KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Mistrz Polski może im pomóc. Liczą na przebudzenie obcokrajowców

Po spadku z eWinner 1. Ligi Optibet Lokomotiv Daugavpils zmagania w najniższej klasie rozgrywkowej zakończył na czwartym miejscu. W trakcie przerwy zimowej Łotysze stracili czołowych zawodników. Czy będzie ich stać na poprawienie wyniku?

Dawid Cysarz
Dawid Cysarz
Francis Gusts WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Francis Gusts
Analiza taktyczna Optibet Lokomotiv Daugavpils przygotowana przez WP SportoweFakty.

***

Zespół z Daugavpils po spadku z eWinner 1. Ligi był wymieniany jako najpoważniejszy konkurent OK Bedmet Kolejarza Opole w walce o awans. Niestety dla łotewskich kibiców Optibet Lokomotiv po dobrym początku sezonu, później rozczarowywał.

Ostatecznie Łotysze rzutem na taśmę zdołali awansować do fazy play-off, ale w niej odpadli już po półfinałowym dwumeczu z opolanami.

Powtórzenie takiego osiągnięcia może być trudne. Wiele drużyn dokonało poważnych wzmocnień, a ze składu Optibet Lokomotivu ubyło dwóch czołowych zawodników. Do Abramczyk Polonii Bydgoszcz odszedł Oleg Michaiłow, a do Betard Sparty Wrocław Francis Gusts.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Kenneth Bjerre mówi o swojej roli w Polonii. Wyjaśnia, co powinno pomóc w awansie

Wypożyczenie talentu dużą szansą

Niewykluczone jednak, że młody Łotysz zostanie wypożyczony do drużyny z Daugavpils (więcej TUTAJ). Powrót Gustsa do składu otworzyłby dużo możliwości taktycznych trenerowi Nikołajowi Kokinowi.

Utalentowany zawodnik w minionym sezonie z powodzeniem zastępował seniorów łotewskiego klubu, zapisując na swoim koncie dwucyfrową liczbę punktów. Taki młodzieżowiec to skarb.

Pozyskanie Gustsa dałoby wiele opcji taktycznych. W tej chwili najsłabiej obsadzoną formacją wydają się być krajowi seniorzy. Z zakontraktowanych zawodników jedynie Jewgienij Kostygow regularnie punktował na dobrym poziomie, ale i on po świetnym początku obniżył loty. Mimo to jest on pewniakiem do miejsca w składzie.

Duże problemy ze zdobywaniem punktów mogą mieć Kjastas Puodżuks i Daniił Kołodinski. Wydaje się, że w przypadku braku Gustsa to między nimi rozegra się walka o miejsce w składzie. Kokin może także korzystać z solidnych juniorów i zastępować słabszych seniorów, jak to często czynił w 2021 roku.

Obcokrajowcy dużą niewiadomą

W minionym sezonie Tomas H. Jonasson i Hans Andersen nie spełnili pokładanych w nich nadziei. Obaj odeszli z Optibet Lokomotivu. W ich miejsce zakontraktowano trzech innych zawodników, jednak każdy z nich to duża nie wiadoma.

Nick Morris po raz ostatni w polskiej lidze startował w 2019 roku, gdy był żużlowcem ROW-u Rybnik. Australijczyk bardzo dobrze prezentuje się w meczach swoich brytyjskich drużyn, jednak będzie musiał to przełożyć na dyspozycję w polskiej lidze. W nim należy upatrywać kandydata na lidera łotewskiego teamu.

Adam Ellis także ma uznaną markę na Wyspach Brytyjskich. W końcu to aktualny indywidualny mistrz Wielkiej Brytanii, ale i on od lat ma kłopoty z regularną, dobrą jazdą w Polsce. Przez ostatnie dwa lata był zawodnikiem Stali Rzeszów. W pierwszym sezonie otrzymywał tylko cztery szanse startów, ale po świetnym początku przyszły słabsze mecze i kontuzja. Przerwę od startów w Polsce miał także Rene Bach. W 2020 roku był on zawodnikiem OK Bedmet Kolejarza Opole.

Cała trójka obcokrajowców znalazła się w naszym przewidywanym zestawieniu Optibet Lokomotivu. Wszyscy mają być siłą napędową łotewskiej ekipy.

Awans do play-off będzie sukcesem zespołu z Daugavpils. W osiągnięciu tego wyniku może pomóc wypożyczenie Gustsa. To zawodnik, który powinien co mecz notować zdobycz w okolicach dziesięciu punktów. Mógłby z powodzeniem zastępować słabszych seniorów.

Ricards Ansviesulis i Ernest Matjuszonok nieraz pokazywali swój potencjał. Muszą jednak zrobić spory postęp i regularnie być solidnym wsparciem seniorów łotewskiego klubu.

Skład Optibet Lokomotivu Daugavpils:
1. Kjastas Puodżuks / Daniił Kołodinski
2. Adam Ellis
3. Nick Morris
4. Rene Bach
5. Jewgienij Kostygow
6. Ernest Matjuszonok
7. Ricards Ansviesulis

Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×