KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Piotr Szymański mówi, czy są inne zagraniczne kluby chętne do 2.LŻ. Co z reaktywacją polskich ośrodków?

- Jedyny kontakt był ze strony ukraińskiego miasta Równe. Innych sygnałów o chęci startów drużyn zagranicznych w Polsce nie miałem - zaznacza Piotr Szymański. Przewodniczący GKSŻ mówi także o polskich ośrodkach, które niedawno startowały w lidze.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Piotr Szymański WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Piotr Szymański
- W najbliższym czasie jedynym klubem zagranicznym, o który można byłoby powiększyć 2.Ligę Żużlową wydaje się ukraińskie Równe. Co prawda ostatnia moja rozmowa z włodarzem tego miasta oraz prezesem tamtejszego klubu miała miejsce jakieś dwa lata temu. Wówczas podczas spotkania przedstawiciele ukraińskiego miasta wykazywali zainteresowanie startem w polskiej lidze, ale niestety pandemia spowodowała, że wszystkie plany zostały odłożone w czasie. Na chwilę obecną nie jest to na pewno możliwe już od 2021 roku. Trudno mi powiedzieć, czy Ukraińcy są nadal tym zainteresowani - wyjaśnia Piotr Szymański.

Przewodniczący GKSŻ dodaje, że nie ma na razie sygnałów o potencjalnych nowych chętnych do 2.LŻ z zagranicy. - Z innych federacji nie było żadnych głosów odnośnie startów w polskiej lidze. Mam bliski kontakt z federacją czeską, ale z ich strony takiego zainteresowania nie było. Czesi chcą natomiast wrócić do startów w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów, tak jak to było dwa lata temu. O startach w rozgrywkach ligowych mowy na ten moment nie było żadnej - zaznacza Szymański.

Kto zatem mógłby w przyszłości zgłosić akces do polskiej ligi? - Jakieś działania są podejmowane w Żarnovicy, ale żeby stworzyć drużynę ligową, potrzebny byłby duży sponsor. To też ewentualnie melodia odległej przyszłości. Z kolei węgierski ośrodek Nagyhalasz rozwija się, ale na chwilę obecną nie ma tam wizji wystawienia drużyny ligowej. To byłoby na tyle, jeśli chodzi o ewentualne zespoły zagraniczne, które mogłyby być zainteresowane startami w polskiej lidze. Od potencjalnych chęci do realizacji celu jednak daleka droga - dodaje przewodniczący Komisji Wyścigów Torowych FIM Europe.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: "giętki Duzers" - żużlowa nauka jazdy

Powiększenie PGE Ekstraligi do dziesięciu drużyn i utrzymanie drugiego poziomu rozgrywkowego w Polsce na poziomie ośmiu zespołów sprawi, że 2.LŻ może nie mieć racji bytu. Pytanie, co ewentualnie z ośrodkami w Polsce, które jeszcze niedawno miały ligowy żużel jak Piła czy Kraków? - Miesiąc temu rozmawiałem z przedstawicielami władz miasta Piła. Myślę, ze kolejne spotkanie online będziemy mieli po nowym roku. W Krakowie natomiast powstały kluby, ale żaden z ich przedstawicieli osobiście ze mną się nie kontaktował. Wiedzę na ten temat czerpię głównie z przekazów medialnych. Z kolei jeśli chodzi o Śląsk Świętochłowice jest kontakt, ale żeby mówić o planach powrotu do ligi, to jeszcze nie ten etap - mówi Piotr Szymański.

Przewodniczący GKSŻ zaznacza, że przedstawiciele ośrodków, które wracały do ligowego żużla w niedalekiej przeszłości po przerwie kontaktowały się dużo wcześniej z władzami polskiego żużla i wykazywały inicjatywę. Teraz nie ma takich sygnałów. - Zarówno Częstochowa czy Gniezno były z nami w stałym kontakcie i wiedzieliśmy, że coś tam się dzieje. Z Krakowa nie mamy żadnych sygnałów. Wierzę, że zgodnie z zapowiedziami prezydenta Piły tam się coś ruszy - kończy Szymański.

Zobacz także: Znamy sztab szkoleniowy Abramczyk Polonii Bydgoszcz
Zobacz także: Smolinski dostrzega pozytywny pandemicznego sezonu

Czy po ewentualnym powiększeniu PGE Ekstraligi, 2.Liga Żużlowa będzie miała rację bytu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (11)
 • smok Zgłoś komentarz
  Czyli nie ma mowy o poszerzeniu Ekstraligi. Nie, w najbliższym czasie.
  • intro Zgłoś komentarz
   trzeba CIĄĆ KOSZTA i podzielić się okruchami z tych 120 baniek od C+ Niech chociaż idzie 1 milion rocznie na 2gą ligę Składy 5cioosobowe i 14 biegów-4 seniorów i 1 junior (jak w
   Czytaj całość
   Danii)
   • RECON_1 Zgłoś komentarz
    I dlatwgo uwazam ze bez powrotu tych miejsc -jako stabilnych osrodkow - rozszwrzenie eligi ie ma sensu bo padnie druga liga.
    • yes Zgłoś komentarz
     Czyli nic się nie rusza. Mówią, że czas jest najlepszym lekarzem oraz, że pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł.
     • ZKS Stal Rzeszów. Zgłoś komentarz
      Myślę, że jeszcze dodatkowa setka wymogów pomogła by Pile i Krakusom. Stadiony jak w Premier Ligue itp itd. Dramat, myślę, że niech krawaciarze dają coraz więcej wymogów a głupi
      Czytaj całość
      prezydenci, chcący kupować głosy wyborcze niech realizują jadą zachciankę krawaciarzy.
      • Champi Zgłoś komentarz
       Powiększenie ligii jak najbardziej tak a druga liga ???
       • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
        POWIĘKSZANIE ligi jest złe, Temat ten już był przerabiany dwa razy stwierdzono że to jest bubel, Zamiast szukać klubów zagranicą niech PZM. GKSŻ pomoże podnieś się,
        Czytaj całość
        Świętochłowicom Wandzie Gwardii Warszawa, Przemyślanom PIŁA ,RÓWNE już jechało w polskiej lidze Zawodnicy do dzisiaj nie są wypłaceni. Po co nam kolejnego potrzeba bankruta,
        • stary_trener Zgłoś komentarz
         Niech wracaja ale stare naleznosci nalezy splacic. Zawodnicy inwestowali pieniadze, ryzykowali zdrowie i zycie kosztem duzych wyrzeczen osobistych i wobec najblizszych a skorzystalo na tym
         Czytaj całość
         kilku cwaniakow i perfidnych oszustow, ktorzy nie poniesli najmniejszych konsekwencji. Zacheceni takim przykladem przyjda nowi i wobec bezkarnosci zrobia tak samo.
         • malin1976 Zgłoś komentarz
          Przez tego tzw działacza trzymam kciuki za wymarcie żużla w promieniu 500 km od granic Polski . 1 liga powinna się odłączyć od zarządzania przzez gksż jak Ekstraliga ze Stępniem a jemu
          Czytaj całość
          i Fiałkowskiemu powinni zostawić trzecią lgę z samymi drużynami z zagranicy . Może sobie wtedy nawet trzy ligi po 4 drużyny nastukać z Pragą , Gorican i Daugavpils na czele .
          • tomas68 Zgłoś komentarz
           Tyle lat a te pasożyty-pzm nadal żerują na nieudolności działaczy klubów.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×