Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. PGE Ekstraliga przedstawiła regulamin. Możliwe zawieszenie lub zakończenie rozgrywek przed czasem

PGE Ekstraliga przedstawiła regulamin na sezon 2021. Największa nowinka to możliwość zawieszenia lub zakończenia rozgrywek w dowolnym momencie w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności. Mowa oczywiście o pandemii COVID-19.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Sparta - Włókniarz Drabik (kask niebieski) na prowadzeniu WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Sparta - Włókniarz. Drabik (kask niebieski) na prowadzeniu

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Znany jest już regulamin Drużynowych Mistrzostw Polski w sezonie 2021. Największa zmiana, o której w PGE Ekstralidze wiadomo od kilku tygodni, to wprowadzenie do składu zawodnika U24. Na tej pozycji startować będzie mógł Polak lub obcokrajowiec, który nie ukończył 24. roku życia.

Zmianom poddano też przepisy dotyczące instytucji "gościa", która była mocno krytykowana w sezonie 2020. Do tej pory każdy klub mógł zaprosić do gościnnego występu zawodnika z niższej ligi, bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Drugi "gość" mógł wystartować, jeśli w zespole doszło do przypadku zakażenia koronawirusem.

Od roku 2021 w składzie będzie mógł się pojawić tylko jeden "gość" i to pod warunkiem, że zespół został dotknięty COVID-19. Aby do takiego zastępstwa w ogóle doszło, koronawirusem musi się zakazić się żużlowiec z jedną z pięciu najwyższych średni biegowych.

ZOBACZ WIDEO Prezes PZM tłumaczy, skąd wziął się przepis o zawodniku U24 i dokąd ma zaprowadzić polski żużel

Nowością regulaminową jest też zapis, który zezwala podmiotowi zarządzającemu rozgrywkami na zawieszenie lub zakończenie sezonu w dowolnym momencie. Bez wątpienia jest to przepis skrojony na pandemiczne czasy.

Gdy wiosną koronawirus rozprzestrzeniał się po Polsce, w trybie natychmiastowym zakończono rozgrywki m.in. siatkarskiej PlusLigi i ręcznej PGNiG Superligi. Teraz taką możliwość zyskała też PGE Ekstraliga, ale pozostaje mieć nadzieję, że nie przyjdzie jej z niej skorzystać.

Niektórych prezesów może też zaboleć nowy przepis dotyczący przygotowania toru. Jeśli na dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania, sędzia, komisarz lub Jury Zawodów stwierdzą, że z winy organizatora nie ma możliwości przygotowania nawierzchni zgodnej z regulaminem, to orzekają oni walkower na korzyść drużyny gości.

Swoje konsekwencje mają też wydarzenia z Gorzowa, gdzie w trakcie sezonu 2020 jeden z meczów został przerwany wskutek spalonej rozdzielni i awarii prądu na stadionie. Od przyszłego roku tego typu sytuacje będą unormowane w regulaminie DMP.

W efekcie, jeśli mecz zostanie przerwany ze względu na nieregulaminowy stan toru spowodowany opadami deszczu, to zaliczenie jego wyniku jest możliwe po zakończeniu co najmniej ośmiu biegów. W przypadku rundy finałowej limit ten wynosi dwanaście biegów.

Jeśli jednak mecz zostanie przerwany z innych powodów, chociażby awarii prądu czy innych usterek, to decyzję będzie podejmować podmiot zarządzający rozgrywkami. Będzie ona oparta o zasadę fair-play i uczciwą rywalizację sportową.

Cały regulamin DMP 2021 można znaleźć tutaj

Czytaj także:
Szczegóły nowego kontraktu Zmarzlika już znane
Magik Żyto i heros Dudek. Taki był sezon 2020 w Zielonej Górze

Czy podoba ci się nowy regulamin PGE Ekstraligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (22):
 • Tańczący z łopatą Zgłoś komentarz
  W koszu toruniowi udało się kupić awans do ekstraligi także uwaga wszyscy jak ruszy sezon żużlowy bo jak znów z rydzykowa wyjdzie przelew to Mistrza szybko poznamy :)
  • RECON_1 Zgłoś komentarz
   Tv z pewnoscia sie ucieszy jak polowie rozgrywek przerwa lige:)
   • smok Zgłoś komentarz
    Lepiej, jak sezon przerwany i niedokończony, niż przyznawać tytuł za trzy spotkania.
    • Asphodell Zgłoś komentarz
     Czyli co, czekamy aż Zielona Góra będzie na czele tabeli i kończymy sezon? W koszu przeszło to i w żużlu da się nagiąć:)
     • Szarold Zgłoś komentarz
      Gorzów będzie specjalnie zarażać swoich zawodników?
      • kedzior Zgłoś komentarz
       Zawieszenie bądź zakończenie rozgrywek w dowolnym terminie? Co na to TV?
       • Gekon Zgłoś komentarz
        "Będzie ona oparta o zasadę fair-play i uczciwą rywalizację sportową." Ten zapis w odniesieniu do decyzji o wspomnianej rozdzieli spowoduje, że drużyna X będzie uznana za
        Czytaj całość
        stosowanie fair-play a drużyna Y nie. Furtka a zarazem luka w całym tym durnym regulaminie. Przepis o 24 latku powinien dotyczyć tylko Polaka. G#wno powinno nas interesować że inni nie mają zuzlowcow. Tak pomagamy, że za 10 lat możemy nie mieć swoich zdolnych którzy jeżdżą w najwyższej lidze. Jakoś tak ratujemy światowy zuzel, że trzecie zwycięstwo ruskich to za mało i nadal trzeba dymać Polskę.
        • głos z Rzeszowa 61 Zgłoś komentarz
         " Od roku 2021 w składzie będzie mógł się pojawić tylko jeden "gość" i to pod warunkiem, że zespół został dotknięty COVID-19. Aby do takiego zastępstwa w ogóle
         Czytaj całość
         doszło, koronawirusem musi się zakazić się żużlowiec z jedną z pięciu najwyższych średni biegowych " LIPA czy marynarki są ślepe czy tylko głupie ?
         • szurszacz 1 Zgłoś komentarz
          Poyebalo was z tym wirusem???
          • baraboszkin Zgłoś komentarz
           ...no to w przyszłym sezonie zanotujemy rekordową liczbę "zakażeń" Covidem 19 wśród żużlowców, którzy mają spadek formy (tych z czwartą czy piątą średnią w drużynie),
           Czytaj całość
           żeby móc skorzystać z gościa... a zacznie proceder oczywiście Rusko... ...a co do zawodnika U24 to żadnych wytycznych startowych ten zawodnik nie ma, może być nawet kevlarem, zastępowanym we wszystkich biegach...
           • zulew Zgłoś komentarz
            Normalny regulamin z wyjątkiem tego knota do 24 lat, co ogromnie osłabia rywalizację na poziomie w PGE.
            • Robert Mutu Zgłoś komentarz
             Wprowadzić przepis, w czasie deszczu wprowadzić na tor dziewczyny z parasolkami.
             • Alibaba Zgłoś komentarz
              Kupię "in blanco" zaświadczenia z wynikiem pozytywnym. PREZES
              Zobacz więcej komentarzy (9)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×