Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Ubogi sezon na Wyspach Brytyjskich. Udało się odjechać niewiele imprez

Odwołana liga, a także mnóstwo imprez drużynowych i indywidualnych. COVID-19 zdewastował i obnażył speedway w Wielkiej Brytanii w 2020 roku. Ścigania było tam bardzo mało, choć ostatecznie udało się zorganizować m.in. solowe mistrzostwa.
Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Jason Crump WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Jason Crump

Czwartkowy Memoriał Petera Cravena w Manchesterze zakończył tegoroczne ściganie w Wielkiej Brytanii z udziałem zawodowych żużlowców. Turniej upamiętniający wielkiego mistrza pierwotnie miał się odbyć w marcu, jeszcze przed startem zmagań ligowych, ale jak doskonale wiemy, wtedy niemal cały świat stanął w miejscu i kolejne zawody sportowe były odwoływane. Jak pokazała przyszłość, w brytyjskim speedwayu zdecydowana większość definitywnie.

W połowie marca bieżącego roku powoli zaczynał się na Starym Kontynencie pierwszy tzw. lockdown mający na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Kolejne kraje na mapie Europy zaczęły toczyć walkę z pandemią koronawirusa. W Wielkiej Brytanii z początku jednak podchodzono do całego problemu z dystansem i tak oto 14 marca w Scunthorpe odbył się pierwszy i na wiele miesięcy jedyny żużlowy turniej - Ben Fund Bonanza.

Szybko się okazało, że na więcej żużla w kolejnych tygodniach nie będzie szans. Patowa sytuacja trwała długo. A kiedy w Polsce sezon trwał już w pełni, kiedy ściganie odbywało się też m.in. w Czechach, Danii czy Rosji, a lada moment miał ruszyć w Szwecji, na Wyspach w drugiej połowie lipca podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich trzech lig. Promotorzy próbowali walczyć, nakreślali swoje plany, ale jazda bez kibiców i przy zaostrzonym rygorze była ponad ich siły.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Dyskusja o Apatorze Toruń. Eksperci oceniają ruchy kadrowe

Ostatecznie przeprowadzono ściganie w British Youth Championship w klasach o pojemności 500cc, 250cc i 125cc. Od 9 sierpnia do 10 października odbyło się pięć wydarzeń na torach w Scunthorpe, Leicester, King's Lynn, Edynburgu i Manchesterze. W pierwszej z kategorii wygrał Dan Thompson, w drugiej Luke Harrison, a w trzeciej Sonny Springer. W międzyczasie udało się przeprowadzić cztery mecze towarzyskie, w których ścigali się głównie rodzimi zawodnicy.

Wreszcie w drugiej połowie września w pełnym reżimie sanitarnym i wciąż bez udziału publiczności (tej nie ma nawet podczas rozgrywek piłkarskiej Premier League) rozpoczęto krajowe mistrzostwa indywidualne. Mistrzem do lat 19 został Drew Kemp. Następnie odbył się finał seniorów, w którym brylowali... Australijczycy. Rory Schlein był bowiem pierwszy, a Jason Crump trzeci. Z kolei w zawodach do lat 21 - już w październiku - zwyciężył Daniel Bewley.

Osoba wspomnianego Crumpa przykuwała uwagę zimą, gdy ogłosił, że wraca do ścigania. Utytułowany Australijczyk związał się z Ipswich Witches, zresztą w Premiership mieli startować też m.in. Nicki Pedersen (Sheffield Tigers) i Jason Doyle (Swindon Robins). Liga zapowiadała się więc z tego powodu interesująco, ale pandemia wszystko zahamowała i na ten moment trudno jeszcze sądzić, co najbliższe półrocze przyniesie w pogrążonym od wielu już lat dużym chaosie speedwayu w Wielkiej Brytanii.

Tak naprawdę jedynymi powodami do radości tamtejszych fanów w 2020 roku były trzy medale zdobyte na arenie międzynarodowej. Tai Woffinden został wicemistrzem świata, Robert Lambert mistrzem Europy, a kadra do lat 21 zajęła trzecie miejsce w finale DMŚJ.

Wyniki najważniejszych turniejów indywidualnych w 2020 roku w Wielkiej Brytanii:

Data Lokalizacja Zawody 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
22 października Manchester Memoriał P. Cravena Jason Doyle Daniel Bewley Brady Kurtz
21 października Berwick Finał IM do lat 21 Daniel Bewley Leon Flint Anders Rowe
28 września Manchester Finał IM seniorów Rory Schlein Richard Lawson Jason Crump
21 września Scunthorpe Finał IM do lat 19 Drew Kemp Dan Gilkes Jordan Palin
14 marca Scunthorpe Ben Fund Bonanza Daniel King Steve Worrall Josh Auty


CZYTAJ WIĘCEJ:
Quiz. Sprawdź swoją wiedzę o żużlu!
Finał IM Wielkiej Brytanii do lat 21. Daniel Bewley zdobył upragniony tytuł

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy w 2021 roku liga brytyjska wróci do ścigania?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×