Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Wojciech Stępniewski o nowej umowie telewizyjnej, wielkich pieniądzach i powiększeniu PGE Ekstraligi [WYWIAD]

- Czeka nas wszystkich w polskim żużlu poważne przygotowanie do procesu powiększenia rozgrywek. Nie można jednak tego zrobić szybko - mówi prezes PGE Ekstraligi Wojciech Stępniewski.
Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Wojciech Stępniewski WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Wojciech Stępniewski

Jarosław Galewski, WP SportoweFakty: Konkurs ofert na prawa telewizyjne został ogłoszony 30 września 2020 roku. Dlaczego rozmowy trwały tak długo i co oznacza nowy kontrakt dla PGE Ekstraligi, a także całego polskiego żużla?

Wojciech Stępniewski, prezes PGE Ekstraligi: Jak zawsze w poważnych sprawach biznesowych potrzebny jest czas i spokój nie tylko na etapie analizy złożonych ofert, ale także negocjacji. Nie obeszło się bez tzw. dogrywek, a dwóch oferentów złożyło naprawdę ciekawe i korzystne finansowo propozycje dla PGE Ekstraligi. Ponieważ "duże" umowy lubią ciszę, spokojnie pracowaliśmy nad wszystkimi szczegółami i wyborem najlepszej, rozwojowej dla PGE Ekstraligi oferty. Kiedy w rozmowach zostało dwóch silnych graczy, braliśmy pod uwagę wiele czynników, które ostatecznie zadecydowały o wyborze CANAL+. Co to oznacza dla nas i żużla? Rozwój, stabilizację, współpracę ze sprawdzonym partnerem i świetną jakość transmisji oraz oczywiście stabilizację finansową na dłuższy czas. Do tego już przywykliśmy, ale ciągle wprowadzamy nowe rozwiązania, jak na przykład telemetrię w sezonie 2021 PGE Ekstraligi, a CANAL+ także wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom w zakresie jakości transmisji, nowych rozwiązań technicznych i wspólnie będziemy się rozwijać.

Coś jeszcze?

Chcę mocno podkreślić, że dużo pieniędzy zainwestujemy w marketing, zabezpieczenie torów przed opadami deszczu, odwodnienie i szkolenie młodzieży. Chcemy, żeby środki pracowały na rozwój żużla w Polsce. Chcemy, aby dzięki pieniądzom, ale też coraz lepszym narzędziom marketingowym i strukturom - które rozbudujemy w klubach - żużel wszedł na jeszcze wyższy poziom organizacji i powiększyła się liczba młodych zawodników.

Jakie są główne przyczyny, że wartość praw telewizyjnych tak mocno wzrosła?

Rośnie nasza wartość jako PGE Ekstraligi, jesteśmy atrakcyjnym produktem premium, a jednocześnie najlepszym produktem żużlowym na świecie. W PGE Ekstralidze jeżdżą gwiazdy, więc o prawa telewizyjne nadawcy chcą w tej sytuacji rywalizować. To tak jak w rozgrywkach sportowych: zdrowa konkurencja powoduje, że produkt, który ma dobrą jakość jest rozchwytywany. Nad tym produktem pracujemy razem z klubami i nie spoczniemy na laurach. W przyszłości na pewno chcemy doprowadzić do większej liczby meczów i drużyn w PGE Ekstralidze, ale idziemy krok po kroku i nie rzucamy wszystkiego na żywioł.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Wiktor Kułakow to zawodnik na PGE Ekstraligę. Trener Apatora Toruń nie ma wątpliwości

Dlaczego umowa została podpisana na cztery lata?

Była to najlepsza oferta dla nas pod względem finansowym i jakościowym.

Czy to prawda, że telewizja na jakimkolwiek etapie negocjacji stawiała warunek, by doszło do powiększenia PGE Ekstraligi?

Nie, takich rozmów nie prowadziliśmy, ale oczywiście jest opcja tego, aby PGE Ekstraliga w przyszłości liczyła dziesięć drużyn. Czeka nas jednak wszystkich w polskim żużlu poważne przygotowanie do procesu powiększenia rozgrywek. Nie można tego zrobić szybko, bo już raz mieliśmy taką sytuację i wiemy, że skończyła się ona powrotem do ośmiu zespołów. Wnioski zostały wyciągnięte. Musimy mieć plan, stadiony, zaplecze finansowe i ścieżkę kariery dla młodych zawodników.

