KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Afera po meczu w Lesznie! Fogo Unia skrzywdzona? Demski zabrał głos

Leszek Demski zabrał głos nt. decyzji sędziego Artura Kuśmierza w 15. biegu spotkania pomiędzy Fogo Unią Leszno a Moje Bermudy Stalą Gorzów. Jego zdaniem regulamin jasno wskazuje, że zwycięzcą biegu powinien zostać Janusz Kołodziej.

Michał Juraszek
Michał Juraszek
Leszek Demski / Na zdjęciu: Leszek Demski
O wyniku spotkania pomiędzy Fogo Unią Leszno a Moje Bermudy Stalą Gorzów decydował ostatni bieg. W nim działo się naprawdę wiele, a na ostatnim okrążeniu na tor po ataku Piotra Pawlickiego upadł Szymon Woźniak.

Sędzia zawodów, Artur Kuśmierz, długo analizował powtórki i po wielu minutach podjął decyzję o wykluczeniu kapitana Fogo Unii. Kilka sekund po zajściu między Pawlickim a Woźniakiem, Bartosz Zmarzlik wyprzedził prowadzącego Janusza Kołodzieja i dojechał do mety jako pierwszy, a arbiter właśnie mu przyznał 3 punkty.

Kibice i eksperci szybko wyłapali zapis regulaminowy, wedle którego zwycięstwo powinno zostać zapisane Kołodziejowi, gdyż w takiej sytuacji - jeśli bieg nie został przerwany - o kolejności powinny decydować miejsca zajmowane w chwili zdarzenia, a w tym momencie na prowadzeniu był właśnie senior Fogo Unii.

ZOBACZ WIDEO Chris Holder zdradził, co stoi za jego dobrą formą. Wpływ na to miał Maciej Janowski!
W całej sprawie najistotniejsze jest jednak to, że decyzja sędziego pozbawiła leszczynian zwycięstwa w całym spotkaniu. W magazynie PGE Ekstraligi głos na ten temat zabrał Leszek Demski, jasno wskazując, że arbiter popełnił błąd, przyznając zwycięstwo zawodnikowi Stali.

- W regulaminie jest zapis, że jeśli na ostatnim okrążeniu dojdzie do zdarzenia, wskutek którego zawodnik utraci pozycję, to zalicza się wynik, jaki miał miejsce w chwili tego zdarzenia. Nieistotne jest, co działo się później. W chwili zdarzenia Janusz Kołodziej był przed Bartoszem Zmarzlikiem - powiedział.

- Kilka lat temu był zapis w regulaminie, że kolejność jest taka, w jakiej zawodnicy dojadą do mety. Teraz jednak decyduje kolejność w czasie zdarzenia - dodał Demski.

Okazuje się, że istnieje spora szansa na zweryfikowanie wyniku meczu. Fogo Unia może mieć więc nadzieję na szczęśliwe zakończenie całej sprawy.

- Na zatwierdzenie wyniku jest 14 dni. Potrzebne są wszystkie sprawozdania i protokoły, a te będą dopiero jutro. Jest możliwe, że wynik zostanie zmieniony. W całej sytuacji nie ma też znaczenia, czy wyścig powinien zostać przerwany, czy nie - mówił Demski w magazynie PGE Ekstraligi.

Szef polskich sędziów ocenił także samą sytuację pomiędzy Pawlickim a Woźniakiem. Jego zdaniem w tym przypadku arbiter podjął prawidłową decyzję.

- Zdania są podzielone, aczkolwiek uważam, że to Pawlicki atakował i to on widział, że Woźniak składa się w łuk. Przedłużył jednak delikatnie prostą i wszedł pod niego, dlatego zgadzam się z sędzią, że winnym sytuacji był zawodnik Fogo Unii - ocenił Demski.

Zobacz także: Żużel. W Lesznie było gorąco. Szymon Woźniak nie ma wątpliwości, że był faulowany
Zobacz także: Żużel. Pawlicki bez ogródek po upadku Woźniaka. "Są takie sytuacje, które się w żużlu teraz wykorzystuje"

