KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Upamiętnili 90 lat historii. Żużel zagościł w ostrowskim muzeum

8 listopada minie 90 lat od przeprowadzenia pierwszych zawodów żużlowych w Ostrowie Wielkopolskim. Z tej okazji w Muzeum Miasta otwarta została wystawa poświęcona historii tej dyscypliny. Kibice będą mogli podziwiać tam niezwykłe eksponaty.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
byli żużlowcy Ostrovii i Iskry Ostrów WP SportoweFakty / Mateusz Kozanecki / Na zdjęciu: byli żużlowcy Ostrovii i Iskry Ostrów
Sezon 2021 był dla ostrowskiego żużla wyjątkowy z kilku powodów. Drużyna po 24 latach ponownie awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej, a nieco wcześniej młodzieżowcy wywalczyli pierwszy w historii medal DMPJ.

To wszystko zbiegło się z obchodami 90-lecia żużla w Ostrowie. W związku z tym w Muzeum Miasta zorganizowana została wystawa, podczas której kibice będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak tworzyła się historia tej dyscypliny. Za przedsięwzięcie odpowiadają Maciej Kmiecik oraz Artur Małecki.

- Zależało nam, by w roku jubileuszu 90-lecia sportu żużlowego, podobnie jak przed dekadą, zorganizować wystawę w Muzeum Miasta, aby pokazać, szczególnie młodszemu pokoleniu kibiców, jak bogatą historię i tradycję ma sport żużlowy w naszym mieście - powiedział Maciej Kmiecik, jeden z organizatorów wystawy i dziennikarz WP SportoweFakty, w rozmowie z portalem tzostrovia.pl.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom, rodzinom żużlowców i samym zawodnikom za udostępnienie cennych pamiątek i trofeów. Udało nam się zgromadzić m.in. puchary z lat 40. ubiegłego wieku czy wszystkie cztery Łańcuchy Herbowe wywalczone przez reprezentantów ostrowskiego klubu na przestrzeni lat - tłumaczył Artur Małecki.

W jednym miejscu udało się zgromadzić historyczne afisze, puchary, medale, plastrony i wiele innych, niezwykle cennych pamiątek. Obejrzeć będzie można także zapis wideo z zawodów, które przeprowadzone zostały w 1947 roku - jeszcze przed powołaniem do życia rozgrywek ligowych.

Na ceremonii otwarcia gościli byli żużlowcy Ostrovii oraz Iskry Ostrów, w tym m.in. autorzy awansów do ówczesnej pierwszej ligi w latach 1988 i 1997 - Arkadiusz Matuszak, Marek Garsztka, Karol Malecha, Przemysław Brucheiser i inni. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 15 listopada.

Czytaj także:
- "Każdy awans jest wyjątkowy". Junior beniaminka zdradził plany na najbliższą przyszłość
Lwim pazurem: Rywal z Zagarem w składzie zagrozi Falubazowi. Potrzeba mądrych negocjacji

ZOBACZ WIDEO Jakub Miśkowiak: Wejdziemy do czwórki i pokażemy jacy jesteśmy silni
Czy Arged Malesa Ostrów utrzyma się w PGE Ekstralidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×