Był mistrzem świata. Ukochana dyscyplina odebrała mu wszystko

Newspix / Edward Franckowiak / Na zdjęciu: Mieczysław Połukard (w środku)
Newspix / Edward Franckowiak / Na zdjęciu: Mieczysław Połukard (w środku)

Rozpędzony zawodnik nie jest w stanie opanować swojego motocykla. Wpada w trenera, który stojąc tyłem, nie ma czasu na reakcję. Doznaje licznych obrażeń.

Mieczysław Połukard z żużlem związał się w 1950 roku. Początkowo bronił barw wrocławskich klubów - Związkowca, Spójni i CWKS-u. Następnie przeniósł się do Polonii Bydgoszcz, dla której punkty zdobywał przez 13 lat.

Na krajowych torach regularnie sięgał po medale w rywalizacji indywidualnej i drużynowej. W końcu przyszedł czas na to, aby urodzony 31 sierpnia 1930 roku zawodnik zadebiutował na arenie międzynarodowej.

Jako pierwszy Polak wystartował w finale mistrzostw świata, później wywalczył złoto w rywalizacji drużynowej, a już za życia stał się legendą bydgoskiego klubu. Jego karierę przerwała fatalna kontuzja i... błąd lekarzy.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Czy GKM-owi uda się skomponować drużynę U24E?

Historyczny debiut

Walkę o uczestnictwo w indywidualnych mistrzostwach świata w 1959 roku rozpoczął w Ostrowie Wielkopolskim. Zajął tam trzecie miejsce, za Joachimem Majem i Januszem Kościelakiem. Następnie przebrnął przez półfinał kontynentalny w Slanym i finał w Monachium, a także finał europejski w Goeteborgu.

Został pierwszym w historii polskim żużlowcem, który wystartował w finale światowym. Na legendarnym stadionie Wembley rezerwowym był ponadto Florian Kapała, ale na torze się nie pojawił.

W Londynie wymieniano go w gronie faworytów. Jak wspominał Bartłomiej Jejda na łamach portalu WP SportoweFakty, zaledwie dwa dni wcześniej w towarzyskim turnieju pokonał takie marki jak Barry Briggs, Peter Craven czy Ronnie Moore.

Na trening przed finałem IMŚ nie dotarły na czas jego motocykle. Kiedy w końcu je dostarczono, potrzebna była zgoda sekretarza zawodów, aby mógł je przetestować. Same zawody nie poszły po jego myśli - wywalczył pięć punktów, co dało mu 12. miejsce. Sukcesy miały jeszcze nadejść.

Mistrz świata

W 1960 roku zainaugurowano Drużynowe Mistrzostwa Świata. Połukard znalazł się w kadrze, która rywalizowała o medale na Ullevi w Goeteborgu. Wtedy Biało-Czerwoni zajęli czwarte miejsce.

Kolejna edycja zawodów była niezwykle dramatyczna. Awaria samolotu sprawiła, że na wrocławskim stadionie nie pojawiła się część uczestników. Zmagania rozpoczęto ze sporym opóźnieniem, aż w końcu zaczął zapadać zmrok.

Wtedy poproszono kierowców, aby ustawili swoje samochody na pasie bezpieczeństwa. W ten sposób... oświetlono tor. W takich warunkach turniej został dokończony, a Polacy, z Połukardem w składzie, po raz pierwszy zostali mistrzami świata.

Gangrena i amputacja

W DMŚ wystartował jeszcze w sezonie 1962. W Slanym otrzymał szansę jazdy w jednym wyścigu, a Biało-Czerwoni zajęli trzecią pozycję. Próbował jeszcze swoich sił na arenie międzynarodowej, ale bez skutku.

W rozgrywkach ligowych radził sobie bardzo dobrze. Jeszcze jako 38-latek potrafił rywalizować jak równy z równym ze ścisłą czołówką. Aż do feralnego 1 września 1968 roku.

Portal kryterium-asow.manifo.com wspomina, że tego dnia Polonia Bydgoszcz rywalizowała ze Stalą Gorzów. W drugim wyścigu Połukard zanotował upadek po kolizji z Edmundem Migosiem. Efektem było złamanie i poparzenie nogi.

"Po uderzeniu czuł tylko paraliżujący ból. Próbował się podnieść, ale było to niemożliwe. Wokół niego zebrała się grupka ludzi: działaczy, lekarzy, zawodników... Widział twarze, które znał od lat. Chciał powiedzieć, że to kolano, ale poczuł tylko odpływającą świadomość..." - wspominał Bartłomiej Jejda.

Lekarze umieścili kończynę w gipsie, co okazało się błędem, bowiem poparzenie nie mogło się goić. Gdy ściągnięto gips okazało się, że w ranę wdała się gangrena. Konieczna okazała się amputacja nogi. To był definitywny koniec jego przygody z żużlem w roli zawodnika.

Blisko żużla do końca

Część środowiska żużlowego uważała, że nie powinien pojawiać się w parku maszyn. Tłumaczono to faktem, że jego kalectwo może działać na innych odstraszająco. On jednak się nie poddawał i został trenerem.

Wciąż był blisko dyscypliny, która odebrała mu zdrowie, a - jak się później okazało - także... życie. Jego tragedia rozegrała się podczas treningu szkółki żużlowej 26 października 1985 roku.

Jeden z młodych adeptów Stali Gorzów nie opanował swojego motocykla. Następnie wpadł w trenera, który stojąc tyłem nie miał szans na reakcję. Został przewieziony do szpitala z rozległymi obrażeniami. Tam zmarł w wieku zaledwie 55 lat.

Już w kolejnym roku został patronem tradycyjnego turnieju o Kryterium Asów. Jego imię nosi także bydgoski tor miniżużlowy i jedna z ulic. Mistrz świata z 1961 roku poświęcił żużlowi wszystko.

Źródła:
kryterium-asow.manifo.com
mbpleszno.pl
sportowabydgoszcz.pl
WP SportoweFakty

Czytaj także:
Złamany kręgosłup zmienił jego życie. Nikt nie chciałby się z nim zamienić rolami
Polski rodzynek w lidze brytyjskiej. Mówi, jak się tam dostał i tłumaczy problemy, z jakimi się w tym roku zmagał

Komentarze (13)
avatar
Penhall
9.09.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Warto wspominać takich zawodników. Pan Mietek był wielkim sportowcem 
avatar
Big Lebowski
31.08.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
sks@: To oczywiste, że nie zrobił tego celowo. Dlatego Go nie potępiam. Pech? Bardzo słabe wyszkolenie? Brak predyspozycji? Być może wszystko na raz? Trudno napisać. Fatalne wówczas były proced Czytaj całość
avatar
Big Lebowski
31.08.2021
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Każmirz Bendke@: Był synem pułku. Przeszedł szlak od Lenino. No ale kontuzję miał nie w Gnieźnie, ani nawet Gorzowie dobrodzieju, tylko w Bydgoszczy. Trenerem był też w Bydgoszczy. Pzdr! 
avatar
Kaźmirz Bendke
31.08.2021
Zgłoś do moderacji
0
3
Odpowiedz
Polkard pseudo "MAMBA"...doznał obrazen nie w Gorzowie a w Gnieznie tam był trenerem...po sasiedzku....Był synem "pulku...po zawirowanich wojennych...miał amputowaną noge Czytaj całość
avatar
Big Lebowski
31.08.2021
Zgłoś do moderacji
6
0
Odpowiedz
Całe szczęście, że pan Mieczysław zabrał się za trenowanie młodzieży. Lata 70 i 80-te to wysyp talentów i worek medali zdobywanych przez Jego wychowanków. Trzej bracia Ziarnikowie, P.Bukiej, A. Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.