KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Polski Ład uderzy w kolejną grupę. "Straty będą naprawdę duże"

Uprawiają niezwykle niebezpieczny sport. Na co dzień prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Już teraz wiedzą, że na wprowadzeniu Polskiego Ładu na pewno stracą.

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Krzysztof Cegielski i Marcin Feddek WP SportoweFakty / Jakub Barański / Na zdjęciu: Krzysztof Cegielski i Marcin Feddek
- Wszystko wskazuje na to, że na Polskim Ładzie stracą zawodnicy prowadzący jednoosobowe działalności sportowe - mówi nam Krzysztof Cegielski, przedstawiciel zawodników i szef stowarzyszenia żużlowców "Metanol".

A w żużlu prawie wszyscy sportowcy właśnie w taki sposób prowadzą swoje działalności.

Cegielski wyjaśnia nam, z czego będą wynikać straty. - Żużlowcy, jeśli pozostaną na podatku liniowym, który kiedyś po wielkich walkach udało się przywrócić w Ministerstwie Finansów, będą mieli do zapłacenia składkę zdrowotną wynoszącą 4,9 proc. od dochodu. Gdy ktoś podpisze kontrakt na takich samych warunkach jak w sezonie 2021 i zdobędzie tyle samo punktów, to na jego koncie na pewno pozostanie mniej pieniędzy - tłumaczy.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Co grozi klubom, które nie spełnią wymogów licencyjnych do startu sezonu? PGE Ekstraliga odpowiada
O jakich kwotach mówimy? - W miesiącach, kiedy żużlowcy jeżdżą i zarabiają, to będą naprawdę znaczące sumy. Wystarczy przyjąć, że niezły zawodnik w PGE Ekstralidze może mieć miesięcznie 100 tysięcy złotych dochodu. Wtedy mówimy o kwocie 4900 zł w skali miesiąca - dodaje.

Jeśli zatem przyjmiemy, że sezon trwa od kwietnia do października, to mamy kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali sezonu. Cegielski wierzy jednak, że straty uda się nieco ograniczyć, bo wraz z Polskim Ładem w życie wchodzi także ulga sponsoringowa. Każdy sponsor, który zainwestuje np. 1 mln zł na cel ważny społecznie, będzie mógł wliczyć w koszty 1,5 mln zł. - Z tego tytułu jest sporo korzyści. Liczę zatem, że to pomoże i dzięki temu te pieniądze w jakiejś części wrócą do żużlowców. To może wydarzyć się nawet pośrednio przez większe niż do tej pory wsparcie klubów - podsumowuje.

Żużel to jedna z najpopularniejszych dyscyplin w Polsce. To właśnie w naszym kraju funkcjonuje na co dzień PGE Ekstraliga, najsilniejsza liga świata, w której startują największe gwiazdy. Żużlowcy, którzy w niej startują, zarabiają coraz lepiej. Nieoficjalnie wiadomo, że wartość kontraktu Bartosza Zmarzlika, który jest dwukrotnym mistrzem świata, może przekraczać obecnie 3 miliony złotych. W lidze jest także kilku zawodników, którzy mogą liczyć na ponad dwa miliony.

