Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Jaka jest rola trenera w żużlu? Często są pomijani

- Prezesi najpierw patrzą, ile mają w portfelu i budżecie, a później dobierają do tego zawodników, często pomijając przy tym trenerów - stwierdził Stanisław Chomski.
Szymon Michalski
Szymon Michalski
Stanisław Chomski, Piotr Paluch WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Stanisław Chomski, Piotr Paluch.

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Toruniu. Oglądaj w Eurosporcie!

W ostatnim czasie dużo mówiło się o roli trenerów i o tym, że niewiele mają oni do powiedzenia w zestawieniu z prezesami klubów. Ostatnim takim przypadkiem jest trener Fogo Unii Leszno Piotr Baron. Władze klubu pożegnały bowiem Jarosława Hampela bez jego wiedzy.

A jak pracę trenera oceniają osoby obeznane w tym fachu? Ten temat poruszony został w magazynie "R1. Rezerwowy program żużlowy".

- Prezesi najpierw patrzą, ile mają w portfelu i budżecie, a później dobierają do tego zawodników, często pomijając przy tym trenerów - stwierdził Stanisław Chomski. Dodał jednak, że przy budowaniu składu jego zdanie odgrywa sporą rolę.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Billy Hamill

- We wszystkich klubach, w których pracowałem, a trochę ich było, moją rolą było przedstawienie kandydatur. Nigdy jednak nie zamykałem się na czubek swojego nosa i nie uważałem, że te kandydatury są najważniejsze. Wsłuchiwałem się w środowisko osób współpracujących i zarządu klubu, czy widzieliby takiego czy innego zawodnika. Generalnie rzecz biorąc, zawsze decydował czynnik finansowy. Nie na wszystkich zawodników, których chciałby mieć trener, klub się zgadzał - powiedział trener Moje Bermudy Stali Gorzów.

Podobne doświadczenia ma Jacek Ziółkowski, menedżer Motoru Lublin. - Jak zarząd kontraktował zawodników, to wcześniej odbywało się wiele rozmów pomiędzy trenerami a zarządem klubu. Wszystkie decyzje były w jakiś sposób konsultowane, zawsze ktoś pytał o zdanie - przyznał Ziółkowski.

Czy bywało tak, że to prezes, a nie trener, decydował m.in. o zmianach w trakcie spotkań? - W trakcie meczu raczej nie. Często były rozmowy na temat składu, przed meczem. Natomiast w trakcie zawodów nie przypominam sobie takiego przypadku, żeby czy to pani Marta Półtorak, czy Kuba Kępa ingerowali i mówili, że ma pojechać ten czy inny zawodnik - wyjaśnił.

Zobacz także: Żużel. Wiktor Trofimow bał się przeprowadzki do Lublina. Teraz jednak chwali sobie mieszkanie w tym mieście
Zobacz także: Żużel. Jakub Jamróg nie był wirtuozem. Nie zbawi Motoru Lublin

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (3):

 • Piotr Biega Zgłoś komentarz
  Teraz używa się terminu coach . KS UNIA LESZNO BARONOWIE
  • yes Zgłoś komentarz
   Decyduję osoba mająca kasę lub blisko niej siedząca. Rola innych (to nie teatr) wyłania się zależnie od sytuacji i przyjętej (lub nie) praktyki. Trener jest od przygotowania drużyny na
   Czytaj całość
   mecz oraz odpowiada za wynik i na stawiane pytania. Menedżer, przynajmniej z nazwy jest bliżej nieokreślony - jak ustalą wcześniej lub w działaniu. Może więc być pierwszym lub dalszym w szeregu do tego co robi i wydaje mu się, że robi lub robić będzie...
   • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
    A Julcia Chomska to w jakim celu jest w Stali? Figuruje chyba tylko jako "zatrudniona".
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×