Dlaczego nie dojdzie do powiększenia PGE Ekstraligi od sezonu 2022 i kiedy należy się go spodziewać?

Nie ma kompromisu w środowisku żużlowym w temacie powiększenia rozgrywek PGE Ekstraligi już za rok. A taki kompromis jest niezbędny, a przede wszystkim musimy go wypracować dwa lata przed wprowadzeniem zmian i wszystkich o tym poinformować, aby mogli się przygotować. To, że już od dwóch - trzech lat analizujemy, sprawdzamy i opiniujemy wiele spraw związanych z infrastrukturą stadionową nie tylko w PGE Ekstralidze, jest elementem przygotowań. Liczy się nie tylko PGE Ekstraliga, ale ważne są też interesy klubów z niższych klas rozgrywkowych. Żeby mieć dziesięć drużyn w PGE Ekstralidze trzeba mieć potencjalnie dwunastu kandydatów do jazdy w PGE Ekstralidze i rotacji.

Środowisko żużlowe od dłuższego czasu ma obawy, że na nowym kontrakcie telewizyjnym najbardziej skorzystają przede wszystkim zawodnicy, którzy będą podpisywać jeszcze wyższe kontrakty. Jakie jest pana zdanie na ten temat i czy można wprowadzić dodatkowe regulacje, która pozwolą temu zapobiec?

Pracujemy nad listą spraw związanych z takimi rozwiązaniami, na których skorzysta dyscyplina, ale także kluby. Plandeki, odwodnienie, drużyny rezerw, cykl zawodów na motocyklach z silnikami 250 cc i 125 cc, struktura szkoleniowa, może rozpoczęcie wszystkiego od małych dzieci na pitbikach, marketing na jeszcze lepszym poziomie, struktury organizacyjne i zasoby ludzkie - to są pewne ramy działań. Na to wszystko potrzebne są pieniądze. Nie możemy dopuścić do tego, aby środki finansowe były spożytkowane wyłącznie na pierwszą drużynę. Nie ukrywajmy też, że tylko w Polsce, w obecnej sytuacji finansowej i kadrowej światowego żużla, możemy wziąć na siebie ciężar jego odbudowania.

Jaki procent środków, które otrzymają kluby z nowego kontraktu telewizyjnego, będzie musiał zostać przeznaczony na inne cele niż wynagrodzenia żużlowców? O jakiej kwocie łącznie mówimy?

Nie ma takich parytetów. I na pewno ich nie będzie. Będą jednak rozliczne obowiązki, a lwia część pieniędzy zostanie przeznaczona na szkolenie, ale także na marketing, infrastrukturę i modernizacje systemowe. Od szkolenia, przez infrastrukturę, aż po marketing. Środki będziemy rozkładać na różne punkty ciężkości. Będziemy o tym rozmawiać z klubami, z już większymi szczegółami pomysłów jakie są obecnie.

Czy ze względu na nowy kontrakt telewizyjny kluby już od sezonu 2022 będą musiały posiadać odwodnienie liniowe i plandeki?

Tak. Do tej pory były z tym problemy, to są określone koszty, a teraz nie widzę już powodów, dla których nie moglibyśmy wprowadzić takich obowiązków. Nawet mimo trwającej pandemii, która na pewno utrudnia generowanie środków finansowych z innych źródeł - samorządowych lub sponsorskich.

W jakim miejscu ma być PGE Ekstraliga po zakończeniu ogłoszonej właśnie umowy z telewizją? Jakie są główne cele na najbliższe lata?

Musimy doprowadzić do sytuacji, w której w klubach będzie pracowało więcej osób, a na torach jeździło więcej zawodników. Chciałbym, aby dokonał się jeszcze większy skok jakościowy. Z jednej strony musimy odbudować to, co zabrało pandemia - mam na myśli kwestie związane z obecnością kibiców na stadionach, z drugiej zadbać o tych kibiców, których mamy przed telewizorami i w miastach żużlowych. A poza tym wychować nowe gwiazdy żużla i doprowadzić do większej konkurencji wśród żużlowców. Oczywiście, marzeniem jest też dziesięciozespołowa PGE Ekstraligi na coraz bardziej nowoczesnych stadionach i solidne struktury niższych klas rozgrywkowych.

