Żużel. Rozegrano Memoriał Roba Woffindena. Zwycięstwo Matta Marsona

W mocno okrojonej obsadzie - w porównaniu do ostatniej edycji - odbył się tegoroczny Memoriał Roba Woffindena. Po zwycięstwo w turnieju głównym na torze Pinjar Park sięgnął Matt Marson, który stracił tylko jeden punkt.

Mateusz Kozanecki
Podium Memoriału Roba Woffindena Facebook / Speedway Motorcycle Club of Western Australia / Podium Memoriału Roba Woffindena
Rob Woffinden ścigał się na żużlu przez 17 sezonów. Zadebiutował w 1978 roku, w barwach zespołu z Workington. Odjechał wtedy jeden wyścig, w którym nie zdobył punktu. Najdłużej, przez sześć lat, ścigał się w Scunthorpe Scorpions. Jeździł także m.in. dla zespołów z Halifax, Middlesbrough czy Berwick. Wystąpił w ponad 400 ligowych meczach.

Zmarł 30 stycznia 2010 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Zaledwie rok wcześniej zdiagnozowano u niego raka trzustki. Miał zaledwie 47 lat.

- Kiedy mój ojciec zmarł w roku 2010, startowałem w Grand Prix. Nie miałem jego wsparcia, brakowało mi frajdy. Nie byłem gotowy psychicznie, fizycznie i sprzętowo na mistrzostwa świata. To był dla mnie trudny rok. Wróciłem do Australii pozbawiony sensu i imprezowałem przez trzy miesiące - mówił po latach Tai Woffinden (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

W poprzedniej edycji memoriału Tai Woffinden był bezkonkurencyjny. Wywalczył komplet punktów w rundzie zasadniczej i zwyciężył w finale A. Podium uzupełnili jego rodacy - Drew Kemp i Daniel Winchester. Dołączył tym samym do takich zawodników jak Fredrik Lindgren czy Jason Doyle, którzy wygrywali w tych zawodach w przeszłości.

Tym razem zmagania były znacznie bardziej okrojone. Na starcie w Pinjar Park pojawili się lokalni zawodnicy. W turnieju na motocyklach o pojemności 500cc wystartowało siedmiu żużlowców.

Zwyciężył Matt Marson, który w całych zawodach doznał tylko jednej porażki - w drugiej serii startów. Drugie miejsce zajął Kobee Ziedas, a trzecie Daniel Winchester.

Ponadto przeprowadzono rywalizację w kategoriach 250 i 125cc, a także we flat tracku i sidecarach. Łącznie odbyło się kilkadziesiąt wyścigów. Gdyby nie pandemia koronawirusa, Tai Woffinden z pewnością znalazłby się w obsadzie.