KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zbigniew Boniek komentuje nowy kontrakt telewizyjny w żużlu. Prezes PZPN radzi, czego nie robić z górą pieniędzy

- Żużel i telewizja zrobiły dobry interes. Gratulacje dla obu stron, które negocjowały nowy kontrakt. Oby tylko te większe pieniądze nie trafiły tylko do kieszeni zawodników - przestrzega Zbigniew Boniek, prezes PZPN, fan żużla.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Zbigniew Boniek, Patryk Dudek Prezes PZPN bywa na zawodach żużlowych WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek, Patryk Dudek. Prezes PZPN bywa na zawodach żużlowych.

Stacja Canal+ będzie nadal pokazywała PGE Ekstraligę. Nowy kontrakt telewizyjny na lata 2022-2025 opiewa na rekordowe 242 miliony złotych. - Wydaje mi się, że jest to dobra cena i adekwatna do tego, jakie jest zainteresowanie żużlem w Polsce. Stacja Canal+ zawsze była kojarzona ze sportem żużlowym i musiała walczyć o prawa do pokazywania tej dyscypliny sportu. Ludzie, którzy negocjowali zrobili dobry biznes. Mam tutaj na myśli zarówno stronę telewizyjną jak i prezesa PGE Ekstraligi, Wojciecha Stępniewskiego. To dobry deal dla obu stron - powiedział Zbigniew Boniek, prezes PZPN, prywatnie wielki fan sportu żużlowego.

Walka o prawa telewizyjne na kolejne cztery lata była zacięta. Mocno o to zabiegała także stacja Eurosport. Ostatecznie speedway pozostał nadal w portfolio Canal+, gdzie gości już od wielu lat. - Żużel zaczyna być sportem telewizyjnym. Oczywiście, to specyficzny sport, który można oglądać, ale trudno go uprawiać przeciętnemu człowiekowi. Piłkę nożną, siatkówkę, czy lekkoatletykę może uprawiać prawie każdy. W przypadku żużla sytuacja jest inna. Mam nadzieję, że te pieniądze posłużą temu, by PGE Ekstraliga była cały czas ciekawa i dobrze wyglądała wizerunkowo - dodaje Boniek.

Prezes PZPN zwraca uwagę na ważną kwestię, która jest często podnoszona w kontekście większych pieniędzy z tytułu praw telewizyjnych. - Bardzo często dzieje się tak, że jak są większe pieniądze, wpadają one do kieszeni zawodników. Ważne, by tak się nie stało w sporcie żużlowym. Dobrze, że mają być przeznaczone na infrastrukturę oraz szkolenie. Co do drużyn rezerw, nie jestem przekonany, że one są potrzebne. Lepiej przeznaczyć te pieniądze na zawody młodzieżowe. Zdaję sobie sprawę, że obecnie żużel to drogi sport, sport dla elity, a coraz bardziej tunerzy decydują o tym, kto wygrywa, a kto nie - zaznacza Zbigniew Boniek.

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej kategorycznie mówi, by kwoty za prawa telewizyjne w sporcie żużlowym nie porównywać do futbolu. - Nie można porównywać tych dwóch dyscyplin sportu, bo są one nieporównywalne. Piłka nożna jest sportem globalnym. Nawet w Polsce pewnie liczba zawodników z licencją żużlowca stanowi promil osób grających w piłkę. Czasami robimy błąd, by porównywać zupełnie różne dyscypliny sportu. Piłka nożna jest jednym z największych globalnych sportów na świecie, a żużel uprawiany jest w kilkunastu krajach. Nam Polakom żużel się podoba. Ma swoją historię. Kochamy żużel. Są miasta, które żużlem żyją. Mamy najlepszą ligę świata, natomiast porównywanie żużla z futbolem nie ma sensu - zakończył prezes Boniek.

Zobacz także: Wiemy na co pójdzie wielka kasa
Zobacz także: Wojciech Stępniewski o powiększeniu PGE Ekstraligi

ZOBACZ WIDEO Żużel. Tomasz Bajerski mówi co zrobić, żeby w Toruniu były lepsze widowiska. Komentuje też zmiany w procedurze startowej

Czy podzielasz opinię prezesa Bońka, że większe pieniądze w żużlu nie powinny trafić tylko do zawodników?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (10)
 • tomas68 Zgłoś komentarz
  Też mi doradca nieswojego.
  • AG-nia Zgłoś komentarz
   W jednym Boniek ma 100% racji mówiąc, że: "żużel to drogi sport, sport dla elity, a coraz bardziej tunerzy decydują o tym, kto wygrywa, a kto nie" - I to jest najbardziej
   Czytaj całość
   wkurzające w tej dyscyplinie sportu!! bo młodzież, albo w ogóle nie garnie się do tego sportu (bo ich nie stać na drogi sprzęt!) albo utalentowani juniorzy porzucają ten sport, bo (znów Ich nie stać na drogich tunerów!) a mają ambicję i nie chcą wozić ciągłych ogonów. W tym sporcie talent, czy wyszkolenie techniczne (po wieku juniora) ma już niewielkie znaczenie, bo liczy się już, tylko kasa na coraz droższy sprzęt i coraz droższych tunerów! - I jak, taki sport nazwać? - zacznijmy wreszcie nazywać go wprost po imieniu i non-stop o tym przypominajmy, że jest, to "sport tylko dla bogatych"! i wtedy naiwna młodzież będzie go omijać szerokim łukiem!
   • Aga Skrz Zgłoś komentarz
    APEL DO WSZYSTKICH KIBICÓW ŻUŻLA: Musicie zrozumieć, że ta decyzja to pogłębienie przepaści między ekstraligą a pozostałymi klubami !!!! Nie do przeskoczenia. Zabija rywalizację, w
    Czytaj całość
    podobny sposób, jak to się stało w żużlu światowym: Polska i przepaść. Teraz eliga i przepaść. Wycofano się z DMŚ, teraz hegemonia w GP. Słowem: NUDA. Tworzycie właśnie zamkniętą ekstraligę. Dramat dla pozostałych klubów, ale po czasie i kibice ekstraligowi będą jeszcze bardziej znudzeni gotowaniem się we własnym sosie. Jedyne, co mogę zrobić z tej bezradności (jawnej niesprawiedliwości w stosunku do pozostałych klubów nieekstraligowych), to przestać się całkowicie interesować tą dyscypliną sportu i przerzucić się na inną rozrywkę. A jest w czym wybierać. Ekstraligą już od dawna się nie interesuję, bo nie jeździ tam mój klub, to naturalne, że kibice kibicują swoim drużynom.
    • Alex1313 Zgłoś komentarz
     PAN BONIEK ZBYT BYSTRY NIE JEST
     • Piotr Biega Zgłoś komentarz
      Panie Boniek masz racje żużel nie jest dyscypliną globalną jutro jade do salonu Renault kupie sobie bolida i zapisze się do F1 przecież wszyscy tak robią
      • SpartyFan Zgłoś komentarz
       Bońkowi latem kończy się kontrakt, może podziała w Polonii?
       • tomsi Zgłoś komentarz
        Zibi zajmij się lepiej tą smutną dyscypliną zwaną piłką nożną.
        • kibic Gks-u Zgłoś komentarz
         Widzisz Boniek a nasza liga plkarska to dno zrob cos z tym
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×