W tym artykule dowiesz się o:
W ostatnich tygodniach przedstawialiśmy wiele zestawień historycznych i statystycznych dotyczących byłych i obecnych drużyn oraz zawodników PGE Ekstraligi. Postanowiliśmy wskazać kolejną klasyfikację, tym razem dotyczącą liczby zwycięstw meczowych od 2000 roku, czyli od pierwszego sezonu Ekstraligi pod taką nazwą.
Kup bilet na PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. KLIKNIJ i przejdź na stronę sprzedażową! -> Nasze zestawienie obejmuje osiem - jak się okazuje zdecydowanie najlepszych - klubów, które dzięki temu, że spędziły na głównej scenie ligowego żużla w Polsce najwięcej sezonów, wyśrubowały wyniki znacznie górujące nad dorobkiem pozostałych (przypomnijmy, że w Ekstralidze wystąpiło łącznie czternaście drużyn). Lider klasyfikacji zbliża się natomiast do granicy dwustu wygranych, co zasługuje na szczególne uznanie. Jest to możliwe dzięki obecności we wszystkich siedemnastu dotychczasowych sezonach. Zachęcamy do lektury.
8. Polonia Bydgoszcz - 106 wygranych Obecny pierwszoligowiec jest dziś daleki od jazdy w Ekstralidze, w której spędził łącznie dwanaście sezonów. Łącznie wygrał w tym czasie 106 meczów. Najlepszym sezonem pod względem zwycięstw był mistrzowski z 2002 roku. Bydgoszczanie, mając w składzie m.in. braci Gollobów, Piotra Protasiewicza i Marka Lorama wygrali wtedy 15 z 20 meczów. Nieco słabiej wypadli w pierwszym "złotym sezonie". Było to w roku milenijnym, gdy Gryfy odnotowały 14 zwycięskich spotkań.
ZOBACZ WIDEO Pierwsze treningi i sparingi pokażą czy tor będzie ich atutem
7. Unia Tarnów - 109 wygranych Również dwanaście sezonów spędził na ekstraligowych torach ubiegłoroczny spadkowicz z Tarnowa. Unia nie tylko zdobyła więcej złotych medali od Polonii (trzy w latach: 2004, 2005, 2012), ale także odniosła więcej meczowych zwycięstw. Najlepsze pod tym względem były dwa z trzech mistrzowskich sezonów. W pierwszym z nich, w debiucie w Ekstralidze, Jaskółki odjechały jednak dwa spotkania mniej niż osiem lat później, przez co to właśnie kampania z 2004 roku jest statystycznie minimalnie lepsza.
6. Stal Gorzów - 110 wygranych Od kilku lat gorzowianie pną się w górę i dzięki zwycięskim spotkaniom w rundzie play-off ostatniego sezonu wywindowali się na szóstą lokatę rankingu. Dzięki temu osiągnęli też większość procentową w skuteczności wygranych. Pomimo tego, że Stal w latach 2014 i 2016 cieszyła się ze zdobycia drużynowego mistrzostwa kraju, w liczbie triumfów nie wyprzedziła sezonu 2012, gdy zdobywała srebro. Wówczas jednak liczba meczów była większa (liga była 10-zespołowa). Ostatnio Stal triumfowała w 13 potyczkach.
5. Włókniarz Częstochowa - 137 wygranych Tegoroczny beniaminek do 2014 roku był obok klubów z Leszna, Torunia i Wrocławia tym, który wziął udział w każdym z sezonów Ekstraligi. Po dwuletnim niebycie, częstochowianie wychodzą na prostą i w tym roku wracają do walki z najlepszymi. Lwy staną też przed szansą poprawy swojego dorobku, chociażby odniesienia setnego zwycięstwa na własnym torze. O powtórzenie sukcesu z 2003 roku, a więc złotego medalu i świetnego bilansu 15 wygranych będzie jednak arcytrudno.
4. Falubaz Zielona Góra - 137 wygranych Pomimo mniejszej ilości odbytych ligowych spotkań na arenie ekstraligowej od Włókniarza, zielonogórzanie również skompletowali na swoim koncie 137 zwycięstw. Bilans Falubazu zaczął ulegać znaczącej poprawie od 2008 roku, gdy drużyna pojawiła się na podium. W kolejnych latach zdobyła m.in. trzykrotnie tytuł, podpierając to świetnymi statystykami. Co ciekawe, najlepszy rezultat pod względem wygranych w sezonie to "tylko" 13 meczów, wyśrubowany w 2013 roku, a wyrównany w ostatniej kampanii.
3. Sparta Wrocław - 141 wygranych Sparta to jedna z ekip, którą kibice oglądają w Ekstralidze rokrocznie od siedemnastu lat. Historia startów wrocławian to sinusoida, bowiem mniej więcej tyle samo ile razy rywalizowali o najwyższe cele, tyle samo też meldowali się w dolnych rejonach tabeli. Dlatego też na tle pozostałych nie imponuje ich skuteczność wygranych (niespełna 45%). Zdecydowanie najlepszym rokiem dla Spartan był natomiast ten zakończony wywalczeniem mistrzostwa. W 2006 roku, startując pod nazwą Atlas, zdominowali ligę, wygrywając aż 16 razy na 20 konfrontacji.
2. Unia Leszno - 174 wygrane O wiele korzystniej od klubu z Wrocławia prezentuje się dorobek tego z Leszna. Unia uciekła Sparcie na aż 33 zwycięstwa, pomimo tego, że odjechała zaledwie sześć meczów więcej. Nie może to jednak dziwić, bowiem leszczynianie odnieśli na przestrzeni lat większe sukcesy, na co złożyły się przede wszystkim trzy złote krążki (2007, 2010, 2015). Szczególnie świetny bilans Byki osiągnęły w drugim z tych sezonów. Unia przed siedmioma laty wygrała 16 z 20 meczów, będąc o krok od wyrównania rekordu, który należy do lidera rankingu.
1. KS Toruń - 194 wygrane Ten rekord dzierżą torunianie. W sezonie 2008 Unibax pokonał rywali aż 17 razy w 20 potyczkach. Przełożyło się to na wywalczenie drużynowego mistrzostwa Polski, ostatniego w historii klubu. W tegorocznej PGE Ekstralidze Anioły staną natomiast przed szansą wygrania meczu numer 200. Klub z Torunia legitymuje się dzięki temu zdecydowanie najlepszym bilansem wygranych, osiągając przy tym skuteczność przekraczającą 58%. Ponadto torunianie wygrali też najwięcej domowych spotkań w Ekstralidze (139), w rundzie zasadniczej (151) i play-off (26).
Poniższa tabela wyraźnie potwierdza dominację wspomnianej ósemki nad pozostałymi zespołami. Nie tylko liczba sezonów spędzonych w Ekstralidze i w efekcie - co zrozumiałe - wygranych jest tego dowodem, ale także procent odniesionych zwycięstw. Spośród klubów z miejsc 9-14, tylko GKM Grudziądz i Polonia Piła mogą pochwalić się wynikiem równym lub przekraczającym skuteczność 40 proc., ale i tak żaden z tych klubów nie legitymuje się wyższym wynikiem od tego Sparty, a więc pod tym względem najsłabszej ekipy z pierwszej ósemki. Grudziądzanie, a także ROW Rybnik z racji sporadycznej obecności w Ekstralidze od momentu jej utworzenia, plasują się w końcowej części klasyfikacji. Co ciekawe, GKM zajmuje wyższe miejsce od ROW-u, pomimo tego, że jego ekstraligowy staż jest o rok krótszy. Wynika to jednak z bardzo dobrego bilansu domowych meczów, które stanowią całość ligowych triumfów grudziądzkich żużlowców.
kolejność ustalona według: 1) wygranych, 2) skuteczności procentowej wygranych