Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Prezes Włókniarza nie chce walkowera po wydarzeniach w Gorzowie. Apeluje o powtórkę meczu

Pożar rozdzielni i awaria prądu były powodem przerwania meczu Moje Bermudy Stal - Eltrox Włókniarz. Szef klubu z Gorzowa Marek Grzyb apeluje o zaliczenie wyniku. Prezes gości Michał Świącik chciałby odjechać mecz raz jeszcze.
Kamil Hynek
Kamil Hynek
Michał Świącik (w środku) WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Michał Świącik (w środku)

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

W piątek w Gorzowie mieliśmy do czynienia z sytuacją bez precedensu. W okolicy stadionu im. E. Jancarza zapaliła się rozdzielnia, która doprowadziła do awarii prądu. Mecz Moje Bermudy Stali i Eltrox Włókniarza przerwano po dziesiątym biegu, ale usterka była na tyle poważna, że puszczenie zawodów dalej było niemożliwe. W tym momencie gospodarze prowadzili 32:28. 

Stanowisko zajęła już Speedway Ekstraliga, która poinformowała, że o dalszych krokach zadecyduje Komisja Orzekająca Ligi. Gospodarzom zgodnie z regulaminem grozi walkower, ale jeden z jego punktów mówi o tym, że sędzia może przerwać mecz, jeśli stwierdzi, że istnieją przyczyny lub nadzwyczajne okoliczności, dla których mecz nie może być odpowiednio rozegrany lub kontynuowany.

ZOBACZ WIDEO Twarde zderzenie Bewleya z PGE Ekstraligą. Śledź: Każdego dnia zastanawiamy się, co poprawić

Prezes Moje Bermudy Stali - Marek Grzyb wystosował na gorąco apel, w którym prosi o zaliczenie wyniku. Szef częstochowskiego klubu - Michał Świącik - poinformował z kolei w mediach społecznościowych, że nie chce wyroku przy zielonym stoliku i walkowera choć miałby ku temu twarde przesłanki.

W zamian zaproponował, aby o rezultacie końcowym przesądziła sportowa rywalizacja. Dodał też, że pod pomieszczeniem, w którym pojawił się ogień i gęsty dym doszło do mrożących krew w żyłach scen.

"Wracamy z Gorzowa spokojnie do domu. Nie będę teraz w nocy emocjonalnie wypowiadał się na temat całej sytuacji, ale powiem tylko jedno - żeby było w duchu sportowej walki to dokończmy lub objedźmy ten mecz raz jeszcze. Wiem, że regulaminowo możemy domagać się walkowera, ale nie chcemy tego robić. Niech lepszy pokaże na torze swoją wyższość, niech wygra sport. Wierzę w sprawiedliwą decyzję Ekstraligi w tym zakresie. A co do samego pożaru to przeraziło mnie jak jeden facet wskakiwał do tej rozdzielni i wyciągał motocykle i coś tam jeszcze" - czytamy w jego wpisie.

Za pomocą swojego profilu do dyskusji podłączyła się córka Świącika, która pełni obowiązki dyrektora we Włókniarzu. Pani Patrycja poparła ojca podkreślając argumenty, że przecież przyjezdni mogli jeszcze odwrócić losy meczu.

- "Pięć pozostałych biegów w meczu Gorzów vs. Częstochowa to 1/3 zawodów.... Sądzę i wierzę, że jeszcze wszystko mogło się zdarzyć... Mam nadzieję, że będziemy mogli dokończyć te zawody i uczciwe ustalić wynik meczu, nie opierając się o insynuacje o działaniu siły wyższej czy zawinieniu i zaniedbaniu organizatora zawodów. Regulamin stanowi dość jasno w tej kwestii, ale jesteśmy drużyną walczącą fair play i chcemy wygrać na torze".

Korespondencyjna wymiana zdań uruchomiła lawinę komentarzy. Użytkownicy byli podzieleni, ale większość opowiedziała się za opcją, którą forsuje rodzina Świącików. - Spotkanie nie było zamknięte i wynik był sprawą otwartą - to najczęściej pojawiające się notki.

Jeden z użytkowników zauważa, że gdyby wysłuchano słów Grzyba i rezultat zatwierdzono, a spotkanie uznano za odbyte, w przyszłości mogłoby dochodzić do częstszych, dziwnych sytuacji, które miałyby na celu doprowadzenie do przedwczesnego zakończenia meczów. 