Zobacz także:
Ten stadion to ewenement
Nieznane sportowe pasje Tomasza Kammela

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (91)
  • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
    Socjaliści jeszcze nigdy nic nie wymyślili mądrego. Tylko Konfederacja może naprawić Polskę.
    • perlusconi Zgłoś komentarz
      8 gwiazdek
      • Z.K.S STAL RZESZÓW Zgłoś komentarz
        Ogólnie bogaci nic nie powinni płacić, ani składek, ani podatków.
        • mrfreeze Zgłoś komentarz
          Widzę 85 komentarzy o fajnie wchodzę poczytać......jednak 51 usuniętych.
          • Tlokston Zgłoś komentarz
            Trzeba było mniej pierd.. o szczepionkach. Zawodnicy promowali to teraz mają konsekwencje i dobrze.
            • motogonki Zgłoś komentarz
              Faktycznie żużlowcy mają tak źle? Klub wypłaca środki na sprzęt i obsługę zawodnika już przed sezonem. Więc jedyne co zawodnikowi pozostaje to zapłacić ZUS i podatek od zarobionych
              Czytaj całość
              pieniędzy. Jak sobie nie radzi, niech podpisze amatorski ;)
              • Gekon Zgłoś komentarz
                Dochód 100 tys zł miesięcznie , składka 4900zł. Szok, bieda, chleb z pleśnią i popijany deszczówką. Takie bidulki ci zuzlowcy. Panie Cegielski bredzisz pan. Poczytaj o innych formach
                Czytaj całość
                opodatkowania to szybko zmienisz zdanie kto będzie płacił dużo patrząc procentowo na wysokość składki względem zarobku. Za mocno metanol wszedł do głowy?
                • Edibyk19.Unia Zgłoś komentarz
                  5 tys zł za pkt bierze minimum zawodnik a tu płacz że musi ten jeden pkt odprowadzić do państwa.. Po co ten płacz.. Cegła kiedy kolwiek zajął się kibicami spytał zainteresował się
                  Czytaj całość
                  ile kibic zostawia pieniędzy na jednym meczu?.. Rodzina 5 osobowa troje dzieci plus rodzice kwota biletów 200 zł plus catering na stadionie około 300-400 zł mecz ,dwa mecze w miesiącu minimum to koszt 800 zł.. Następne tyle państwo mi bierze na podatek z pensji a pensja milimalna w naszym kraju 2400 brutto.. Ktoś kiedyś zacznie się przejmować kibicami?.. Nie chcesz płacić 5 tys podatku przyjmij się na etat do jakiegoś zakładu pracy.. Tak źle jest niby w tym żużlu a w Lublinie trzech panów zarządzających tym klubem PAN Kepa itp którzy są w zarządzie spółki w trójkę od podatników lubelskich ich zarobki roczne to 550 tys zł.. Wiem że to grosze bo wychodzi nie całe 200 tys na łeb... Niema co płakać jak się nie podoba każdy może zmienić fach zawodnik może przestać być zawodnikiem kibic może przestać chodzić na mecze a działacz może przestać być działaczem,, chciałbym tylko się dowiedzieć co miał to przekazania cegła w tym artykule że niby mamy wybrać inne władze że PiS jest be.. No tylko jak to powiedzieć kibica z Lublina oni muszą głosować na PiS bo inaczej ich klub znów zniknie z map Polskiego żużla. Więc jaki przekaz panie Cegła.. PAN na prezydenta premiera?
                  • MarS_80 Zgłoś komentarz
                    Polski ład pokazał jak należy zarabiać i płacić podatki. Czyli najlepiej nie wychylać się z zarobkami, mimo tego że uczciwie płacimy daninę. Promowane jest minimum krajowe na
                    Czytaj całość
                    papierze a reszta pod stołem, mile widziana patologia na socjalu i nieroby społeczne co poszli w 500+ płodząc "piniadze"... Przykre jest to że nawet nie ma alternatywy. Ryżego Donalda już mieliśmy i pokazał jakie ma priorytety...Cudów nie będzie ii raczej nie zobaczymy w najbliższej przyszłości. Smutne to.
                    • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
                      @kedzior: Żużlowcy nie mówią, że są biedni, wcale tego nie kryją. Ale taki Lewandowski zarabia prawie 80 mln. rocznie, pomimo że nie ma ciężkiej pracy w Polsce (właściwie żadnej,
                      Czytaj całość
                      nawet w tygodniu) a ciągle go widzimy w reklamach TV i na dodatek nie ma żadnych kosztów własnych. I jest najlepszym sportowcem roku ubiegłego ... tak się kręci lody :):)
                      • SpartyFan_nowe_konto Zgłoś komentarz
                        "Wszystko wskazuje na to, że na Polskim Ładzie stracą zawodnicy prowadzący jednoosobowe działalności sportowe (...)" Na tym wszyscy stracimy oprócz kolegów Ojca Mateusza i
                        Czytaj całość
                        rodzinnych żuli pijących za 500+.
                        • Pan Jot Zgłoś komentarz
                          Prawo polskie jest jak pajęczyna. Bąk sie przebije, ugrzęźnie muszyna ;) Spokojnie. Oni mają na porady prawne, a doradcy podatkowi już będą wiedzieć jak wykorzystać różne luki :) I
                          Czytaj całość
                          tak zawsze najwięcej tracą ci co mają najmniej.
                          • speed01 Zgłoś komentarz
                            Trwa szczucie niemieckich mediów na polski rząd. Cel jasny - wygrana w kolejnych wyborach takiej partii, która utworzy rząd uległy zachodniemu sąsiadowi, tak jak było w latach 2007-2015.
                            Zobacz więcej komentarzy (25)
                            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
                            ×
                            Sport na ×