Żużel. Motor Lublin z pierwszym krążkiem i od razu złotym! Oto tabela medalowa MPPK

Przed rokiem grudziądzki GKM, a teraz lubelski Motor. Mistrzostwa Polski Par Klubowych w drugim roku z rzędu mają niespotykanego dotąd triumfatora. Co więcej, nowy mistrz zdobył swój pierwszy medal w historii startów w tym turnieju.

Tomasz Janiszewski
Dominik Kubera (z lewej) i Mikkel Michelsen WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Dominik Kubera (z lewej) i Mikkel Michelsen
W 2021 roku pierwszy raz w historii złoty medal w Mistrzostwach Polski Par Klubowych zdobył ZOOleszcz GKM Grudziądz. Wcześniej, jeszcze jako GTŻ, miał on na koncie dwa brązowe krążki w tej kategorii. W ubiegłym sezonie grudziądzanie wykorzystali atut własnego toru i jako jedenasty klub w historii zdobyli mistrzostwo w parowej rywalizacji.

Dwunastym triumfatorem został w niedzielę Motor Lublin. Sukces Koziołków jest tym bardziej ciekawy, że dotąd nie miały one w gablocie ani jednego krążka zdobytego w MPPK! Lublinianie startowali rzecz jasna niejednokrotnie w finałach, ale na podium nigdy się nie wdrapali. W Poznaniu od razu dotarli na jego najwyższy stopień. Obecnie Motor dzierży też tytuł w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych zdobyty rok temu.

Wicemistrzostwo zdobyła Fogo Unia Leszno, która już dziewiąty raz sięgnęła po srebrny medal w MPPK. W sumie ma 21 miejsc na podium i w tabeli wszech czasów zajmuje drugą pozycję. Wspomniany GKM wprawdzie tytułu nie obronił, ale na pudle stanąć zdołał. Grudziądzanie zajęli na Golęcinie trzecie miejsce po tym, jak przegrali wyścig dodatkowy o srebro z Bykami.

MPPK odbywają się nieprzerwanie od 48 lat, choć premierowa edycja - jeszcze nieoficjalna - miała miejsce rok wcześniej. W pierwszej oficjalnej zwyciężyła para bydgoska Henryk Glücklich - Stanisław Kasa, która dokonała tego na swoim torze. Polonia Bydgoszcz to najbardziej utytułowany klub w historii. Na podium stawały dotąd kluby z dziewiętnastu miast.

Tegoroczna edycja została szerzej otwarta dla zawodników zagranicznych (ku prawdzie wymuszono ich start po zmianie regulaminu), co niewątpliwie jest dużą kontrowersją, biorąc pod uwagę tradycję tych mistrzostw. Dotąd tylko 2006 roku bydgoszczanie jako jedyni w historii skorzystali z obcokrajowca i z Andreasem Jonssonem stanęli na drugim stopniu podium.