KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Wstawił się u premiera za kibicami. Mówi, że otwarcie stadionów przypomina czeski film

Powoli rząd zaczyna luzować obostrzenia, choć nie we wszystkich województwach. Póki co, nikt oficjalnie nie mówi o tym, kiedy na stadiony mają wrócić kibice. - To nie znaczy, że nic w tym temacie się nie dzieje - zaznacza Ryszard Czarnecki.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
kibice w Bydgoszczy WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: kibice w Bydgoszczy

W niektórych europejskich krajach już powoli otwierane są stadiony dla kibiców. W Polsce na razie o tym kompletna cisza. - Przedstawiłem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu argumentację, by zacząć odmrażać sport dla kibiców. W tej chwili jest jednak jak w czeskim filmie. Nikt nic nie wie. Trudno bowiem obecnie wskazać jakąś datę. Nie wiadomo, jak będzie wyglądać dalszy przebieg pandemii - tłumaczy Ryszard Czarnecki, europoseł i honorowy patron wielu żużlowych imprez.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę o częściowym znoszeniu restrykcji. Nie dotyczy to jednak wszystkich województw. - Poluzowano obostrzenia w 11 województwach, jeśli chodzi o nauczanie w klasach I-III. W pięciu kolejnych nie. Oznacza to tyle, że w kwestii ewentualnego otwierania obiektów sportowych dla publiczności także może być stosowana regionalizacja. Nie jest wykluczone, że w niektórych województwach o mniejszym wskaźniku zachorowań będzie dopuszczona publiczność, w innych nie - dodaje Czarnecki.

Słowem, możemy spodziewać się, że nawet częściowe odmrażanie sportu dla publiczności w bliższej lub dalszej perspektywie, której obecnie nikt nie potrafi sprecyzować może odbywać się podobnie jak rok temu z podziałem na poszczególne województwa czy powiaty. Mieliśmy bowiem już sytuację, że w niektórych miastach mogli być kibice na stadionach w 25 procentach, w innych w 50, a jeszcze w innych, imprezy sportowe odbywały się bez udziału publiczności.

ZOBACZ WIDEO Greg Hancock mówi o pracy z zawodnikami Betard Sparty Wrocław

Jest jednak delikatna nadzieja, że w końcu coś w tym ważnym temacie dla kibiców się ruszy. - Toczą się rozmowy o częściowym wpuszczeniu kibiców na finał Ligi Europy, który zaplanowany jest w Gdańsku na 26 maja. Być może wtedy zostaną otwarte częściowo także pozostałe stadiony. Nie ma jednak w tej chwili mądrego, który wskazałby termin, że będzie to koniec maja lub początek czerwca. Wszystko zależy od rozwoju pandemii - zaznacza Czarnecki.

Minister Zdrowia wymieniał podczas środowej konferencji kolejne branże, które mogą być odmrażane. Wspominał m.in. że będzie rozmawiał z ministrem Piotrem Glińskim o odmrażaniu instytucji kultury. Jest zatem mowa o muzeach, kinach czy teatrach, a więc obiektach zamkniętych. Nikt póki co oficjalnie nikt nie zająknął się o wpuszczaniu kibiców na otwarte obiekty, jakimi są stadiony. - Nie oznacza to, że stadiony zostaną otwarte na samym końcu. Nie wyciągałbym z tego takich wniosków - zaznacza europoseł.

- To, co najbardziej interesuje przeciętnego człowieka, czyli kwestia stopniowego przywracania nauki stacjonarnej, otwarcie zakładów usługowych, jak fryzjerzy, to jest robione. Stadiony są większymi skupiskami ludzi, stąd też są obawy w kwestii ich otwarcia - dodaje Czarnecki.

Nieoficjalnie mówi się, że w samym rządzie zdania na temat otwarcia stadionów są podzielone. Kancelaria premiera patrzy na to łagodniejszym okiem. Sceptyczne natomiast jest samo Ministerstwo Zdrowia.

- Będę nadal próbował zabiegać o powrót kibiców na trybuny - deklaruje Ryszard Czarnecki. - Na dzień 22 kwietnia nikt oficjalnie jednak nie chce powiedzieć, czy poluzowanie obostrzeń w tym temacie może nastąpić już pod koniec maja czy dopiero w czerwcu. Lepiej pozytywnie się zaskoczyć niż rozczarować - kończy nasz rozmówca.

Zobacz także: Przebił wyczyn Moore'a i Maugera
Zobacz także: Oliver Berntzon odważnie o planach w polskiej lidze

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy stadiony dla kibiców powinny być otwierane równolegle z instytucjami kultury?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (14)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Rychu moze wszystko to kibice z pewnoscia wejda....
  • frog47 Zgłoś komentarz
   Na murawie Smoka w Lesznie przyjął cios od kibica w czasach kiedy prezesował Sparcie. Chyba za słaby
   • haketa GKW Zgłoś komentarz
    Najlepiej wszystkim chcacym wejść na hale czy stadiony zrobić 24h przed szybkie testy i z negatywnym wynikiem byliby wpuszczeni. W ten sposób wykryłoby sie też tych którzy ukrywają
    Czytaj całość
    zakażenie lub przechodza bezobjawowo. Na poczatek powiedzmy max 5 tys osób na stadion i max 25% obłożenia hali czy stadionu.
    • UNIA LESZNO kks Zgłoś komentarz
     PANIE I PANOWIE - SAMI MUSIMY ZAKONCZYC TE BEZPRAWNE BLOKADY POD TYM JUZ WYJASNIONYM KOMEDIOWYM PRETEKSTEM!!! MAJOWKA TO IDEALNY CZAS NA MOCNE PROTESTY!! ZAPRASZAM 1 MAJA W SOBOTE I 3 MAJA DO
     Czytaj całość
     BOJU!!! POLAKU, DAWAJ Z NAMI!
     • BabciaK Zgłoś komentarz
      Obatel nic u Matołuszka nie załatwi i nigdy nic nie wie.
      • Korab Makomaski Zgłoś komentarz
       Jasne że nikt nic nie wie. Bo niby skąd. Dopóki nie będzie wytycznych rozkazów z góry od właściwych władców marionetek to taki Mateuszek Pinokio kłamczuszek nic nie wie. On tylko
       Czytaj całość
       wykonuje polecenia.
       • głos z Rzeszowa 61 Zgłoś komentarz
        Ryszard Czarnecki, europoseł i honorowy patron wielu żużlowych imprez , niewiarygodne .
        • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
         Powinni przestać słuchać tych oszołomów wirusulogów, bo oni nas chcą tylko zniszczyć. Nikt nie zakaził się jeszcze na powietrzu i wiedzą o tym doskonale, bo są badania naukowe, ale
         Czytaj całość
         celowo każą nam chodzić w tych szmatach na buzi, żeby nas upodlić. Nie otwierają stadionów, żebyśmy czuli że nie można żyć normalnie. Mamy się bać i wierzyć w straszną epidemię.
         • Lipowy Batonik Zgłoś komentarz
          Nieważne jaka skala pandemii to kościoły i tak są otwarte a stadiony nie mogą być zapełnione nawet w 25 % ? Wszystko jest w zawieszeniu od długiego czasu jak gastronomia , hotelarstwo ,
          Czytaj całość
          branża fitness , oświata to skąd ten nagły wzrost zachorowań bo przecież niedawno było ponad 30 tys.W tym roku to się za wiele nie zmieni w świecie sportu , przynajmniej jeśli chodzi o Polskę.
          • yhym1920 Zgłoś komentarz
           Jeśli chodzi o Czechy to Starcik Gniezno może pomóc.
           • mar-bor Zgłoś komentarz
            To ten Rysio, co jakieś pieniądze jest dłużny w europarlamencie ? To sobie znaleźliście autorytet... Koryto 500 plus.
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×