Żużel. Znane nazwiska i brak świeżej krwi. Losy najskuteczniejszych zawodników 2. Ligi

WP SportoweFakty / Marcin Inglot / Greg Hancock, lider Stali.
WP SportoweFakty / Marcin Inglot / Greg Hancock, lider Stali.

Wydaje się, że 2. Liga Żużlowa to idealne miejsce do objeżdżania zawodników młodzieżowych i mniej doświadczonych seniorów. Jednak jak się okazuje, na próżno ich szukać wśród najskuteczniejszych zawodników ostatnich lat. Tam rządzi rutyna.

2014 - Peter Karlsson (ŻKS Ostrovia) - 2,364

Peter Karlsson w 2014 roku spuentował swoją bogatą karierę na polskich torach. W ostatnim sezonie wspiął się na wyżyny umiejętności i został najskuteczniejszym zawodnikiem na drugoligowych torach. Szwed w ten sposób pomógł ostrowskiemu klubowi awansować do wyższej klasy rozgrywkowej, po tym jak rok wcześniej razem z nim spadł do ostatniej polskiej klasy rozgrywkowej.

Choć Peter Karlsson nigdy nie należał do ścisłej światowej czołówki to jest legendą na polskich torach. W szczególności jest doceniany w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie jest najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii.
[nextpage]

2015 - Magnus Zetterstroem (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - 2,403

Kolejny z zawodników, który został najskuteczniejszym zawodnikiem 2. Ligi Żużlowej. Magnus Zetterstroem wówczas wrócił do gdańskiego Wybrzeża, aby pomóc drużynie w awansie do wyższej klasy rozgrywkowej. Ten powrót okazał się doskonały. Szwed został najskuteczniejszym zawodnikiem ligi i pomógł ekipie znad morza znaleźć się w Nice 1. LŻ.

ZOBACZ WIDEO Prezes PZM tłumaczy, skąd wziął się przepis o zawodniku U24 i dokąd ma zaprowadzić polski żużel

Rok po tym wyczynie doświadczony zawodnik zakończył żużlową karierę. Warto jednak odnotować to jak odznaczył się w historii gdańskiego speedwaya. Nad morzem Szwed spędził sześć sezonów, w których zdobył łącznie 874 punkty. Co więcej, Zetterstroem słynął z doskonałego kontaktu z kibicami.
[nextpage]

2017 - Denis Gizatullin (Kolejarz Opole) - 2,420

W 2017 roku Rosjanin zaskoczył ekspertów swoją formą. Co prawda, rok wcześniej w momencie kiedy Kolejarz Opole jeździł w 1. Lidze (ze względu na połączenie dwóch ostatnich klas rozgrywkowych) zawodnik odnotował solidną średnią biegopunktową na poziomie 1.947. Jednak to rok później jego forma wystrzeliła.

Mogłoby się wydawać, że to dobry moment, aby zmienić ligę na mocniejszą. Natomiast Gizatullin pozostał w Opolu, z którym był związany aż do 2020 roku. Niestety dla tamtejszych kibiców, nie potrafił już nigdy więcej ustabilizować formy tak jak w sezonie 2017.
[nextpage]

2018 - Greg Hancock (Stal Rzeszów) - 2,596

Transfer Grega Hancocka do 2. Ligi Żużlowej to jedno z największych wydarzeń XXI wieku w dziejach polskich rozgrywek ligowych. Czterokrotny mistrz świata został namówiony do startów w odradzającej się Stali Rzeszów, której miał być liderem przez lata. O ile sympatyczny Amerykanin poprowadził zespół z Podkarpacia do pewnej wygranej w ówczesnych rozgrywkach, tak potem klub się rozpadł ze względu na problemy finansowe.

Rozpad klubu w połączeniu z chorobą żony Grega Hancocka spowodował, że Amerykanin już więcej nie pojawił się na żużlowych torach. Zawodnik ze Stanów Zjednoczonych, mimo doświadczonego wieku potrafił nieustannie być w światowej czołówce. Stąd też jego zakończenie kariery było małą sensacją.
[nextpage]

2019 - David Bellego (PSŻ Poznań) - 2,439

Pierwszy Francuz, który okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem w polskich ligach żużlowych. 27-latek w 2019 roku był zdecydowanie najlepszym zawodnikiem 2. LŻ. Ówczesny lider PSŻ-u Poznań świetnie zaczął sezon, potem miał przymusową przerwę spowodowaną kontuzją w toruńskiej rundzie TAURON SEC. Francuz jednak szybko doszedł do siebie i w końcówce rozgrywek ponownie zachwycał swoją prędkością.

Kolejny sezon w jego wykonaniu również był udany. W 2020 roku jeździł już w barwach Abramczyk Polonii Bydgoszcz, gdzie osiągnął średnią biegopunktową 1,905. Ten wynik z pewnością mógłby być znacznie lepszy gdyby w trakcie sezonu Francuz nie doznał ciężkiej kontuzji. W 2021 roku dalej będzie reprezentował Polonię, której ma być liderem na poziomie eWinner 1. Ligi
[nextpage]

2020 - Wadim Tarasienko (Wilki Krosno) - 2,652

Za Rosjaninem doskonały sezon. Był zdecydowanie najlepszym zawodnikiem 2.LŻ, a do tego świetnie spisywał się na poziomie eWinner 1. Ligi, gdzie w barwach Lokomotivu Daugavpils osiągnął średnią biegopunktową 2,146. Tarasienko dzięki swojej dyspozycji z pewnością był jednym z największych zaskoczeń sezonu w polskich ligach żużlowych.

W sezonie 2021 roku będzie reprezentował barwy Abramczyk Polonii Bydgoszcz. Chociaż o Rosjanina walczyło wiele zespołów to wybrał on ekipę z województwa kujawsko-pomorskiego, ponieważ jak sam zaznacza, ten wybór sprzyja rozwojowi jego kariery. Tarasienko z Bydgoszczy ma zrobić bazę, z której będzie przemieszczać się do innych lig i turniejów indywidualnych. To pokazuje z jaką perspektywą Rosjanin myśli o swojej karierze.

Źródło artykułu: