KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Są jeszcze białe plamy. Sprawdziliśmy, kto jeszcze czeka na organizację turnieju Grand Prix

W sobotę po raz pierwszy rywalizacja o Indywidualne Mistrzostwo Świata zagości w Rosji. Dzięki turniejowi w Togliatti, kraj ze wschodu będzie 16. organizatorem turnieju Grand Prix. Sprawdziliśmy "białe plamy" na żużlowej mapie świata.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
David Bellego WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: David Bellego
Rokrocznie turnieje w ramach cyklu Grand Prix odbywają się w Polsce, Danii i Szwecji, często turnieje odbywają się też w Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech i na Łotwie. Ponadto cykl gościł w takich krajach, jak Norwegia, Finlandia, Australia, Nowa Zelandia, Włochy, Chorwacja, Finlandia, Austria i Słowenia. Nowy organizator cyklu Grand Prix, Discovery może mieć jeszcze kilka żużlowych krajów w zanadrzu.

Przed powołaniem cyklu Grand Prix, już od 1936 roku rozgrywano finały jednodniowe, które wyłaniały Indywidualnego Mistrza Świata. Pierwszych 16 turniejów odbywało się na Wembley, organizatorami byli też m.in. Szwedzi, Polacy, Niemcy i Duńczycy. Turniej dwukrotnie zagościł w krajach, które nie doczekały się jeszcze Grand Prix.

W 1982 roku słynny Bruce Penhall wygrał turniej na monumentalnym stadionie Memorial Coliseum w Los Angeles, który wówczas mógł pomieścić aż 92 tysiące widzów. W Kalifornii na żużel przyszło 40 tysięcy osób, był to jedyny finał w Ameryce. W 1987 roku natomiast rywalizacja w ramach dwudniowego finału odbyła się na Stadionie Olimpijskim w Amsterdamie, a zwyciężył Hans Nielsen. O ile Holandia, gdzie żużel klasyczny jest sportem prowincjonalnym, przegrywającym nawet z żużlem na trawie czy na dużym torze, nie jest atrakcyjną lokalizacją, o tyle speedway w światowym wydaniu, w ramach turnieju Grand Prix w USA marzy się wielu kibicom.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Co dalej z Kennethem Bjerre i Krzysztofem Kasprzakiem w GKM-ie?

USA to nie jedyny kraj z obu Ameryk, który chciałby kiedyś zorganizować turniej Grand Prix. Kandydatem wciąż jest Argentyna, gdzie w 2012 roku odbyły się dwie rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Tam tytuł przypieczętował Michael Jepsen Jensen.

W Bahia Blanca, stolicy argentyńskiego żużla powstał w ostatnich miesiącach zupełnie nowy obiekt do żużla, który jest częścią kompleksu sportów motorowych. Minusem mogą być kameralne trybuny. Patrząc na inne ewentualne nowe lokalizacje poza Europą, ostatnich latach żużel podupadł zarówno w Kanadzie, jak i w RPA. Opcją na promocję żużla mogłoby być zorganizowanie turnieju w którymś z krajów azjatyckich, gdzie jednak poza krótkotrwałą próbą budowy tego sportu w Malezji kilkanaście lat temu, w XXI wieku nie doświadczono żużla.

Kilka państw z Europy wciąż czeka na pójście drogą Rosjan. Naturalnym kandydatem wydaje się być Francja, gdzie David Bellego i Dimitri Berge są najlepszymi ambasadorami żużla. W tym kraju od kilku sezonów funkcjonuje kameralna liga, już wcześniej pojawiały się plotki o tym, że BSI myślało o turnieju Grand Prix w Paryżu.

Wysoką frekwencję można zaobserwować na zawodach na Ukrainie, gdzie głównym ośrodkiem pozostaje Równe. Problemem ukraińskiego żużla pozostają finanse, jednak promocja poprzez organizację turnieju mogłaby sporo pomóc.

Trudno wyobrazić sobie turnieje Grand Prix w innych krajach, w których obecnie pasjonaci walczą o przetrwanie tego sportu. W sporym odwrocie są Węgry, gdzie nawet za czasów występów w cyklu Grand Prix Zoltana Adorjana nie było blisko organizacji turnieju. Wciąż na jednym torze, w Żarnovicy ścigają się Słowacy, a Martin Vaculik nie dostąpił jeszcze zaszczytu jazdy przed własnymi kibicami w turnieju o Indywidualne Mistrzostwo Świata. Na torach z symbolicznymi trybunami odbywają się zawody w Estonii, a z dużymi problemami finansowymi zmagają się pasjonaci żużla z Rumunii i Bułgarii.

Kto wie, może turnieje organizowane na nowoczesnych stadionach wielofunkcyjnych w krajach, gdzie żużel nie jest popularny mogłaby być impulsem do zmian? Nowego organizatora cyklu czeka wiele do myślenia, docelowo rozgrywanie większości turniejów w Polsce nie wpływa na rozwój światowego speedwaya.

Czytaj także: 
Patryk Dudek ogłosił decyzję 
Trener przestrzega przed ROW-em

Gdzie powinien zagościć turniej Grand Prix w pierwszej kolejności?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4)
 • Całkiem Obiektywny Zgłoś komentarz
  @Janekztorunia: Dlaczego tak uważasz? Przecież wyraża się merytorycznie. Wykasowane posty usera @Night.. wskazują naprawdę na jego małą wiedzę. Dopiero w przyszłym sezonie zobaczymy
  Czytaj całość
  założenia Discovery. Nie sadzisz?
  • smok Zgłoś komentarz
   Ważne jest nie tylko gdzie, ale i kiedy. Należy wydłużyć kalendarz, aby walka o tytuł nie odbywała się na przestrzeni 4-5 miesięcy. Francja daje możliwości jazdy w połowie marca, a
   Czytaj całość
   Kalifornia, Argentyna czy Antypody od grudnia do lutego. W listopadzie widziałbym przerwę między sezonami.
   • Polish Speedway Zgłoś komentarz
    Ja bym chciał, żeby Discovery dokonało następujących zmian: 1. Punktacja w turnieju: punkty do klasyfikacji ogólnej znów zbierałoby się na torze (jak jeszcze w 2019), ale z zasadniczą
    Czytaj całość
    nowością, jeśli chodzi o bieg finałowy. Mianowicie za 1 miejsce 6 pkt., za 2 miejsce 5 pkt., za 3 miejsce 4 pkt., a za 4 miejsce 3 pkt., zaś w przypadku nieukończenia 2 pkt. 2. Kalendarz: jak za dawnych czasów, w Polsce 2 turnieje - jeden o GP Europy, corocznie w Warszawie na Narodowym, a drugi o GP Polski, co roku na innym torze, np. najpierw Gorzów, potem Toruń, Wrocław, Leszno i tak dalej. A reszta turniejów - tylko jedna runda w danym kraju na rok. I skoro to Discovery będzie promotorem, to mogliby dać GP USA, bo jeszcze za czasów Hancocka BSI miało takie plany. I maksymalnie 12 rund w roku. Ja kalendarz na 2022 widziałbym tak: 1.GP Europy - Warszawa 2.GP Danii - Vojens 3.GP Niemiec - Teterow 4.GP Czech - Praga 5.GP Szwecji - Malilla 6.GP Rosji - Togliatti 7.GP Wielkiej Brytanii - Cardiff 8.GP Polski - Gorzów 9.GP USA - ? 10.GP Słowenii - Krsko 11.GP Łotwy - Daugavpils 12.GP Nowej Zelandii - Auckland
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×