Czy twoim zdaniem wynik meczu powinien zostać zweryfikowany, a zwycięstwo przyznane Fogo Unii Leszno?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (92)
 • Penhall Zgłoś komentarz
  Art. 76. 1. Żadna osoba poza sędzią zawodów nie ma prawa przerwania biegu. 2. Sędzia przerywa bieg w wypadku, gdy jego kontynuowanie mogłoby narazić na niebezpieczeństwo zdrowie,
  Czytaj całość
  życie lub mienie zawodników, kibiców, osób urzędowych lub funkcyjnych oraz innych osób. Może to nastąpić nawet w przypadku, gdy co najmniej jeden z zawodników ukończył bieg. 3. Jeżeli bieg zostanie przerwany ze względu na jakiekolwiek zdarzenie na ostatnim okrążeniu, bieg nie jest powtarzany i mają zastosowanie przepisy art. 92. W każdym innym przypadku przerwany bieg musi być powtórzony, chyba, że zawody zostaną zakończone po przerwanym biegu. 4. Jeżeli przyczyną przerwania biegu nie jest zawodnik, prawo do startu w biegu powtórzonym mają zawodnicy, którzy uczestniczyli w biegu w chwili jego przerwania. Wszelkie decyzje sędziego dotyczące biegu, który jest powtarzany pozostają w mocy. Tu polecam punkt 3
  • Penhall Zgłoś komentarz
   Art. 92 1. Pomimo ukończenia biegu przez co najmniej jednego zawodnika, sędzia ma prawo zasygnalizować przerwanie biegu, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa. 2. W przypadku
   Czytaj całość
   przerwania biegu po zdarzeniu na ostatnim okrążeniu, sędzia wyklucza winnego zawodnika stosując odpowiednie przepisy dotyczące wykluczeń i ustala kolejność na mecie pozostałych zawodników uczestniczących w biegu w chwili zdarzenia w sposób określony w ust. 4 poniżej, z uwzględnieniem przepisów art. 82 ust. 1. 3. Jeżeli podczas ostatniego okrążenia biegu ma miejsce zdarzenie polegające na niezawinionej utracie zajmowanej pozycji przez któregokolwiek zawodnika, o ile powodem utraty pozycji nie jest defekt motocykla i bieg nie jest przerwany, sędzia wyklucza winnego zawodnika stosując odpowiednie przepisy dotyczące wykluczeń i ustala kolejność na mecie pozostałych zawodników uczestniczących w biegu w chwili zdarzenia w sposób określony w ust. 4 poniżej, z uwzględnieniem przepisów jak dla biegu przerwanego w art. 82 ust. 1. 4. Sposób ustalania kolejności zawodników na mecie w przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3 powyżej: 1) jeżeli co najmniej jeden z zawodników ukończył bieg przed zdarzeniem - zgodnie z porządkiem przekroczenia linii mety, a zawodnikom, którzy nie ukończyli biegu - zgodnie z pozycjami, jakie zajmowali w chwili zdarzenia, 2) jeśli żaden z zawodników nie ukończył biegu przed zdarzeniem - zgodnie z pozycjami, jakie zajmowali w chwili zdarzenia. Polecam punkt 3. I tu pytanie czy bieg był przerwany? Nie Wiec prawem obowiązującym jest wynik na mecie.Nikt nie zabronił jechać Januszowi by był pierwszy i nic mu nie przeszkodziło. I było by po ptakach. Czekali byśmy na decyzję sędziego która by i tak nic nie zmieniła. Dla przypomnienia Pan Demski uznał by tez winę Piotra.Więc o czym tu piszemy. Pozdrawiam wszystkich ekspertów Mogli by zaliczyć bieg według miejsc zajmowanych jak bieg byłby przerwany ale niestety nie był.Kibicom polecam tez decyzję sędziego Najwera w 21 Gdańsk . Tarasenko -Piesźcźek. Atak był w stylu Piotra. Albo IMŚ Niki-Holta co pozbawiło tytułu Nikiego a MŚ został Crump.
   • Katia srebrny kask Zgłoś komentarz
    Chyba problem bardziej jest w śmiesznych przepisach w regulaminie. Raz decyduje meta, raz kolejność w chwili zdarzenia. Dlaczego stale trzeba zmieniać to, co było dobre? Chyba już nawet
    Czytaj całość
    sędziowie die gubią. Sama decyzja była chyba najbardziej dyplomatyczna z możliwych. Zawsze ktoś by się mógł orzyczepic. Przy wykluczeniu Szymona też byłaby afera. Już pierwsza trudna sytuacja torowa zweryfikowała beznadzieję regulaminu. Skupmy się jeszcze bardziej na telemetrii i mikroruchach zawodników, a takich afer będzie niedługo więcej.
    • stalowy paprykarz Zgłoś komentarz
     Demski bzdury gada. Po wielokrotnym obejrzeniu powtórek przyznam, że moim zdaniem bardziej kontrowersyjne niż decyzja o kolejności w 15 biegu jest wykluczenie akurat Pawlickiego, a nie
     Czytaj całość
