W tym artykule dowiesz się o:
Jeszcze niedawno byli w elicie
W polskich rozgrywkach startują łącznie 22 zespoły, w tym dwa zagraniczne - Lokomotiv Daugavpils oraz debiutujące Wolfe Wittstock. Daje to dwanaście krajowych drużyn ścigających się na co dzień w 1. i 2. Lidze Żużlowej. Połowa ekip w tym gronie wciąż doskonale pamięta starty w PGE Ekstralidze. Jeszcze sezon temu w elicie rywalizował Apator Toruń, w 2018 z rozgrywkami pożegnała się Unia Tarnów, w 2015 Stal Rzeszów, rok wcześniej Wybrzeże Gdańsk, a w 2013 Polonia Bydgoszcz i Start Gniezno. Są jednak kluby, które na swój powrót czekają już całe wieki.
TŻ Ostrovia - ostatni sezon w elicie: 1998
Na przestrzeni ponad 70 lat w Ostrowie funkcjonowało kilka klubów żużlowych. Pierwszy z nich - KM dwukrotnie wywalczył medal Drużynowych Mistrzostw Polski: srebro w 1949 roku i brąz w 1950. Po reaktywacji ligowego zespołu ostrowianie długo nie mogli powrócić do elity. W najwyższej klasie biało-czerwoni pojechali w 1988 roku, zapisując na swoim koncie -16 punktów (ujemny punkt przyznawano za porażkę różnicą powyżej 25 "oczek"). Dziesięć lat później ponownie pojechali w I lidze, tym razem notując jedno zwycięstwo. W kolejnych sezonach ostrowianie aż pięć razy walczyli w barażach o Ekstraligę (2005-2007, 2015, 2019), za każdym razem odnosząc porażkę.
Kolejarz Opole - ostatni sezon w elicie: 1988
Wychowanek Kolejarza Opole - Jerzy Szczakiel w 1973 roku został pierwszym polskim mistrzem świata. Trzy tygodnie później nie zdołał uchronić swojej drużyny przed spadkiem z I ligi, choć zdobył komplet punktów. Kolejarz potrzebował zwycięstwa nad Polonią Bydgoszcz - spotkanie zakończyło się remisem 39:39 i spadkiem opolan.
Po raz ostatni Kolejarz startował w najwyższej lidze w sezonie 1988. Zanotowali wtedy tylko jedno zwycięstwo i 15 porażek. Łącznie w elicie spędzili 15 lat, zdobywając brązowy medal DMP (1970) i trzykrotnie zajmując czwarte miejsce. Obecnie OK Bedmet Kolejarz ściga się w 2. LŻ.
ZOBACZ WIDEO: Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce
Kolejarz Rawicz - ostatni sezon w elicie: 1959
W latach 50. XX wieku zespół z Rawicza regularnie meldował się w czołówce. Z legendarnym Florianem Kapałą w składzie drużyna sięgnęła po dwa medale DMP - brąz (1954) i srebro (1955). Kiedy Kapała odszedł do Stali Rzeszów, Kolejarz spadł do II ligi, nigdy w niej jednak nie pojechał, bowiem drużynę rozwiązano, a na reaktywację czekać trzeba było aż 37 lat. W latach 1996-2019 Kolejarz przez sześć sezonów ścigał się na zapleczu PGE Ekstraligi. Na powrót do elity "Niedźwiadki" czekają już 61 lat.
Orzeł Łódź - ostatni sezon w elicie: 1957
KŻ Orzeł Łódź powstał w 2006 roku, jako następca TŻ. Wcześniej w Łodzi istniały takie kluby jak Tramwajarz, Gwardia, JAG Speedway czy ŁTŻ. To właśnie Tramwajarz jako ostatni zespół z tego miasta ścigał się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Miało to miejsce w sezonie... 1957. Osłabiony brakiem Włodzimierza Szwendrowskiego Tramwajarz zdołał odnieść tylko trzy zwycięstwa i wraz z Kolejarzem Rawicz pożegnał się z rozgrywkami. Mało kto spodziewał się, że rozbrat łodzian z elitą będzie trwał ponad sześć dekad.
PSŻ Poznań - ostatni sezon w elicie: brak
Do lat 50. XX wieku w Poznaniu funkcjonowało kilka klubów m.in. Lechia, Unia, Kolejarz, Gwardia. Żadnemu z nich nie udało się jednak wystartować wyżej niż w rozgrywkach 2. Ligi, aż w końcu w 1957 roku ligowy żużel zniknął ze stolicy Wielkopolski. Powrócił na krótko - w sezonie 1991, kiedy do rozgrywek dołączył Polonez. Obecnie na ligowych torach walczy PSŻ, który w ostatnim sezonie otarł się o awans na zaplecze.
Wilki Krosno - ostatni sezon w elicie: brak
Historia ligowego ścigania w Krośnie sięga sezonu 1957, kiedy tamtejsza Legia przystąpiła do rozgrywek na trzecim poziomie. Do tej pory największym sukcesem klubu jest drugie miejsce wywalczone w 2. Lidze w 1964 roku. Lepszy był jedynie Włókniarz Częstochowa, który odniósł o zwycięstwo więcej. Obecnie tradycje żużlowe w mieście kontynuują Wilki, które w ostatnim roku pojechały w półfinałach 2. Ligi Żużlowej.