KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zatrudnia ponad 1000 osób. O Polskim Ładzie mówi głośno i wyraźnie

Marta Półtorak, była prezes Stali Rzeszów i właściciel Marmy Polskie Folie nie gryzie się w język, mówiąc o Polskim Ładzie. Wg niej kibice mogą zrezygnować z przychodzenia na obiekty sportowe.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Marta Półtorak / Na zdjęciu: Marta Półtorak
Marta Półtorak odniosła sukces w biznesie i stała się milionerką. Jej firma Marma Polskie Folie to jeden z największych producentów tworzyw sztucznych w Europie. Zatrudnia ponad 1000 pracowników w kilku zakładach. Jest także właścicielką galerii handlowej Millenium Hall w Rzeszowie.

Poza tym Półtorak działa w środowisku żużlowym jako sponsor I-ligowych Cellfast Wilków Krosno, ale wcześniej przez wiele lat odpowiadała za Stal Rzeszów, gdzie pełniła nawet funkcję prezesa.

Łukasz Kuczera, WP SportoweFakty: Czy Polski Ład może uderzyć w sport? Firmy będą mniej zainteresowane sponsoringiem?

Marta Półtorak, była prezes Stali Rzeszów, prezes Marmy Polskie Folie: Ciężko zaoszczędzić na jedzeniu. Można nie zjeść krewetek czy ośmiorniczek, o których swego czasu było tak głośno, ale z chleba i masła już niekoniecznie można zrezygnować. A czy można ze sportu? Jak najbardziej. I mam tu na myśli nie tylko firmy, ale też kibiców. Fan może wybrać oglądanie meczu w telewizji, a odpowiedzialny przedsiębiorca zawsze wybierze uratowanie miejsca pracy, niż wydatek na sponsoring.

ZOBACZ WIDEO Spisani na spadek, czy zdolni do niespodzianek? Gajewski o atucie beniaminka
A jak ocenia pani Polski Ład?

Nie będę oryginalna. Jak znakomita większość społeczeństwa, nie mam najlepszego zdania o wprowadzonych zmianach, jak i sposobie reformy. Muszę przyznać, że jestem wręcz przerażona. Moja firma zatrudnia ponad 1000 osób i współczuję służbom finansowym, księgowym, kadrowym.

Pracownicy działów księgowych musieli spędzić 6 stycznia na pracy, do późnych godzin nocnych analizowali przepisy Polskiego Ładu po raz kolejny. Przeliczyli wszystko kolejny raz, a potem okazało się, że niekoniecznie postąpili dobrze, bo minister o północy opublikował nowe rozporządzenie. Trudno to jakoś skomentować.

Jeśli ktoś ma firmę, która zatrudnia 2-3 osoby, to można tak działać. Wtedy da się to wszystko obliczyć w parę godzin. Gdy jednak mówimy o dużej firmie, to przecież księgowe korzystają ze specjalnych programów komputerowych. Nie robi się ich na poczekaniu i nikt też nie miał świadomości, że zaraz coś się zmieni, że coś będzie nieważne.

Pod kątem ludzkim, to co dzieje się z Polskim Ładem jest przykre. Ludzie cierpią. Dużo się mówi o środowiskach, które otrzymały mniejsze pensje czy emerytury. Jednak niewiele się mówi o osobach odpowiedzialnych za obliczanie wynagrodzeń, emerytur. Mamy jeden wielki bałagan.

Zabrakło dłuższego vacatio legis?

Nie wiem, czy to kwestia vacatio legis, skoro w przepisach pojawiły się różnego rodzaju luki. Może nawet dłuższy czas wejścia w życie ustawy sprawiłby, że rządzący by ich nie zauważyli. Nie wiem natomiast, czy w cywilizowanym świecie o godz. 22 zmieniają się przepisy w sytuacji, gdy w poniedziałek przewidziano wypłatę wynagrodzeń. Tu chodzi o przyzwoitość.

Cisną mi się mocne słowa na usta, gdy pomyślę o Polskim Ładzie, bo chyba żyjemy w Matrixie. Ciężko to inaczej nazwać. Każdy obywatel, niezależnie od obowiązków, podejmowanej pracy, powinien jasno wiedzieć, ile zarobi i jak dotknie go Polski Ład. Powiedzenie jeszcze na koniec ze strony rządzących, że mniejsze przelewy to wina księgowych, to już szczyt arogancji.

Rząd mówi, że na Polskim Ładzie zyska realnie 18 mln obywateli. Wierzy pani w te wyliczenia?

Rząd też mówi, że zyska 8 mln emerytów, podczas gdy w kraju mamy ich 7 mln. Kompletnie nie wierzę w te liczby. Przeprowadziliśmy w firmie szereg symulacji, obliczeń. Z wszystkich wynika, że beneficjent Polskiego Ładu jest jeden. Państwo.

