Żużel. Najdawniejsze nazwiska i kluby nie mają przed nimi tajemnic. Internet Speedway Quiz wrócił dzięki pandemii

Kupują i czytają dziesiątki książek, a żużel nie stanowi dla nich żadnych tajemnic. Po 8 latach przerwy grupa blisko stu zapaleńców znów rywalizuje na czatach i sprawdza swoją wiedzą na temat speedwaya. Dołączyć do nich możesz w każdej chwili!

Konrad Mazur
Konrad Mazur
Logo Internet Speedway Quiz WP SportoweFakty / Logo Internet Speedway Quiz
W trakcie marcowego i kwietniowego lockdownu - tak jak wszyscy Polacy - tak i oni więcej czasu spędzali w domach. Wtedy u kilku z nich zakiełkowała myśl: a może znów spróbujemy pobawić się w Internet Speedway Quiz? Rozgrywki od ośmiu lat były zawieszone. Miały swój technologiczny lockdown. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu udało się doprowadzić do reaktywacji ISQ.

Dawni znajomi znów spotykają się na specjalnym czacie i rywalizują między sobą na wiedzę o historii żużla. Mają już żony i dzieci, ale uwielbiają grzebać w zakamarkach swojej pamięci, by jak najszybciej podać prawidłową odpowiedź. Najszybsi robią to w 4-5 sekund.

Internet Speedway Quiz powstał w 2002 roku. Miał swoje lepsze, jak i gorsze chwile. W szczytowym momencie rywalizowało 16 drużyn na dwóch szczeblach rozgrywkowych. Obecnie o tytuł mistrzowski walczy osiem zespołów, ale plany są bardzo ambitne.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Trzeba podkręcić sprzęty rolnicze podczas zawodów. Maciej Janowski tłumaczy dlaczego

Na przestrzeni osiemnastu lat istnienia ISQ, przez quiz przewinęło się wiele osób związanych z żużlem. Byli działacze, menedżerowie czy żużlowcy. W tym ostatnim gronie byli Adam Jaziewicz, Łukasz Związko, Krzysztof Nowacki czy Marcin Kozdraś, który zresztą nadal startuje w żużlowej zabawie.

- O quizie dowiedziałem się od znajomego z Piły bodajże w 2008 roku. Od samego początku spodobała mi się ta forma rozrywki. Dlaczego? Ponieważ od zawsze interesowałem się historią tego sportu, a dzięki ISQ mogę dowiedzieć się nowych ciekawych rzeczy i utrwalić wiedzę. Podoba mi się, ponieważ w czasie meczów emocje, które temu towarzyszą są porównywalne do tych na prawdziwych stadionach. Quiz jest dla wszystkich, dla tych co mają wiedzę, jak i szybkie palce, bo to też jest ważne. Myślę że warto spróbować wystartować nawet w zawodach dla debiutantów, aby zobaczyć jak to wygląda od środka. Można też przedłużyć sobie sezon i emocjonować się tym nawet podczas zimowej przerwy na stadionach - mówi nam były żużlowiec gorzowskiej Stali.

Nie brakowało też autorów książek, dziennikarzy, fotografów czy mechaników. W ISQ ścigają się znany z tworzenia statystyk Rafał Gurgurewicz i jego brat Krzysztof, mechanik Artur Pisarek czy fotograf Michał Krupa. Jednym z dziennikarzy rywalizujących w quizie jest Maciej Markowski, reporter Eleven Sports. Co daje mu udział w quizie?

