Żużel. Unia - PSŻ. Spadkowicz sprawi niespodziankę i zaskoczy faworytów rozgrywek? [ZAPOWIEDŹ]

Na sobotnie popołudnie zaplanowano inauguracyjny pojedynek w 2. Lidze Żużlowej, pomiędzy Unią Tarnów a SpecHouse PSŻ-em Poznań. Ubiegłoroczny spadkowicz z eWinner 1. Ligi podejmie zatem jednego z faworytów rozgrywek.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Peter Ljung WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki. / Na zdjęciu: Peter Ljung
Poprzedni sezon był dla Unii Tarnów bardzo nieudany. W rozgrywkach eWinner 1. Ligi drużyna, która na papierze wyglądała bardzo solidnie, ostatecznie zgromadziła tylko trzy punkty. Na taki stan rzeczy złożyły się głównie kontuzje, które prześladowały tarnowski zespół, dodatkowo klub borykał się z problemami finansowymi. Nie do końca było wiadomym, czy Jaskółki w ogóle przystąpią do obecnych rozgrywek, ostatecznie wystartują one w 2. Lidze Żużlowej, czyli w najniższej klasie w Polsce po raz pierwszy od sezonu 2001, czyli po 20 latach przerwy.

W klubie z Poznania w przerwie zimowej również doszło do kilku zmian. Prezesem przestał być Arkadiusz Ładziński, a w jego miejsce sterowanie klubem przejęło trzech członków zarządu. Od razu udało się skompletować skład, który pozwala zarówno działaczom, jak i kibicom uważać SpecHouse PSŻ za jednego z faworytów rozgrywek. Początkowa zakładano, że drużynę w lidze poprowadzi Adrian Gomólski, ostatecznie trenerem, podobnie jak w 2019 roku będzie Tomasz Bajerski.

W ekipie gości najgłośniejszym wzmocnieniem było zakontraktowanie 48-letniego Runego Holty. Norweg z polskim paszportem, po zawieszeniu Rosjan miał oferty nawet z PGE Ekstraligi, ostatecznie jednak obrał kierunek na stolicę województwa wielkopolskiego. Sporym wzmocnieniem jest też na pewno pozyskanie Kacpra Gomólskiego, który spróbuje odbudować swoją formę na torach drugoligowych. Na pozycji seniorskiej do zespołu dołączyli jeszcze Kevin Fajfer oraz Aleksandr Łoktajew. Ten ostatni, z powodu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę nie może jednak na razie opuścić kraju i startować w lidze.

ZOBACZ WIDEO: "Trafiony, zatopiony". Nieprawdopodobna skuteczność mistrzyni olimpijskiej

W zespole pozostali Robert Chmiel i coraz lepiej radzący sobie na polskich torach Duńczyk Jonas Seifert-Salk. Sporo działo się również, jeśli chodzi o kontraktowanie młodzieżowców. Najsilniejszym ogniwem na pozycjach juniorskich wydaje się być wypożyczony z Betard Sparty Wrocław, aktualny Indywidualny Mistrz Europy Juniorów Francis Gust. W składzie na mecz w Tarnowie znalazł się jeszcze Olivier Buszkiewicz, lecz klub z Poznania zakontraktował dodatkowo czterech "gości" - Kacpra Grzelaka, Sebastiana Szostaka (obaj Ostrów Wlkp.), Damiana Ratajczaka (Leszno) oraz Karola Żupińskiego (Toruń). Niewykluczone, że ostatecznie właśnie jeden z nich (poza kontuzjowanym Ratajczakiem) znajdzie się w zestawieniu meczowym.

W Tarnowie sezon 2022 ma służyć odbudowie i nikt nie mówi głośno o wysokich celach. Do klubu udało się jednak sprowadzić Marka Cieślaka w roli konsultanta, a trenerem pierwszej drużyny został były zawodnik i wychowanek Jaskółek - Stanisław Burza. Dodatkowo do drużyny wróciło kilku zawodników, którzy są dobrze znani tarnowskiej publiczności.

Kapitanem Unii na sezon 2022 został Peter Ljung, który w Unii będzie startował już po raz czwarty (wcześniej a latach 2007-2008, 2017, 2019-2020). Do zespołu po trzech latach przerwy wrócił Patryk Rolnicki, dodatkowo zakontraktowano jeszcze kolejnego wychowanka Piotra Pióro. W Tarnowie na kolejny rok pozostał Oskar Bober, a dodatkowo podpisano umowę z Australijczykiem Troyem Batchelorem, który powinien być jednym z liderów oraz Tero Aarnio, który był objawieniem na drugoligowych torach w sezonie 2019, startując w Wandzie Kraków.

Tarnowski skład uzupełnia jeszcze Kenneth Hansen, który podobnie jak Stanisław Burza w sezonie 2022 będzie stałym uczestnikiem Indywidualnych Mistrzostw Świata na długim torze. Na pozycjach młodzieżowych liderem powinien być Piotr Świercz. Zawodnik ten wyleczył już kontuzję z końcówki ubiegłego sezonu, której nabawił się w Ostrowie Wielkopolskim podczas turnieju o Łańcuch Herbowy tego miasta. Formację juniorską obecnie uzupełniają Mateusz Gzyl i Patryk Zieliński, a "gośćmi" zakontraktowanymi w Tarnowie są Dawid Rempała i Kajetan Kupiec. Warto podkreślić, że z powodu zawieszenia Rosjan Unia nie może korzystać z usług Ilji Czałowa i Witalija Kotlara.

Na inaugurację rozgrywek 2. Ligi Żużlowej do Tarnowa na tor spadkowicza z eWinner 1. Ligi przyjedzie zatem jeden z faworytów rozgrywek. Skorpiony z pewnością będą chciały rozpocząć sezon od wyjazdowego triumfu, co byłoby dobrym impulsem do osiągania dalszych dobrych wyników. Unia, na której nie ciąży jednak żadna presja, postara się sprawić niespodziankę i ucieszyć swoich kibiców. W sztabie szkoleniowym są osoby, znane w tarnowskim środowisku z mistrzowskich sezonów, gdyż Stanisław Burza zdobył z tą drużyną tytuły jako zawodnik w latach 2004-2005, a Marek Cieślak jako trener w 2012 roku. Z pewnością spotkanie w Tarnowie może być ciekawe, a jego końcowy wynik powie nieco więcej o aktualnej dyspozycji obu ekip u progu sezonu 2022.

Awizowane składy:

Unia Tarnów:
9. Peter Ljung
10. Oskar Bober
11. Tero Aarnio
12. Patryk Rolnicki
13. Troy Batchelor
14. Piotr Świercz
15.

SpecHouse PSŻ Poznań:
1. Kacper Gomólski
2. Kevin Fajfer
3. Rune Holta
4. Robert Chmiel
5. Jonas Seifet-Salk
6. Francis Gust
7. Olivier Buszkiewicz

Początek spotkania: godz. 16:00
Sędzia: Rafał Kobak
Komisarz toru: Krzysztof Guz

Prognoza pogody (pogoda.wp.pl):
Temperatura: 5°
Wiatr: 9 km/h
Deszcz: 0.1 mm

Czytaj także:
Fredrik Lindgren szuka odkupienia. "Jeździłem w zespole z Częstochowy bardzo słabo"
Kolejny klub zaprasza Ukraińców na mecz. Przekazali już bezpłatne wejściówki

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Kto wygra inauguracyjne spotkanie sezonu 2022 w Jaskółczym Gnieździe?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×