KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Dariusz Ostafiński. Bez Hamulców 2.0: Między literą prawa i duchem sportu. Nie dobijać Stali [FELIETON]

Zgodnie z literą prawa Włókniarzowi należy się walkower. Ale jest coś takiego jak duch sportu. Stal miała pecha, ale nie miałbym serca, żeby karać ją za to wynikiem 0:40. To byłoby nieludzkie. Zwłaszcza w sytuacji w jakiej znalazł się klub.

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Spalona rozdzielnia w Gorzowie WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Spalona rozdzielnia w Gorzowie.
Bez Hamulców 2.0, to cykl felietonów Dariusza Ostafińskiego, redaktora prowadzącego dział na żużel na WP SportoweFakty.

***

Mecz 4. kolejki PGE Ekstraligi Moje Bermudy Stal Gorzów - Eltrox Włókniarz Częstochowa został przerwany po 10. biegu, przy stanie 32:28, z powodu awarii światła na stadionie. Spaliła się (nie wytrzymał stycznik) jedna z dwóch głównych rozdzielni zasilająca w prąd park maszyn, dmuchane bandy i oświetlenie na stadionie. Działała druga rozdzielnia obsługująca wieżyczkę sędziowską, taśmę startową i dodatkowe luksy dla telewizji. Sędzia zakończył mecz z powodu słabej widoczności na prostej startowej. Decyzję, co dalej ze spotkaniem, ma podjąć Komisja Orzekająca Ligi.

Czekając na decyzję KOL rozważmy to, jakie opcje leżą na stole i która w tym przypadku byłaby najlepsza. Zacznę jednak od tego, że gdyby trzymać się litery prawa, to żadnej dyskusji by nie było, bo Stal  powinna zostać ukarana walkowerem.

ZOBACZ WIDEO Dudek: Jakbym miał 100 tysięcy dolarów, dałbym Anderssonowi, żeby wrócił

Gospodarz ponosi odpowiedzialność za sprawne przeprowadzenie zawodów na zasadzie ryzyka. Stali nie wyszło i nie ma znaczenia, że to była tylko złośliwość rzeczy martwych, a nie -  jak niektórzy próbują nam wmówić: siła wyższa. Powódź, huragan, trzęsienie ziemi - to są siły wyższe. Rozdzielnia, która się spaliła, to nie jest jednak ta sama kategoria. To jest jednak coś, nad czym człowiek ma kontrolę, potrafi nad tym zapanować.

Żal mi jednak Stali tak po ludzku. Rozdzielnia była po serwisie, wiadomo, że za obiekt odpowiada na co dzień OSiR, a nie Stal (wynajmuje stadion na mecze), więc w klubie najpewniej założono, że sprawa dopływu prądu to coś, co można sobie zdjąć z głowy, bo nie ma prawa się zepsuć. Okazało się jednak, że ma. Stycznik się przepalił, bezpiecznik nie wybił i mamy problem. Tym jednak niech się zajmą elektrycy, a my wróćmy do tego, co zrobić z samym meczem.

Choć wspomniałem na wstępie, że regulamin podsuwa konkretne rozwiązanie, to jednak wziąłbym pod uwagę okoliczności łagodzące. Jest też coś takiego, co nazywamy duchem sportu. I tym się można kierować, zwłaszcza że nie było celowego podpalenia. Taka awaria mogła się wydarzyć dosłownie wszędzie. Myślę, że każdy kibic - rzucający hasło: walkower - powinien sobie zadać pytanie, czy mówiłby to samo, gdyby ta rozdzielnia spaliła się w jego ukochanym klubie.

Dlatego uważam, że trzeba pojechać ten mecz raz jeszcze. Pytanie: czy od 11. biegu, czy od początku. Według mnie zdecydowanie od początku. Nie wiadomo, czy w powtórce kluby będą się mogły spotkać w tych samych składach - i to pierwszy kłopot wynikający z takiego rozwiązania. Poza tym w żużlu nie da się odtworzyć idealnie tych samych warunków torowych. Zresztą tu by wystarczyło, żeby Stal zaskoczyła Włókniarza torem i byłoby po zabawie.

