Żużel. W tej drużynie jest wiele niewiadomych. Sprawią niespodziankę, czy zakończą sezon wcześniej?

WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: Peter Ljung na czele
WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: Peter Ljung na czele

Dla Unii Tarnów sezon 2022 będzie pierwszym na najniższym szczeblu rozgrywek od roku 2001. Po spadku z eWinner 1. Ligi zespół został gruntownie przebudowany i trudno przewidzieć, jak będzie się spisywał w przyszłorocznych rozgrywkach.

W tym artykule dowiesz się o:

Oceniamy siłę Unii Tarnów przed sezonem 2022 w 2. Lidze Żużlowej (skala 1-6).

***

Seniorzy zagraniczni

Wszystkie formacje Unii Tarnów tak naprawdę trudno ocenić w perspektywie ubiegłego sezonu, ponieważ w jej składzie nie znalazł się żaden sklasyfikowany zawodnik. Jeśli chodzi o seniorów zagranicznych, to działaczom Jaskółek udało się zakontraktować czterech, którzy w sezonie 2021 na polskich torach przejechali łącznie... 10 biegów. W sześciu wziął udział Peter Ljung, gromadząc w nich zaledwie sześć punktów. Z trzema "oczkami" na swoim koncie swój jedyny mecz zakończył Ilja Czałow, a na tor wyjeżdżał wówczas czterokrotnie. Troy Batchelor i Kenneth Hansen nie startowali natomiast w polskich ligach w ubiegłym sezonie.

Jak zatem widać, postawa zagranicznych seniorów Unii Tarnów stanowi sporą zagadkę. Oczywiście należy pamiętać, że jeszcze w sezonie 2019 Peter Ljung i Troy Batchelor kończyli rywalizację na zapleczu PGE Ekstraligi z odpowiednio trzecią (2,339 pkt./bieg) i piątą (2,200) średnią. Dodatkowo rok 2020 był dosyć udany dla Kennetha Hansena, który w rzeszowskim zespole, startującym w 2. Lidze Żużlowej, charakteryzował się 17. współczynnikiem w klasyfikacji (1,955), a Ilja Czałow w jedynym spotkaniu, w którym wziął udział, zdobył komplet punktów. Trudno jednak na tej podstawie wyciągać od razu optymistyczne wnioski. Z pewnością tarnowskich obcokrajowców stać na wiele, jeśli tylko na torze uda im się zbliżyć do swojej najlepszej dyspozycji.

Ocena: +3

Seniorzy krajowi

W tej formacji najczęściej na torze w ubiegłym sezonie pojawiał się Patryk Rolnicki. W 22 biegach uzyskał średnią 1,864 na drugoligowych torach, niemniej jednak widać było ogromną dysproporcję w jego występach domowych i wyjazdowych. W 15 wyścigach na torze w Rzeszowie zdobył on 38 punktów i dwa bonusy, natomiast w siedmiu pozostałych na swoim koncie zapisał zaledwie jedno "oczko". Jeśli tylko poprawi swoją skuteczność na wyjazdach, może być znaczącym ogniwem Unii w sezonie 2022.

Patryk Rolnicki w barwach Unii Tarnów w sezonie 2018
Patryk Rolnicki w barwach Unii Tarnów w sezonie 2018

Oskar Bober w 2021 roku w eWinner 1. Lidze na tor wyjeżdżał 20 razy, uzyskując średnią 1,350. Jego występy w ubiegłym sezonie były jednak dwukrotnie "przerywane" z powodu urazów. Pierwszego doznał jeszcze na przedsezonowym treningu, a drugi raz został wykluczony z jazdy na jakiś czas po upadku spowodowanym w Ostrowie Wielkopolskim przez Jakuba Pocztę. Nie mógł zatem w pełni się zaprezentować, a z pewnością ma on jeszcze coś do udowodnienia, co spróbuje zrobić w sezonie 2022 na drugoligowych torach.

Trzecim polskim seniorem w ekipie Jaskółek jest Piotr Pióro. Wychowanek Unii, podobnie jak wspomniany wcześniej Rolnicki, wrócił do macierzystego klubu, w zeszłym sezonie na pozycji rezerwowego w Łodzi nie miał jednak zbyt wielu okazji do startów, gdyż na tor wyjechał tylko ośmiokrotnie. O tym, kto zajmie miejsce w podstawowym składzie, zadecydują zapewne przedsezonowe treningi i sparingi.

Ocena: 3

Juniorzy

Jeśli chodzi o młodzieżowców, to tutaj kluczową postacią w Tarnowie powinien być Piotr Świercz. W sezonie 2021 wystąpił w 20 wyścigach w spotkaniach eWinner 1. Ligi, zdobywając w nich swoją pierwszą "trójkę" w karierze. W zawodach młodzieżowych kilkukrotnie prezentował się on bardzo dobrze, dlatego powinien być liderem formacji juniorskiej Jaskółek. Nie należy jednak zapominać o kontuzji uda, którą odniósł w Turnieju o Łańcuch Herbowy w Ostrowie Wielkopolskim na koniec zeszłego sezonu. Jego dyspozycja będzie zatem zależeć głównie od tego, w jakim stopniu upora się on przed rozgrywkami ze skutkami tego urazu.

Uzupełnieniem Świercza będzie najpewniej ktoś z dwójki Mateusz Gzyl - Witalij Kotlar (w myśl nowych przepisów o możliwości startów zagranicznych zawodników pod pozycjami młodzieżowymi). Ten pierwszy w ubiegłym sezonie wystąpił w lidze tylko w jednym biegu, Rosjanin natomiast nie pojawił się na torze wcale. Gzyl regularnie startował w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów, lecz poszczególnych rund nie kończył ze spektakularnymi rezultatami. Należy też pamiętać, że Kotlar na swoim koncie ma dwukrotne zdobycie tytułu mistrza Rosji do lat 19, a w kategorii do lat 21 w dwóch ostatnich latach zdobywał złoto i srebro. O tym, kto zajmie miejsce w składzie sztab szkoleniowy zdecyduje przed sezonem. W odwodzie jest jeszcze Patryk Zieliński, który w sezonie 2021 pojawiał się na torze w zawodach młodzieżowych.

Ocena: +3
Czytaj także:

Oni powalczą o Grand Prix 2023. Niespodzianka była o włos
Przed sezonem 2022 wzmocnili swoją najsłabszą formację. W przyszłym roku mogą napsuć krwi faworytom

ZOBACZ WIDEO Żużlowe Rozmowy. Majewski, Staszewski, Chomski i Przedpełski gośćmi Musiała!

Komentarze (2)
avatar
sympatyk żu-żla
15.12.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
TARNÓW Z LIGI NIE WYLECI,WYŻEJ NIE AWANSUJE,SKŁAD ZBUDOWANY ABY NAZYWAŁO SIĘ ŻE COŚ SIĘ TŁUCZE W MOSCICACH EFEKTÓW ŻADNYCH, Na stadion przyjdzie .OKOŁO 100 KIBOLI, GDYŻ NIE MA NA CO PATRZEĆ AB Czytaj całość