- Biorę udział w quizie, bo uważam się za osobę z dużą wiedzą żużlową, nie tylko historyczną, ale także sprzętową, co w ISQ może mieć znaczenie. Sporo wiem o latach 90' i wzwyż, ale bardzo często pytania są poza moim zasięgiem. Quiz to świetna okazja do sprawdzenia i poszerzania swojej wiedzy żużlowej. Możliwe, że nieraz przyda mi się to w mojej pracy reporterskiej. O wielu rzeczach, historiach, wydarzeniach nie miałbym pojęcia. Jak wspomniałem, wiem dużo o latach, powiedzmy, współczesnych, a dzięki quizowi rozwijam się w latach, kiedy żużel stawiał pierwsze kroki. To także możliwość poznania takich samych żużlowych "świrów", jak ja. Możemy wymieniać się spostrzeżeniami i wspominać wiele zabawnych historii. ZOBACZ WIDEO Chcesz sprawdzić swoją wiedzę o żużlu? Tak wygląda przykładowy bieg ISQ

Zresztą quizowicze zalewają zamówieniami internetowe księgarnie, które w swojej ofercie mają książki o żużlowej tematyce. Przekonał się o tym autor wielu książek Wiesław Dobruszek, który miał tyle zamówień, że wyczyścił magazyn z wielu zalegających pozycji.

Pytania w ISQ dotyczą historii żużla. Żeby osiągać sukcesy, trzeba orientować się w realiach przedwojennego dirt-tracka, jak i wiedzieć, co w żużlu wydarzyło się w ostatnich miesiącach. Ważne są też szybkie palce. "Spisywacze" są tak samo cenieni, jak i liderzy drużyny. Swoich sił może spróbować każdy. Początkujący mają z reguły problemy, by rywalizować na wysokim poziomie, ale w ISQ jak w sporcie - trening czyni mistrza.

Gdzie poszerzać swoją żużlową wiedzę? Najlepszą bazą są klubowe monografie czy encyklopedie żużla. Wiele dają też źródła internetowe, a baz wyników w sieci nie brakuje. Młodzi ludzie uczestniczący w tej zabawie imponują wiedzą, ale liczy się przede wszystkim świetna zabawa. Można się sprawdzić i poczuć jak żużlowiec, poszerzyć swoją wiedzę, podyskutować, a przy okazji poznać wspaniałych, oddanych żużlowi ludzi z całego kraju. Niektóre przyjaźnie trwają już przez dekadę.

Jak wygląda mecz ligowy w ISQ? Odbywa się on na specjalnie przystosowanych czatach. Rozgrywanych jest 15 biegów, obowiązuje regulamin dla ligi polskiej z 2003 roku, z trzema biegami nominowanymi. W każdym wyścigu startuje oczywiście czwórka zawodników - po dwóch z każdej drużyny. Sędzia prowadzący spotkanie zwalnia taśmę i wówczas pojawia się pytanie dotyczące żużla, a zawodnicy mają maksymalnie 60 sekund na odpowiedź. 3 punkty zdobywa zawodnik, który najszybciej poda tę właściwą, pozostali punktują wg kolejności udzielania prawidłowych odpowiedzi. Zawodnicy muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące zarówno z odległej historii sportu żużlowego jak i ostatnich sezonów.

Nasza redakcja zmierzyła się w meczu z Reprezentacją ISQ. Górą byli quizowicze, którzy wygrali 48:41. Zabawa była jednak przednia.  - ISQ jest znakomitą formą spędzania wolnego czasu dla osób, które kochają żużel, są głodni wiedzy i chcą ją skonfrontować z innymi osobami. Gdy klasyczny żużel zapada w zimowy sen, my jako quizowa społeczność budzimy się do życia i rywalizujemy na niemal identycznych zasadach, co w polskiej lidze żużlowej. Nie ważne kto na jakim jest poziomie. Grunt to chęć uczestnictwa i chęć pogłębiania wiedzy i historii żużla - mówi Konrad Mazur, jeden z członków Zarządu ISQ.

Informacje na temat jak dołączyć do Internet Speedway Quiz można znaleźć:
Portal ISQ
Forum ISQ

Zobacz także: 
Marek Grzyb odpowiada na atak Jerzego Synowca. "Nie chodzi mu o sport, ale o wybory do Senatu"
Koniec prac nad procedurą startową. Będą zmiany dotyczące ostrzeżeń!

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy chcesz wziąć udział w Internet Speedway Quiz?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×