Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Zostało ich tylko dwóch. Wzruszony Cieślak przypomina wyjątkowe zdjęcie z Plechem i plejadą gwiazd

29 października Marek Cieślak umieścił na Facebooku wyjątkowe zdjęcie, na którym znajduje się plejada gwiazd polskiego żużla. - Napisałem, że z tego grona na tym świecie zostały jeszcze tylko trzy osoby. To już nieaktualne - mówi z żalem w głosie.
Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Marek Cieslak i Rune Holta WP SportoweFakty / Tomasz Sieracki / Na zdjęciu: Marek Cieslak i Rune Holta

Opis do zdjęcia wstawionego przez Marka Cieślaka stracił na aktualności, bo w środę zmarł Zenon Plech. Jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców w historii. - Poza mną na takiej kolorowej fotografii są na niej tacy zawodnicy jak Paweł Waloszek, Jan Mucha, Edward Jancarz, Jerzy Szczakiel, Zenon Plech, Zbigniew Marcinkowski, Henryk Żyto. A do tego Roman Cheładze i kierownik z PZM Zbigniew Puzio. Kiedy w środę uruchomiłem Facebooka, ktoś wrzucił je ponownie i dopisał, że jest nas tylko dwóch, czyli ja i Zbyszek Marcinkowski. To bardzo smutne - mówi nam Marek Cieślak.

Trener żużlowej kadry, podobnie jak całe środowisko, doskonale wiedział o problemach ze zdrowiem Zenona Plecha. - Wszyscy byliśmy świadomi, że Zenek walczy i że zdrowie mu gwałtownie ucieka. W pewnym sensie przygotował nas na to, że któregoś dnia odejdzie. To nie zmienia jednak faktu, że było mi strasznie smutno, kiedy czytałem wszystkie informacje o jego śmierci. Walczył długo, jeździł na dializy, ale nerki już nie funkcjonowały. To naprawdę smutne, ale nie unikniemy takich historii. Odchodzimy jeden po drugim. Ktoś wcześniej, a ktoś później. Takie jest życie - podkreśla Cieślak, który o Plechu zawsze wypowiadał się w samych superlatywach.

Z tego zdjęcia postało nas tylko troje.Pamiętajmy o tych co odeszli.

Opublikowany przez Marka Cieślaka Czwartek, 29 października 2020

Trener kadry pokusił się nawet kiedyś o stwierdzenie, że Plech miał największy talent ze wszystkich polskich żużlowców. Zdania nie zmienił do dziś. - Podtrzymuję, że Zenek był zawodnikiem, który miał najlepsze predyspozycje do tego sportu. Był elastyczny i gibki, a prowadzenie motocykla nie sprawiało mu najmniejszych trudności. Barry Briggs powiedział kiedyś, że najlepszym zawodnikiem na dwuzaworowych Jawach był Zenek Plech. Moim zdaniem się nie pomylił. Zenek nie miał tylko jednej cechy Tomka Golloba. Zacięcia do ciężkiej pracy. Kiedy Tomek próbował silniki, to potrafił zamęczyć wszystkich wokół, bo ze stadionu wyjeżdżał, kiedy było już ciemno. Gdyby Zenek był człowiekiem, który zrobi dla tytułu mistrza świata wszystko, to by go miał. Wolał jednak luźne podejście, ale talent miał nieprzeciętny. Był wielkim jeźdźcem - podkreśla Cieślak, choć od razu dodaje, że charakter Plecha kształtował się w zupełnie innych czasach.

- Byliśmy inaczej wychowywani. Klub miał motocykle i nam je dawał, ale zawsze było podkreślane, żeby nie jeździć za dużo, bo ze sprzętem jest trudno. To nie było tak, że mieliśmy swoje prywatne stajnie, sponsorów i mogliśmy robić, co chcemy, żeby zostać najlepszymi. Dodajmy, że zachód w naszych czasach to miał. Tam rządziły już podobne reguły do tych, które mamy teraz. Taki Mauger odbierał na finał mistrzostw świata 20 silników Jawy. Z tego wybierał dwa i mu je szykowali. To była przepaść -przypomina Cieślak.

Trener kadry anegdot związanych z Plechem zna całe mnóstwo. Nam opowiedział jedną z nich, która dotoczyła Rościsława Słowieckiego. - To był wtedy pułkownik i szef Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Naprawdę wielka persona. Kiedy gdzieś jechaliśmy, to Zenek zawsze zabierał mu kapelusze i płaszcze. Wyglądał w nich komicznie, bo były długie i przepasane. A Zenek to była przecież chudzina. Kiedy paradował tak na dworcu w Moskwie, to wszyscy się na niego gapili - podsumowuje Cieślak.

Zobacz także:
Chomski wspomina Plecha
Skończyła się pewna era w żużlu

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: "giętki Duzers" - żużlowa nauka jazdy

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8):
 • Ela 27 Zgłoś komentarz
  @krawol: to prawda, nie ma leku na głupotę. Tyle że to ty musisz z tym się borykać. Spoko, będę cię wspierać w tych trudnych chwilach.
  • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
   Gala,zaprosisz do programu na Mikolajki(12.06.),Ostafa,Hynka,Czosnka i Gasiora?
   • krawol Zgłoś komentarz
    Ela 27: na głupotę niestety nie ma leku musisz z tym żyć.
    • Szef na worku Zgłoś komentarz
     Zeneon już raz oszukał przeznaczenie na Fidżi bodajże. Z kim On tam był?
     • Bambrejewo Leszno Zgłoś komentarz
      Pod tym artykułem dostałem 10 plusików i komentarz usunięto! Brawo Wy! Teraz qrva usuńcie moje konto z tego żałosnego portaliku! A zapomniałem, że się nie da:((( Co za łby
      • Ela 27 Zgłoś komentarz
       "Zostało ich tylko dwóch. Cieślak przypomina wyjątkowe zdjęcie z Plechem i plejadą gwiazd" I widzimy Marka 0,7 z Ryśkiem Holtańskim. Redakcja - BRAWO!!!
       • Ela 27 Zgłoś komentarz
        Panie Cieślak z całym szacunkiem do Pana i pana osiągnięć. Proszę popatrzeć na zdjęcia, pomyśleć o przeszłości i pójść na ... zasłużoną emeryturę. Czasem pokazać się jako
        Czytaj całość
        ekspert w TV, choć złotousty pan nie jest i więcej śmiechu. Szkoda zaprzepaścić tego co pan ma, bo już 53% poszło się paść. Warto stracić resztę?
        • Adam gorzowskie Dolinki Zgłoś komentarz
         Zdjęcie z 1973 roku.30 czerwca Halifax mecz Polska - ZSRR.Od lewej stoją Paweł Waloszek, Roman Cheładze działacz, Jan Mucha, Zbigniew Marcinkowski, Jerzy Szczakiel, Zbigniew Puzio
         Czytaj całość
         (manager), Marek Cieślak klęczą :Edward Jancarz, Henryk Żyto , Zenon Plech.Mecz wygrany przez biało-czerwonych 42-36.Wspaniałe czasy.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×