     Woźniaka. Piter był z przodu i to bardziej Szymon nadział się na jego koło, niż został podcięty. A co do finalnego wyniku to Regulamin nie określa takiej sytuacji jaka wydarzyła się w Lesznie, bo BIEG NIE BYŁ PRZERWANY oraz NIE NASTĄPIŁO ZDARZENIE POLEGAJĄCE NA NIEZAWINIONEJ UTRACIE ZAJMOWANEJ POZYCJI PRZEZ KTÓREGOKOLWIEK ZAWODNIKA. A w Regulaminie opisane są tylko takie dwa przypadki: Regulamin Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych (Strona 75) Art. 92. 1. Pomimo ukończenia biegu przez co najmniej jednego zawodnika, sędzia MA PRAWO (a nie obowiązek) zasygnalizować przerwanie biegu, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa. 2. W PRZYPADKU PRZERWANIA BIEGU PO ZDARZENIU NA OSTATNIM OKRĄŻENIU (bieg 15 nie był przerwany!!!), sędzia wyklucza winnego zawodnika stosując odpowiednie przepisy dotyczące wykluczeń i USTALA KOLEJNOŚĆ NA MECIE POZOSTAŁYCH ZAWODNIKÓW UCZESTNICZĄCYCH W BIEGU W CHWILI ZDARZENIA W SPOSÓB OKREŚLONY W UST. 4 PONIŻEJ (przypominam, w przypadku przerwania biegu!!!) z uwzględnieniem przepisów art. 82 ust. 1. 3. Jeżeli podczas ostatniego okrążenia biegu ma miejsce zdarzenie POLEGAJĄCE NA NIEZAWINIONEJ UTRACIE ZAJMOWANEJ POZYCJI PRZEZ KTÓREGOKOLWIEK ZAWODNIKA (w biegu 15 nikt nie stracił w ten sposób pozycji, nawet Woźniak, bo w chwili upadku był czwarty!!!), o ile powodem utraty pozycji nie jest defekt motocykla i bieg nie jest przerwany, sędzia wyklucza winnego zawodnika stosując odpowiednie przepisy dotyczące wykluczeń i ustala kolejność na mecie pozostałych zawodników uczestniczących w biegu w chwili zdarzenia w sposób określony w ust. 4 poniżej, z uwzględnieniem przepisów jak dla biegu przerwanego w art. 82 ust. 1. 4. Sposób ustalania kolejności zawodników na mecie w przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3 powyżej: 1) jeżeli co najmniej jeden z zawodników ukończył bieg przed zdarzeniem - zgodnie z porządkiem przekroczenia linii mety, a zawodnikom, którzy nie ukończyli biegu - zgodnie z pozycjami, jakie zajmowali w chwili zdarzenia, 2) jeśli żaden z zawodników nie ukończył biegu przed zdarzeniem - zgodnie z pozycjami, jakie zajmowali w chwili zdarzenia.
     • maks pierwszy Zgłoś komentarz
      Najgorsi sędziowie ostatnich lat to śp Grodzki Wojaczek Kuśnierz Obecny prezes Dembski
      • Liverok Zgłoś komentarz
       Kto wymyślił taki śmieszny regulamin. Nawet nie wiedziałem, że taki jest. To meta już się nie liczy?
       • Za Wybrzeze raz Zgłoś komentarz
        Moim skromnym zdaniem taki zapis to glupota i moze byc wykorzystywany, widze ze zaraz przegramy mecz bo lider straci pozycje to podcinam i wywracam zeby zaliczyc wyniki na w polowie ostatniego
        Czytaj całość
        okrazenia. Ale skoro takie sa przepisy to sedzia na szkolenia a wynik nie wiem czy weryfikowac bo to duzy precedens
        • ZPF Zgłoś komentarz
         Zaraz okaże się, że Unia została nagrodzona zwycięstwem za to, że Pawlicki wywrócił Woźniaka.
         • Obserwatorzestali Zgłoś komentarz
          A co by było gdyby ta "pomyłka" miała miejsce na początku spotkania np. W połowie zawodów? Też trzeba było zweryfikować wynik? W jaki sposób? Przecież mogło to mieć wpływ
          Czytaj całość
          np. Na zmianę taktyczną, na inny układ przy nominowanych zmieniało by się spotkanie...
          • PABL0 Zgłoś komentarz
           Pytanie: czy sędzia miał OBOWIĄZEK zaliczenia wyścigu 15 mimo incydentu na ostatnim okrążeniu? Czy tylko taką MOŻLIWOŚĆ? Czy mógł POWTÓRZYĆ wyścig 15 bez udziału wykluczonego
           Czytaj całość
           Pawlickiego?
           • Anthia Anakritos Zgłoś komentarz
            A co regulamin mówi na sytuację, kiedy w momencie zdarzenia dwaj zawodnicy jadą "prawie" równo, ramię w ramię, a zostało pół okrążenia do końca - co wtedy? Czy moment
            Czytaj całość
            zdarzenia to uderzenie w koło, czy upadek zawodnika? Dalej: którego zawodnika - faulującego, czy faulowanego, bo w tym czasie ci z przodu zmieniają się prowadzeniem z każdą sekundą. To pytanie na przyszłość - do pana Demskiego.
            • hmm Zgłoś komentarz
             @Spartanin79: Jak jedziesz sobie lewym pasem , to należy się mandacik
             • kedzior Zgłoś komentarz
              Mecz Włókniarz - Unia Leszno Rozpędzony przy krawężniku Doyle wali w Madsena który jednak się nie przewraca Sędzia daje upomnienie Doylowi po zakończonym biegu To jak? Doyle nie
              Czytaj całość
              zmienił toru jazdy? Dla porównania mecz Sparta - Apator Holder bez kontaktu leży a sędzia przerywa bieg i wyklucza zawodnika Sparty bo zmienił tor jazdy Jak widać trzeba się kłaść Parodia!
              Zobacz więcej komentarzy (33)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×