W firmie mam dobrych, wykwalifikowanych pracowników, z odpowiednio wysokim wynagrodzeniem. Zarabiają tyle, że oni tracą na Polskim Ładzie, a państwo otrzymuje za to więcej z różnego rodzaju podatków i składek.

Spodziewa się pani, że to koniec niespodzianek z Polskim Ładem? Czy jeszcze znajdą się jakieś luki w przepisach?

Biorę pod uwagę, że to jeszcze nie koniec, że będą kolejne niespodzianki. Nic mnie już nie zaskoczy.
Marta Półtorak nie zostawia suchej nitki na Polskim Ładzie Marta Półtorak nie zostawia suchej nitki na Polskim Ładzie
Czy Polski Ład w tej sytuacji napędzi inflację, z którą równocześnie walczy rząd?

Myślę, że to śnieżna kula. Nie stracą tylko przedsiębiorcy, żeby była jasność. Będą musieli zwiększyć wydatki na płace, ale pracownik na tym nie zyska, tylko państwo. Odpowiedzialne firmy podniosą wynagrodzenia, by pracownik nie był poszkodowany przez Polski Ład, ale "do ręki" będzie on otrzymywał tyle samo, ile do tej pory.

Inflacja zostanie podbita Polskim Ładem. Nie wystarczy zrekompensować ludziom cen gazu czy prądu. Przedsiębiorcy też dostali nowe stawki i są one kilkukrotnie wyższe od wcześniejszych. To nie są podwyżki rzędu 24 czy 54 proc. Przedsiębiorców nie stać na to, by dopłacać do interesu. Biorąc pod uwagę Polski Ład i inflację, wszyscy zubożejemy.

Pozostając na moment przy podwyżkach. W przypadku pani firmy też sięgają one kilkuset procent, jak to ma miejsce w wielu miastach?

To są kilkukrotne podwyżki za gaz i prąd, bo nie jesteśmy odbiorcą indywidualnym. Nie jesteśmy przy tym odosobnionym przypadkiem. Wszystkie firmy traktowane są tak samo i dotykają je te nowe stawki.
Marta Półtorak w przeszłości wydała miliony na rzeszowski żużel Marta Półtorak w przeszłości wydała miliony na rzeszowski żużel
A jak pracownicy pani firmy odebrali to, co dzieje się z Polskim Ładem?

Muszę przyznać, że dość wcześnie zaczęliśmy edukować pracowników w kwestii zmian, jakie wprowadza Polski Ład. Gdy już pojawiły się pierwsze symptomy, że personel straci wskutek nowych rozwiązań, to zobowiązaliśmy się do wyrównania kosztów, tak by nie był stratny finansowo. Zadbaliśmy o pracowników informacyjnie, by się nie bali i mogli uzyskać cenne informacje.

Odpowiedzialny pracodawca poszuka środków na to, by wyrównać pracownikowi straty wprowadzone przez Polski Ład, ale nie każdy będzie miał taki komfort. Jak firma nie posiada wolnego kapitału, to nie będzie w stanie tego zrealizować. Nie widzę tutaj różowego scenariusza dla wielu przedsiębiorców.

Da się w tej sytuacji znaleźć jakiś pozytyw?

Optymistyczne jest to, że nie mamy dużych mrozów i ta zima jest dość lekka, więc jakoś przeżyjemy te wszystkie rachunki za prąd i gaz, bo mogłoby być jeszcze gorzej. Jeszcze zaświeci nam słońce. Jednak chyba nikt się nie spodziewał, że tak to będzie wyglądało, że Polski Ład przyniesie nam taki bałagan. Chyba nie ma nikogo, kto by powiedział, że jest teraz zadowolony.

Czytaj także:
Trener Włókniarza U24 mówi o celach, torze i odbudowie Jeppesena
"Żołnierze na każdym kroku". Zdziwił się po przyjeździe do Polski

