Żużel. Kto z najmłodszą drużyną w eWinner 1. Lidze? Na pewno nie beniaminek, który postawił na "stare wilki"

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Po analizie średniej wieku w PGE Ekstralidze czas na eWinner 1. Ligę. Dla odmiany na tym szczeblu zespół beniaminka okazuje się nie najmłodszy, a najstarszy w całym zestawie. Z najniższym wskaźnikiem z kolei czołowa drużyna ostatniego sezonu.

1
/ 8

8. Cellfast Wilki Krosno - 27,3 lata*

Najstarszy: Peter Ljung (1982) Najmłodszy: Kacper Przybylski (2003)

Po awansie wywalczonym w świetnym stylu przebudowa drużyny mimo to była nieunikniona. W Krośnie doszli do wniosku, że postawią w głównej mierze na niezwykle doświadczone i przy tym sportowo sprawdzone na tym poziomie ligowym persony. Tym sposobem prezes Grzegorz Leśniak sprowadził do siebie czterech nowych seniorów, z czego trzech jest grubo po 30-stce. Dla przykładu w 2021 roku Ljung skończy lat 39, z kolei Daniel Jeleniewski 38.

*średnia liczona na podstawie taktyki zaproponowanej przez ekspertów WP SportoweFakty i zawodników typowanych w niej do składu meczowego (poniżej link do taktyki); w przypadku Wilków do zestawienia dołączyliśmy pozyskanych niedawno dwóch juniorów

2
/ 8

7. Unia Tarnów - 27,1 rok

Najstarszy: Niels Kristian Iversen (1982) Najmłodszy: Dawid Rempała (2002)

Ten, na którego chrapkę miały Wilki, ostatecznie trafił do Unii. Iversen, czyli rówieśnik wspomnianego przed chwilą Ljunga, to najstarszy żużlowiec aktywnej w listopadowym okienku ekipy z Tarnowa. Trzy lata młodszy od Duńczyka jest inny pozyskany z zewnątrz - Paweł Miesiąc i to dlatego średnia wieku Jaskółek jest tak relatywnie wysoka. Na pozycjach uwarunkowanych przez konkretne zapisy regulaminowe znalazło się natomiast dwóch zawodników do lat 24. Są to: Oskar Bober (1997) i Alexander Woentin (2000).

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: jak przygotować sprzęgło

3
/ 8

6. ROW Rybnik - 26,5 roku

Najstarszy: Rune Holta (1973) Najmłodszy: Leon Flint (2003)

Gdy Norweg z polskim paszportem debiutował w Polsce w wieku 21 lat, spośród wszystkich zawodników zakontraktowanych przez Krzysztofa Mrozka na świecie był tylko... Michael Jepsen Jensen (1992). Od Duńczyka jest starszy aż o 19 lat, zresztą biorąc pod uwagę wszystkie ligi w Polsce, w 2021 będzie on najstarszym żużlowcem. Holta będzie więc dla pozostałych jak ojciec. W szczególności dla awizowanego w taktyce pod ósemką wciąż nastoletniego Flinta.

4
/ 8

5. Start Gniezno - 26,4 lata

Najstarszy: Mirosław Jabłoński (1985) Najmłodszy: Mikołaj Czapla (2003)

Na przyszłoroczny sezon w Grodzie Lecha skompletowano zespół, który w dużej mierze składa się z jeźdźców doświadczonych i zaprawionych w bojach. Nie brakuje zawodników uznawanych już za "starych wyjadaczy", jak Jabłoński czy Peter Kildemand (1989), ale też młodszych, gdzie obok oczywistego duetu juniorów (Czapla będzie jednym z najmłodszych młodzieżowców w całej lidze) za takiego należy uznać Frederika Jakobsena (1998).

5
/ 8

Najstarszy: Tomasz Gapiński (1982) Najmłodszy: Jakub Krawczyk (2004)

Równa średnia wieku, która w nowym roku będzie odpowiadać temu Adriana Cyfera. W Ostrowie znacząco odmłodzono skład i to nie tylko z konieczności posiadania na jedną z pozycji żużlowca do lat 24. W drużynie pozostał wprawdzie zbliżający się do 40-stki Gapiński, ale karierę zakończył starszy od niego o dwa lata Rafał Okoniewski, a starszy o sześć lat Grzegorz Walasek ma na razie podpisany tylko kontrakt warszawski. Trzeba też dodać, że wiek podstawowego składu Ostrovii mocno zaniżają bardzo młodzi juniorzy.

6
/ 8

Najstarszy: Grzegorz Zengota (1988) Najmłodszy: Nikodem Bartoch (2001)

Średnio rok młodsza od ostrowskiej ma być ekipa bydgoska według taktyki proponowanej przez Andrzeja Matkowskiego. Jedynym liczącym sobie ponad 30 lat jest Zengota. W przypadku Polonii potencjał i możliwość dalszego, stałego rozwoju jego młodszych kolegów spokojnie mogą zostać przekute w zadowalające wszystkich w Bydgoszczy wyniki. A nie można zapominać o tym, że dopiero od maja w zmaganiach ligowych będzie mógł wystąpić niebrany na razie przez nas pod uwagę utalentowany Wiktor Przyjemski (2005).

7
/ 8

2. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - 24,5 roku

Najstarszy: Jakub Jamróg (1991) Najmłodszy: Alan Szczotka (2001)

To pierwszy i zarazem jedyny klub w przyszłorocznej eWinner 1. Lidze, nieposiadający w swoich szeregach żużlowca urodzonego w latach 80. Najstarszy dopiero skończy 30 lat, kolejni mają jeszcze na to sporo czasu, więc tak niska średnia nie może zaskakiwać. W Gdańsku zdecydowano się dać szansę tym, którzy wciąż są na dorobku, ale posiadają już spory bagaż doświadczeń i prezentują określony poziom. Sprowadzenie Lukasa Fienhage (1999) czy Michała Gruchalskiego (1998) pokazało, że w Wybrzeżu myślą też o rozwoju niektórych karier.

8
/ 8

1. Orzeł Łódź - 24,5 roku

Najstarszy: Norbert Kościuch (1984) Najmłodszy: Aleksander Grygolec (2003)

Minimalnie młodszym od Wybrzeża proponowanym w taktyce przez nasz serwis zestawieniem legitymuje się to łódzkiego Orła. I to pomimo dość zaskakującego wydaje się uwzględnienia w nim Władimira Borodulina (1992) zamiast Brady'ego Kurtza (1996). Adama Skórnickiego czeka trudny rok, w którym będzie mieć do dyspozycji naprawdę dość młodą drużynę. Wszak wymieniony wyżej Grygolec i mogący zająć dwie pozycje Ben Ernst dopiero skończą 18 lat.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)