Patryk Dudek Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski 2009! - relacja z finału MIMP

Po pięknych zawodach i emocjonującym biegu dodatkowym Patryk Dudek z Falubazu Zielona Góra zdobył w sobotę w Lesznie tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski. W decydującym starciu o złoty medal pokonał on reprezentanta gospodarzy – Sławomira Musielaka. Brąz wywalczył zawodnik Marmy Hadykówki Rzeszów – Dawid Lampart.

Grzegorz Lewandowski

Z powodu licznie przybywających na stadion kibiców i oczekiwań na karetkę pogotowia zawody rozpoczęły się z ponad 40 minutowym opóźnieniem. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że cierpliwość się opłaciła. Około 5. tysięcy kibiców na stadionie Alfreda Smoczyka zobaczyła wspaniałe zawody, które trzymały w napięciu do ostatniego starcia.

Już w pierwszej serii startów odbyło się kilka ciekawych wyścigów. Najpierw w biegu drugim po przegranym starcie Przemysław Pawlicki doskonale rozegrał pierwszy łuk i mimo nacisków Adama Kajocha dowiózł do mety 3 pkt. W kolejnym wyścigu bardzo ciasno zrobiło się na wyjściu z pierwszego wirażu, Maciej Janowski i Artur Mroczka nie zostawili zbyt dużo miejsca Grzegorzowi Zengocie. Jeden z faworytów zawodów spadł na ostatnią pozycję i zdobył zaledwie jeden punkt, po walce z Mateuszem Kowalczykiem.

Drugą serię startów rozpoczęło starcie faworytów gospodarzy - Przemysława Pawlickiego i Sławomira Musielaka. Niepokonanych po swoich pierwszych startach zawodników Unii Leszno pogodził Sławomir Pyszny. Po wygranym starcie pewnie dojechał na prowadzeniu do mety, z kolei po ładnej walce Musielak ograł Mroczkę i wywalczył, bardzo cenne jak się później okazało, 2 oczka. Pawlicki nie zdobył w tym biegu punktu. Kolejne wyścigi to pewne zwycięstwa faworytów - Zengoty, Janowskiego i Patryka Dudka. Na czele klasyfikacji po dwóch seriach znajdował się, jedyny niepokonany dotychczas zawodnik, obrońca tytułu – Maciej Janowski.

Pierwszy bieg trzeciej serii startów to wielki pech obrońcy tytułu. Po przegranym starcie, przy wyjściu z pierwszego łuku, Janowski brawurowo wszedł pomiędzy Sławomira Pysznego i Artura Mroczkę. Jednakże już na początku drugiego okrążenia zanotował defekt, goniąc Patryka Dudka, który pewnie wygrał już swój drugi tego wieczoru bieg. Kolejne ciekawie starcie odbyło się w biegu 12. Spotkało się w nim dwóch faworytów – Zengota i Musielak. Wyścig wygrał zawodnik Falubazu, ale do ostatnich metrów naciskał go reprezentant Unii Leszno. Na tym etapie zawodów trudno było wskazać zdecydowanego faworyta. 8 punktów zgromadził Dudek, po 7 mieli Zengota, Musielak oraz Dawid Lampart. 6 oczek uzbierali - Janowski i Pawlicki. Zapowiadała się pasjonująca rozgrywka do ostatniego biegu.

4 seria zmagań przyniosła pierwsze wstępne rozstrzygnięcia. Najpierw jednak kibice ujrzeli dość agresywną jazdę Sławomira Pysznego w biegu 13. Po przegranym starcie rzucił się on w pościg za reprezentantem drugoligowej ekipy z Krosna - Mateuszem Kowalczykiem. Po bardzo ostrym ataku przy krawężniku, zawodnik z Rybnika zahaczył o motocykl Kowalczyka. Ten stracił równowagę i spadł na trzecią pozycję. W biegu 14 spotkali się Musielak i Janowski. Obaj przegrali start i zapachniało w Lesznie sensacją. Wspaniałym atakiem przy siatce Musielakowi udało się przedrzeć na prowadzenie i wygrać bieg. Janowski z kolei nie był w stanie wywalczyć punktowanej pozycji i z dorobkiem 6. pkt. po czterech seriach praktycznie przekreślił swoje szanse na obronę tytułu.

Do biegu 15 przystąpiło czterech liczących się w walce zawodników. Lampart wygrywa start i bieg. Za jego plecami na metę wpadają – Dudek, Zengota i Pawlicki. Dwaj ostatni w tym biegu zawodnicy także stracili już szansę na złoto. Po 4 serii pretendentów do tytułu zostało trzech – Dudek, Musielak i Lampart – wszyscy z dorobkiem 10 punktów.

Ostatnia seria startów rozpoczęła się od pewnego zwycięstwa Zengoty, który w przypadku potknięć rywali mógł mieć jeszcze cień szansy na medal. Jego nadzieje szybko jednak rozwiał Dudek, który zdecydowanie wygrał wyścig 18 i pozostało mu już tylko czekać na to, co zrobią jego rywale. Z dorobkiem 13 punktów zapewnił sobie srebro lub złoto. Bieg 19 miał decydować o wszystkim. Pod taśmą znajdowali się Lampart i Musielak. Emocje na stadionie sięgnęły zenitu. Jak się okazało, start zdecydował o kolejności na mecie. Przy owacji na stojąco, pewnie wygrał Musielak i zapewnił sobie start w biegu dodatkowym o tytuł mistrzowski. Drugi w biegu Lampart wywalczył tym samym brązowy medal. Ostatni regulaminowy bieg to starcie przegranych tego turnieju – Janowskiego i Pawlickiego. Wielcy przyjaciele poza torem, pokazali wielkie umiejętności na owalu i stoczyli pasjonujący pojedynek, z którego zwycięsko wyszedł zawodnik Unii.

Decydujący bieg publiczność na stadionie oglądała na stojąco. Dudek i Musielak wystartowali niemalże równo i przez dwa kółka toczyli piękny bój. Gdy reprezentant Falubazu zamknął Musielakowi drogę przy krawężniku, ten musiał pogodzić się z porażką. Patryk Dudek zwyciężył! Kibice w Lesznie zobaczyli piękne zawody. Wiele świetnych biegów i walki na torze. Patryk Dudek, który w wyniku kontuzji Grzegorza Zengoty wskoczył do składu Falubazu w miejsce podstawowego juniora pokazał, że jest wielkim talentem, a potwierdził to dziś zostając Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski 2009!