Żużel. Gdzie najwięcej mijanek na zapleczu PGE Ekstraligi? Wcale nie w Bydgoszczy!

WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: walka Grzegorza Zengoty i Jana Kvecha
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: walka Grzegorza Zengoty i Jana Kvecha

W sezonie 2021 w PGE Ekstralidze najwięcej walki już drugi rok z rzędu zobaczyliśmy na stadionie w Lesznie. Jak wygląda sytuacja szczebel niżej w eWinner 1. Lidze? Dokładną analizę przeprowadziła strona GuruStats.pl.

Porównując wyniki z PGE Ekstraligi i eWinner 1. Ligi można łatwo zauważyć, że więcej działo się na torach najlepszych rozgrywek na świecie (szczegóły TUTAJ). Jak podaje Rafał Gurgurewicz, autor serwisu GuruStats.pl, na pierwszoligowych stadionach średnia wyprzedzeń na mecz wyniosła 9,29 (w PGE Ekstralidze - 11,80). Poprzedni sezon w 1. Lidze to z kolei rezultat 10,77.

Dla wielu kibiców zaskoczeniem może być fakt, że w najlepszej dwójce zabrakło bydgoskiego toru, na którym w minionej kampanii zobaczyliśmy kilka ciekawych i zaciętych rywalizacji. Najlepszymi tego przykładami są mecze Abramczyk Polonii Bydgoszcz z Arged Malesą Ostrów (46:44) czy z ROW-em Rybnik (44:46).

Co ciekawe, drużyny z Ostrowa i Rybnika były autorami najciekawszego pod kątem wyprzedzeń meczu w lidze (22). Przypomnijmy, że miał on miejsce podczas 12. kolejki i zakończył się zwycięstwem Ostrovii (48:42). Najskuteczniejszym zawodnikiem gospodarzy był wtedy Patrick Hansen (13 pkt), a gości Pontus Aspgren (12+1 pkt).

ZOBACZ WIDEO Spisani na spadek, czy zdolni do niespodzianek? Gajewski o atucie beniaminka

Na gurustats.pl czytamy również, że najgorzej pod względem prześcignięć wypadły spotkania Cellfast Wilków Krosno z Arged Malesą Ostrów (11. kolejka, 50:40 dla Wilków) oraz ROW-u Rybnik z Unią Tarnów (5. kolejka, 55:35 dla ROW-u). W każdym z tych meczów odnotowano zaledwie po jednym wyprzedzeniu.

W ostatecznym rozrachunku pięć z ośmiu ekip ścigających się w eWinner 1. Lidze osiągnęło w uśrednieniu dwucyfrową liczbę wyprzedzeń na jedno spotkanie. Na pierwszym miejscu znalazł się Orzeł Łódź (10,71), na drugim Aforti Start Gniezno (10,57), a na trzecim wspomniana wcześniej Abramczyk Polonia Bydgoszcz (10,43).

Kolejne miejsca z dwucyfrowym wynikiem przypadły Arged Malesie Ostrów, a także Unii Tarnów (oba tory po 10,00). Poniżej dziesięciu prześcignięć znalazły się takie ośrodki jak: Zdunek Wybrzeże Gdańsk (9,75), ROW Rybnik (8,75) oraz Cellfast Wilki Krosno (5,11).

W tym miejscu warto odnotować, że na torze beniaminka z Krosna kibice ani razu nie zobaczyli w jednym meczu dwucyfrowej liczby udanych akcji. Mimo to drużyna dotarła do finału rozgrywek, gdzie ostatecznie lepszy okazał się zespół z Ostrowa.

Przyglądając się pozostałym statystykom, zauważamy, że zawodnicy w eWinner 1. Lidze najchętniej wyprzedzają, korzystając z wewnętrznej części toru (79 proc. takich wyprzedzeń w: Gdańsku, Łodzi i Ostrowie). Jeśli chodzi zaś o "zewnętrzną" najlepszy wynik odnotowano w Gnieźnie (39 proc.). Pod kątem rywalizacji na pierwszoligowych torach najciekawsze są z kolei drugie okrążenia (48 proc. wyprzedzeń - Łódź).

Ranking torów eWinner 1. Ligi (dane wg. "GuruStats"):

Poz.MiastoŚrednia liczba wyprzedzeń na mecz
1. Łódź 10,71
2. Gniezno 10,57
3. Bydgoszcz 10,43
4. Ostrów 10,00*
5. Tarnów 10,00
6. Gdańsk 9,75
7. Rybnik 8,75
8. Krosno 5,11

* W Ostrowie odnotowano większą liczbę wyprzedzeń na 4. okrążeniu aniżeli w Tarnowie.

Zobacz także: Legenda Motoru mówi o ewenemencie na skalę światową. Kibice czekali na to trzy dekady
Zobacz także: Zatrudnia ponad 1000 osób. O Polskim Ładzie mówi głośno i wyraźnie

Źródło artykułu: