Relacje na żywo
  • wszystkie
  • MŚ 2022
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Żużel. Grand Prix. Polskie sukcesy w Pradze. Marketa kocha lub nienawidzi

Trzy zwycięstwa, siedemnaście miejsc na podium, w tym pięć dubletów - to polskie sukcesy podczas Grand Prix Czech w Pradze. W piątek i sobotę podwójna okazja, by poprawić te osiągnięcia. Czy na podium stanie w końcu Bartosz Zmarzlik?

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Grand Prix Czech WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / Na zdjęciu: Grand Prix Czech
Do tej pory w Pradze rozegrano dwadzieścia trzy turnieje Grand Prix. Dziesięć razy na Markecie było podium bez reprezentanta Polski. Zaledwie trzy razy na koniec w stolicy Czech rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego. Dwukrotnie na cześć Tomasza Golloba w 1999 i 2010 roku, a także przed rokiem, kiedy to triumfował Janusz Kołodziej.

Praga nie jest przesadnie szczęśliwa dla polskich żużlowców, ale wyjątkowo pechowa też nie. - Marketa kocha lub nienawidzi - powtarzał swego czasu Tomasz Gollob. I rzeczywiście, jak zawodnik trafi z przełożeniami, a na dodatek wylosuje niezły numer startowy, praska Marketa może okazać się wspaniała. Gdy jednak szuka ustawień od początku zawodów, a na dodatek zaczyna z kiepskich pól, które akurat w Pradze mają ogromne znaczenie, próżno oczekiwać sukcesy.

Tomasz Gollob na inaugurację Grand Prix Czech w 1997 roku stanął na najniższym stopniu podium. Dwa lata później wygrał deszczową rundę w Pradze. Na kolejny sukces w stolicy Czech czekał do najlepszego swojego sezonu 2010, kiedy to znów zwyciężył, a Jarosław Hampel był trzeci.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Brak złotego medalu w IMP nie uwiera Zmarzlika. Dopóki będzie jeździł, będzie walczył o tytuł

W 2004, 2005 i 2007 na podium Grand Prix Czech stawał wspomniany Hampel. Zajmował drugie, trzecie i ponownie drugie miejsce. W 2007 roku na najniższym stopniu podium towarzyszył mu inny reprezentant Polski, Rune Holta.

Hampel w sumie aż sześć razy stał na podium w Pradze, ale ani jednego turnieju nie wygrał. Po raz czwarty był dekorowany podczas wspomnianego wcześniej sezonu 2010, kiedy wygrał Gollob. Rok później finiszował drugi, a na najniższym stopniu podium stanął Gollob, który wynik ten powtórzył również w sezonie 2012.

W 2013 roku Pragę próbował zawojować Krzysztof Kasprzak. Przegrał jednak z genialnym zazwyczaj na Markecie Taiem Woffindenem. W 2015 roku Brytyjczyk ustrzelił hat-tricka i wygrał trzeci raz z rzędu, wyprzedzając tym razem Hampela i Macieja Janowskiego. To było szóste i zarazem dotychczas ostatnie podium dwukrotnego wicemistrza świata w Pradze.

W 2018 roku na drugim miejscu Grand Prix Czech ukończył Patryk Dudek, który w poprzednim sezonie również stanął na podium, tyle że na jego najniższym stopniu. Wygrał za to Janusz Kołodziej, święcąc swój największy sukces w karierze międzynarodowej.

Na przestrzeni 23 turniejów, w finałach mieliśmy 23 razy reprezentantów Polski. Oczywiście, nie każdego roku, bo zdarzały się rundy, gdzie dwóch biało-czerwonych jechało w decydującym wyścigu. W sezonie 2020, przy obecnej punktacji Grand Prix, marząc o tytule mistrza świata czy minimum medalu, trzeba walczyć o wejście do finału. Nie było tam jeszcze nigdy Bartosz Zmarzlik, który ma szansę za piątym podejściem odczarować wreszcie dla siebie praską Marketę. Okazje ku temu aż dwie z rzędu.

Zobacz także: Prezydent Sutryk pożegnał Bartłomieja Skrzyńskiego
Zobacz także: Grand Prix w ognisku COVID-19


Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Czy w najbliższy weekend któryś z Polaków znów stanie na podium w Pradze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×