Zbierając wszystkie za i przeciw wydaje się, że najrozsądniej byłoby faktycznie usiąść do stołu, ustalić nowy termin i odjechać spotkanie od początku, a tamto wymazać z pamięci. Dogadać się, informując o tym Speedway Ekstraligę zanim ta sama weźmie sprawy w swoje ręce. Przeciąganie liny i tak nic nie da, a w najgorszym wypadku znów nadszarpnie wizerunkiem dyscypliny.

CZYTAJ TAKŻE: Awaria prądu w Gorzowie. Czy będzie walkower?
CZYTAJ TAKŻE: Kontuzja powodem absencji Iversena? Chomski: Nie róbmy z kogoś idioty

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (101):
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Nie chce walkowera bo wie ze madsen czy miskowiak drugi raz tak slabo nienpojada,ale puyanie czy przedpelski tak dobrze pojedzie a po drugiej stronoe czy kasprzak powtorzy slabybwystep.
  • marbet70 Zgłoś komentarz
   Jedyne wyjście to dokończyć ten mecz od 11-tego biegu, jeśli będzie inaczej (A nie będzie walkowera) to faktycznie podobne przypadki będą się mnożyć w przyszłości
   • Mirek K.S.U.L Zgłoś komentarz
    cielak i swiacik to cienkie bolki he he nie potrafią pogodzic się z przegraną;( nawet gdyby powtorzyli mecz i czewa znow by przegrywala to co wtedy.powtarzamy aż wygramy???
    • wirus szczecin Zgłoś komentarz
     Ludzie nie można zaliczyć wyniku bo zaraz będą wszędzie pożary jak wynik będzie na korzyść gospodarza
     • mari Zgłoś komentarz
      To jest sport zawodowy. Więc nie ma czasu na takie pierdoły jak prywatne deklaracje i zachcianki. Pech, nie pech, to Włókniarz wygrywa. Argument "po 8 biegu mecz zaliczony" w tym
      Czytaj całość
      przypadku jest równie głupi, jak Ci co go wygłaszają.
      • rad Zgłoś komentarz
       Nie wierzę oczywiście, że ktoś z Gorzowa specjalnie zaaranżował awarię, natomiast klub nadal odpowiada za organizację meczu, w tym za zapewnienie warunków technicznych. Awaria
       Czytaj całość
       rozdzielni, oświetlenia czy maszyny startowej nie jest siłą wyższą taką jak ulewa, powódź czy np. wybuch wojny albo epidemia. Nie wiemy w jakim stanie była instalacja elektryczna na stadionie, czy była poprawnie zaprojektowana czy miała okresowe przeglądy i konserwacje. Za stan techniczny obiektu przed Ekstraligą odpowiada klub, nikt więcej. Powtórzenie meczu wydaje się być jedynym racjonalnym rozwiązaniem, zwłaszcza, że Częstochowa miałaby podstawy do żądania walkowera, a jednak preferuje rozwiązanie w duchu sportu. Propozycja prezesa Grzyba zaliczenia meczu jest zwyczajnie niesmaczna i nieelegancka.
       • wirus szczecin Zgłoś komentarz
        Trzeba przyjąć propozycję Częstochowy i to na ich warunkach bo inaczej walkower i tyle
        • Stanisław Mróz Zgłoś komentarz
         Wzorcowy walkower.
         • STAL.G_1771 Zgłoś komentarz
          Brawo Panie Świącik za godną sportową postawę, wielki szacunek dla Pana i pańskiego klubu. Ja bym dokończył mecz od 10 biegu skoro Częstochowa wyraziła chęć i postępuje fair play.
          • AVE STAL Zgłoś komentarz
           8 biegów odjechane wynik zaklepany, jaki walkower ?? bo co?? bo Cielak sie posrał w gacie na mysl o przegranej?? Cielak to cwana szuja, . Odjechac jeszcze raz i co? moze jeszcze dac tydzien
           Czytaj całość
           trenowac na naszym torze zeby sie Swiacik z Cielakiem cieszyli ??? takiego wała..
           • maks pierwszy Zgłoś komentarz
            Pisze w sprawie tabeli Włókniarz rozegrał 4- mecze dlaczego nie jest tabela zaktualizowana
            • maks pierwszy Zgłoś komentarz
             Dlaczego tabela nie jest zaktualizowana
             • Rafi CKMW Zgłoś komentarz
              Wielkie brawa Panie Prezesie. I to jest godna postawa Lwa.
              Zobacz więcej komentarzy (88)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×