Ktoś powie, że jazda od początku stawia w lepszej sytuacji Włókniarza, bo był i zapoznał się z torem. To rozwiązanie wydaje się jednak najmniej kontrowersyjne z wszystkich, jakie leżą na stole. Poza wszystkim, kto powiedział, że Paweł Przedpełski pojedzie równie błyskotliwie jak 3 lipca.

Przyznam, że trochę się łamałem z tą powtórką, bo jednak regulamin rzecz święta. Nie miałbym jednak serca, żeby dobijać Stal w takim momencie, po trzech porażkach z rzędu na otwarcie. Czwarta mogłaby mieć fatalne konsekwencje, mogłaby sprawić, że w tym sezonie klub już się nie podniesie. A przecież nie mówimy o winie, lecz o pechu i ryzyku organizatora.

Tak na marginesie, Stal w meczu z Włókniarzem całkiem mi się podobała. Okazało się, że po dodaniu Jacka Holdera (jechał jako "gość") mamy już trochę inny zespół. Widać, że pojawienie się młodego Australijczyka zmobilizowało pozostałych, a i on sam pokazał się z ciekawej strony.

PS1. A gdyby tak uznać, że awaria prądu jest siłą wyższą, stworzono by precedens. Myślę sobie, że wtedy częściej moglibyśmy mieć do czynienia z meczami, na których nagle zapadają egipskie ciemności.

PS2. Jeszcze jedno. Rozumiem, że Stal trzyma motocykle w tym samym pomieszczeniu, w którym są szafki z prądem, bo innego miejsca nie ma, a w tym sprzęt jest od 50 lat. Ktoś chyba jednak powinien pilnie pomyśleć o jakiejś modernizacji zaplecza, bo prąd i mogące się zaplątać przy motocyklach materiały łatwopalne (metanol, olej), to nie jest najlepsze połączenie.