Zobacz także:
Niemal zginęła w wypadku spowodowanym przez sportowca
Ove Fundin mówi o swojej karierze

Czy powiększenie PGE Ekstraligi w najbliższych latach to dobry kierunek?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (14)
 • zawodowiec Zgłoś komentarz
  To jest jak Euro 2012 dla Listkiewicza. Skok zycia. Czuje, ze kilka osob zbuduje sobie domy pod miastem.
  • tomas68 Zgłoś komentarz
   Kompromis w żużlu gdzie nawet właściciel' klubu z kasą mówi nie. To co mają mówić wieczni na kredytach.
   • Aga Skrz Zgłoś komentarz
    APEL DO WSZYSTKICH KIBICÓW ŻUŻLA: Musicie zrozumieć, że ta decyzja to pogłębienie przepaści między ekstraligą a pozostałymi klubami !!!! Nie do przeskoczenia. Zabija rywalizację, w
    Czytaj całość
    podobny sposób, jak to się stało w żużlu światowym: Polska i przepaść. Teraz eliga i przepaść. Wycofano się z DMŚ, teraz hegemonia w GP. Słowem: NUDA. Tworzycie właśnie zamkniętą ekstraligę. Dramat dla pozostałych klubów, ale po czasie i kibice ekstraligowi będą jeszcze bardziej znudzeni gotowaniem się we własnym sosie. Jedyne, co mogę zrobić z tej bezradności (jawnej niesprawiedliwości w stosunku do pozostałych klubów nieekstraligowych), to przestać się całkowicie interesować tą dyscypliną sportu i przerzucić się na inną rozrywkę. A jest w czym wybierać. Ekstraligą już od dawna się nie interesuję, bo nie jeździ tam mój klub, to naturalne, że kibice kibicują swoim drużynom.
    • roli Zgłoś komentarz
     Ogolnoe są takie czay że zespół powiedzmy z Świętochłowic stawia stadion + zaplecze + oświetlenie (beż trybun które generują mega dużo kosztow) i ma stadion na ekstraligę. Pytanie
     Czytaj całość
     czy taki projekt przy takich pieniądzach z TV ma rację bytu ?₩
     • GD Zgłoś komentarz
      Jaki procent środków, które otrzymają kluby z nowego kontraktu telewizyjnego, będzie musiał zostać przeznaczony na inne cele niż wynagrodzenia żużlowców? O jakiej kwocie łącznie
      Czytaj całość
      mówimy? ................... Nie ma takich parytetów. I na pewno ich nie będzie. Będą jednak rozliczne obowiązki, a lwia część pieniędzy zostanie przeznaczona na szkolenie, ale także na marketing, infrastrukturę i modernizacje systemowe. Od szkolenia, przez infrastrukturę, aż po marketing. Środki będziemy rozkładać na różne punkty ciężkości. Będziemy o tym rozmawiać z klubami, z już większymi szczegółami pomysłów jakie są obecnie. Mam nadzieję .... że na infrastrukturę !!!!! Panie Wojtusiu . Kasa w końcu jest poważna !!! KTOŚ POWINIEŃ TO ŚLEDZIĆ GDZIE NA NASZĄ DYSCYPLINĘ CO DO GROSZA IDZIE KASA . Ufam ,że co do grosza środki zostaną podzielone bez ....... najmniejszej scysji ! Panowie w granatowych marynarkach macie sporo hajsu obyście podołali wyzwaniu dla naszej dyscypliny ! :):):):):)
      • ADASOS Zgłoś komentarz
       Mów za siebie kibolu . Miliony ludzi żyje w miastach nie żużlowych i czeka na każdą transmisję. Jednak uważam że liga powinna ruszyć od MAJÓWKI.
       • intro Zgłoś komentarz
        powiększą elipę przy okazji negocjacji nowego kontraktu-czyli za 4 lata Żeby był sens, trzeba wesprzeć 2gą ligę częścią torta z TV, bo nie będzie miał kto tam jeździć
        • Kacper.U.L Zgłoś komentarz
         Powiększenie E-ligi?A,to ciekawe.Byki nie wydały pozwolenia na KSM to i ligi się nie powiększy.Ehhh...jakie to proste i Doyle wiedział kogo pokochać:)
         • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
          Stępniewski kiedy załatwisz wejście kibiców na stadiony? Telewizji nikt nie chce oglądać.
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×