Czy Polski Ład negatywnie wpłynie na polski sport?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (71)
 • WilkiDMP2025 Zgłoś komentarz
  ja to nie wiem ale wyglada ( po przeczytaniu komentarzy ) na to że wiekszość jednak....odejmie se kromeczke z masełkiem od kolacji, byle pójść na żużel czy inne zawody sportowe :(
  Czytaj całość
  zobaczymy frekfencje i budżety klubów po sezonie :) pozdr
  • yogi2360 Zgłoś komentarz
   Wirtualne Parówy wciąż w formie, gdzie jeszcze będziecie się wtrącać z polityką? Nie mieszajcie jej chociaż ze sportem, bo to nie pomoże peowskim i lewackim politycznym gangsterom, a
   Czytaj całość
   pani Półtorak niech poprosi swoich pracowników o opinie o niej, żałosna kobieta.
   • RECON_1 Zgłoś komentarz
    Fajnie ze pani Marta bawi sie w sponsoring klubi,kiedys byla prezesem innego ale po co obecnie mieszac poltyke do zuzla?
    • chiefer Zgłoś komentarz
     Pani Marto, proponuję przyjąć kolejne minimum 33 dawki szczepionki to zrozumie Pani cały ten kaczowy ukŁAD
     • Modafi Zgłoś komentarz
      Widzę, że ostatnimi czasy wspaniałe WP ze swoimi politycznymi wypocinami wlazło glownie na dział żużlowy, aby do reszty skłócic użytkowników tej że strony. W sumie, to się nawet nie
      Czytaj całość
      dziwię, bo w tematach pod tą dyscypliną sportu jest jeszcze najwięcej wpisów i jako takie życie. Niestety wspaniałe WP rozpierniczylo w drobny mak np dział piłki ręcznej gdzie kiedyś było mnóstwo osob które się tam udzielały i przede wszystkim miały pojęcie o danym temacie. Pod innymi dzialami, też już bieda, a niestety użytkownik @yes czy też @Legionowiak 3.0 chociaż biedacy dwoją się i troja nie są w stanie zastąpić tych co odeszli widząc to, jak WP manipuluje tematami głównie politycznymi. Jeszcze chwila, i ci dwaj czyli @yes i @legionowiak będą tyrać na cztery zmiany, by wyrobić normę w ilości komentarzy :)
      • Penhall Zgłoś komentarz
       Marta Półtorak odniosła sukces w biznesie i stała się milionerką. Jej firma Marma Polskie Folie to jeden z największych producentów tworzyw sztucznych w Europie. Zatrudnia ponad 1000
       Czytaj całość
       pracowników w kilku zakładach. Pani Marto bardzo Panią lubię. Za ile pracowało te 1000 osób? Mieli 7 zł /h, Mieli normalne umowy?
       • speed01 Zgłoś komentarz
        Dlaczego ten NIEMIECKI portal cały czas atakuje polski rząd? Czy dlatego, że Polacy już nie chcą przyjeżdżać do Niemiec by zbierac szparagi, tak jak za czasów rządów PO, które tak
        Czytaj całość
        Niemcy kochali???
        • antoni.kopytko Zgłoś komentarz
         Jan B.lubił złoto najlepiej sztabki , Marta płaciłaby najlepiej 7 zł .za godzinę wtedy byłoby ok .
         • kedzior Zgłoś komentarz
          WP czyli by było jak było 5 zł na godz i 15% bezrobocie co pani prezes by pewnie pasowało
          • Z.K.S STAL RZESZÓW Zgłoś komentarz
           Marta weź swoje żale wylewaj gdzie indziej. Jak kumplwoalas się z Janem b. To było cacy?
           • antoni.kopytko Zgłoś komentarz
            Polski Ład to sport . Do czego doszło . Wstyd!
            • wielkopolska.unia.l. Zgłoś komentarz
             Co to ma być dział Sportowy o żuzlu czy polityka ,WP
             • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
              Ponieważ wywiad pana Kuczery nadal wisi na SF. Choć powinien być usunięty z racji braku związku ze sportem a choć taki, niby to, istnieje to jest to artykuł z nastawieniem typowo
              Czytaj całość
              politycznym. Albo moja odpowiedź poleci, albo nie, jednak dostanie wiele minusów z racji hejterstwa moderacji sportowego działu tzw. Sportowych Faktów. Bot daje mi trzy minusy (-3), moderatorzy SF wg. uznania, ale tak koło 2-3 (zależy od inteligencji) no i napuszczeni przez -najta- kibice z Torunia (ci dają tak na wszelki wypadek, by się przypodobać Przemkowi). Pani Marto, ma Pani CAŁKOWITĄ RACJĘ i nawet nie chodzi mi o sprawy podatkowe, wprowadzane z dnia na dzień (Nawet GKSŻ wprowadza zmiany z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ;) ). Chodzi mi o ustawy, ogłaszane o czwartej nad ranem, albo wykorzystujące nieobecność opozycji na sali parlamentarnej, czy odrzucanie każdej SENSOWNEJ propozycji!!!. To co się dzieje w KRAJU, którego jestem obywatelem, woła o pomstę do nieba (nawet zarządzenia Papierza nie są w Polsce respektowane przez kler). A teraz usuwać, banować i walić minusy. :):)
              Zobacz więcej komentarzy (22)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×