KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Otoczenie Skałki pięknieje. Co z modernizacją stadionu w Świętochłowicach?

Świętochłowicki magistrat dba o rozwój Skałki. Realizowane są kolejne inwestycje na terenie wokół stadionu, a rządzący pozyskali fundusze na kolejne prace budowlane. Co z modernizacją Stadionu im. Pawła Waloszka w Świętochłowicach?

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Stadion w Świętochłowicach Materiały prasowe / TVP3 Katowice / Stadion w Świętochłowicach
Kibice w Świętochłowicach krótko cieszyli się z możliwości oglądania żużla na żywo. W 2015 roku doszło do reaktywacji speedwaya w tym mieście, a po blisko trzech latach motocykle znów zamilkły. Wydawało się, że na krótko - do czasu modernizacji zaniedbanej Skałki im. Pawła Waloszka. Sprawy potoczyły się jednak tak, że obecnie ze stadionu mogą korzystać tylko piłkarze.

Świętochłowice w ostatnich dniach pozyskały 28 milionów złotych z bezzwrotnego wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Wsparcia Inwestycji Samorządowych. Z tych pieniędzy zrealizowane zostaną dwie sportowe inwestycje. Będą to modernizacja i przebudowa boiska sportowego oraz budowa wielofunkcyjnej hali sportowo-widowiskowej. Obie inwestycje są zlokalizowane na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji "Skałka" czyli tuż obok stadionu.

Co zatem ze stadionem? Jak zapewnił nas prezydent Świętochłowic Daniel Beger, pozyskanie pieniędzy na ten cel z rządowego funduszu było niemożliwe. Przekonał się o tym Chorzów, który chciał dofinansować budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów - legendy polskiej piłki, która sięgnęła po 14 tytułów mistrza Polski, a obecnie gra w III lidze.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: jak przygotować sprzęgło

- Modernizacja stadionu była niemożliwa z dwóch względów. Jednym z nich jest to, że stadion objęty jest kilkoma pozwoleniami budowlanymi, a wciąż jesteśmy w sporze z wykonawcą w związku z odstąpieniem od umowy, która została podpisana kilka dni przed wyborami, gdy było wiadomo, że nie ma na nią środków - powiedział nam Beger.

- Jestem realistą i nie złożyłem wniosku, bo wiedziałem, że nie pozyskam środków. Takie sygnały otrzymywałem już w lutym br. podczas wizyty w Ministerstwie Sportu. Poza tym urealniony koszt modernizacji stadionu wyniósłby kilkadziesiąt milionów złotych, a jak dowodzi przykład Chorzowa, na takie inwestycje środki nie były przeznaczane - dodał Beger.

Prezydent Świętochłowic zdaje sobie sprawę, że chcąc zmodernizować stadion, miasto musi pozyskać środki zewnętrzne lub wygenerować własne. - W tym celu zostały złożone dwa projekty drogowe, by udostępnić tereny inwestycyjne. Jednocześnie podkreślam, że w roku bieżącym Urząd Miejski w Świętochłowicach doprowadził do odwodnienia toru oraz zabezpieczenia skarpy stadionu, tak by woda nie lała się na tor - stwierdził Beger.

W przyszłym roku na stadionie będą trwały kolejne prace. Plany prezydent nazywa "ciekawymi". - Klub Śląsk Świętochłowice zamontuje bandy oraz przygotuje kompleksowo tor do celów treningowych. Trwają obecnie przygotowania do 70-lecia obchodów żużla w Świętochłowicach. W jego ramach planujemy szereg wydarzeń, w tym mini turniej pokazowy. Przyszły rok to także termomodernizacja budynku dyrekcji OSiR "Skałka" - zakończył Beger.

Czytaj także:
Żużel. Co za gest Fredrika Lindgrena! Szwed sam zaproponował Włókniarzowi dodatkową obniżkę wynagrodzenia
Prezes GKM-u mówi o trudnym terminarzu, większej PGE Ekstralidze i transferze Bartkowiaka [WYWIAD]

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Dla kibica nie ttzeba odrazu podgrzewanego krzeselka...bardziej liczylby na mozliwosc rwgularnego ogladania zawodow.
  • tomas68 Zgłoś komentarz
   Licencje,zezwolenia panów z pzm'otu ugoszczenia a to wszystko za te lipne free.
   • Japa Zgłoś komentarz
    Bardzo ciężko to idzie. Tyle sluchamy o szkółce. Na Skałce nie ma żużla. Koniecznie tor z licencją. Kibic i na kocyku usiądzie przez pierwszy rok. Może takm PZM coś pomoże? Czekają
    Czytaj całość
    na pomoc Kraków i Piła. Witkowski zmartwychstał i się lansuje w Elidze. 10 zespołów. Może byś facet pomyślał o całości żużla.?
    • yes Zgłoś komentarz
     Trzeba było wysłać kogoś z aparatem po opadnięciu liści ;)
     • Piotr Biega Zgłoś komentarz
      Tyle tutaj jeszcze do zrobienia a wygląda jak w Tarnowie
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×