, niektórzy podpisują nowe umowy, a poza tym organizują wśród kibiców zbiórki. Wiedzą, że nic na tym nie zarobią, ale chcą dać kibicom radość, a telewizji produkt. To mało?!

Poza tym wcale nie jest tak, że telewizja ma zapłacić za nic, bo zakładam, że w grę wchodzi pokazywanie całej kolejki eWinner 1. Ligi, a nie tylko dwóch meczów, jak zostało to wcześniej ustalone. Nie mam wątpliwości, że w interesie nadawcy jest pomoc dla klubów. Mam zresztą wrażenie, że w czasach pandemii w żużlu nie będzie wygranych. Stracą kluby, żużlowcy, sponsorzy, ale telewizja jako jedyna może w tej całej układance się obronić. A prezesom klubów pierwszoligowych dajmy już spokój, bo i tak robią bardzo dużo, żebyśmy mieli w tym roku żużel.

Marian Maślanka
Zobacz także:
Robert Dowhan: Nie zwalniam, choć tarcza słaba, a bank ponagla
Prezydent Gorzowa: Wirus? Podejmowaliśmy szybko niepopularne decyzje

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy zgadzasz się z Marianem Maślanką?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×