Czytaj także:
Unia już czwarty rok leje rywali. Prezes podaje przepis na złoto
Szczęście w nieszczęściu Stali. Mimo awarii mogą trenować u siebieCzy też uważasz, że Stal powinna być ukarana walkowerem, ale w zgodzie z duchem sportu trzeba jej dać drugą szansę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (97)
 • DonLemon ACM and CKM Zgłoś komentarz
  Jest regulamin. Dura lex sed lex. I to on ma prymat, a nie żaden "duch sportu".
  • RECON_1 Zgłoś komentarz
   Niech KOL juz wyda wyrok boninaczej donswiat beda takie ekscytacje...
   • gryf Zgłoś komentarz
    Wynik zostanie utrzymany bo byliśmy lepsi. Proste!
    • Konrad Fijałkowski Zgłoś komentarz
     Walkower. Tylko takie rozwiązanie widzę. Ewentualnie Gorzów płaci CKM wszystkie poniesione koszty(łącznie z kasą dla zawodników) i jedziemy mecz jeszcze raz. Poza tym mówienie o
     Czytaj całość
     "duchu sportu" w momencie gdy najistotniejszy jest REGULAMIN chyba nie jest do końca ok bo doprowadzamy do sytuacji gdzie w duchu sportu skrzywdzona bedzie Czestochowa albo ZGODNIE!!! z regulaminem poszkodowany niestety bedzie Gorzów. No chyba że zlikwidować wszystkie zapisy w regulaminie i napisać jedno zdanie- ROBIMY WSZYSTKO W DUCHU SPORTU- i niech się dzieje co chce. Wtedy na każdym meczu przy korzystnym wyniku będą dziać się cyrki a mecze bedą zaliczane - "w duchu sportu".
     • NoNameX Zgłoś komentarz
      Tak czytam te komentarze i się za głowę łapie. Po 1. Nikt o zdrowych zmysłach nie klepnął by corocznego (czy tam co kilkuletniego) przeglądu tej rozdzielni wiedząc że w niej stoją
      Czytaj całość
      motocykle które a) mogłyby doprowadzić do poważnego pożaru (zatankowane?) b) (co zresztą chyba się stało) mogłyby utrudnić potencjalną interwencje strażaków Po 2. Gorzów takie biedne? A co będzie miał powiedzieć Rybnik który jak się okaże na koniec sezonu spadnie będąc 1 pkt za Gorzowem?? Że też mogli w sumie coś "zachachmęcić"? Oczywiście przypadkowo generując jakieś nadludzkie napięcie, tym samym zwiększając szansę na "przypadkowy" pożar? Że spadli przez "ducha sportu"? Po 3. Zaraz dojdziemy do tego że awaria taśmy startowej to też zdarzenie losowe (bo może coś się przepalić w przewodach - nie do naprawy w 30 minut), awaria polewaczki to też zdarzenie losowe (bo się silnik rozsypie), awaria band to też zdarzenie losowe bo coś gdzieś pękło, brak karetki to też zdarzenie losowe bo korki na mieście - wszystko to powinno spowodować walkower ale jak się zacznie od dupy strony interpretować to to przecież zdarzenie losowe...
      • Abel Zgłoś komentarz
       Mecz należy zaliczyć - w każdym innym przypadku jeśli chodzi o Stal Gorzów jest to kopanie leżącego....
       • MyszPolski FZ Zgłoś komentarz
        jest rok 2029 na ziemi pozostalo 600 000 ludzi , wlasnie skonczyla sie epidemia Coronavirusa , pamietam ze byl taki mecz zuzlowy na poczatku pandemii w 2020 Stal wygrywala z CKMem 32-28 wybuchl
        Czytaj całość
        pozar i go przerwali, miala sie zebrac komisja, bukmacherzy wstrzymali wyplaty wygranych zajeli sie przyjmowaniem nowych na prezydenta Polski, jednak wybuchl wielki pozar i pochlonal pol kraju a komisja nie mogla podjac decyzji bo wiekszosc byla za walkowerem nie mogac zrozumiec ze ogien to zywiol, cala komisja splonela a dzisiaj to juz nie ma znaczenia,
        • MyszPolski FZ Zgłoś komentarz
         znamy przyczynę pożaru, znamy regulamin czekamy tylko jak koledzy z KOL wydadzą werdykt. Jakby co to za kilkadziesiąt lat przyjdźcie na mój grób powiedzieć jaki wynik i czy Drabika
         Czytaj całość
         zawiesili... Chyba że sami nie dożyjecie decyzji
         • MyszPolski FZ Zgłoś komentarz
          Felieton nie ma nic wspólnego z litera prawa i obiektywizmem.Stwarza tylko pozory ducha sportu.W regulaminie nie ma tylko 1 artykułu o odpowiedzialności gospodarza meczu skutkującej
          Czytaj całość
          walkowerem na rzecz gości.Są też inne artykuły wykluczające walkower. B.istotnym argumentem prawnym jest końcowa decyzja sędziego,która nic nie mówi o walkowerze.Słusznie władze Ekstraligi oczekują na ostateczną decyzję Izby Dyscyplinarnej powołanej do rozstrzygania nietypowych zdarzeń losowych. Pan Dariusz to z całym szacunkiem kre... Huragan, powódź ok a pożar to ch... Rozumiem że artykuł napisany aby podjudzić kibiców no ok bo o czym by tu pisać jak covid już nie kręci..
          • andre46 Zgłoś komentarz
           kazdy pisze o daniu szansy dla Gorzowa , ale ich prezes jest za zakonczeniem meczu obecnym wynikiem. Wlokniarz wg. przepisow moglby sie uprzec i wziasc walkower. w jakim swietle sie stawia
           Czytaj całość
           Grzyb? komu zalezy na duchu sportu?
           • Je BUT Zgłoś komentarz
            głupki. Znalazł się taki który utarł by nosa 07. hahahahaha
            • Mat.UL. Zgłoś komentarz
             żadnego pobłażania, tym bardziej dla Gorzowa.
             • Mat.UL. Zgłoś komentarz
              Skoro w prawie jest walkower to duch sportu mówi WALKOWER!
              Zobacz więcej komentarzy (51)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×