Żużel. Taktyka Orła Łódź. Borodulin może wszystkich zaskoczyć, a Becker nawiązać do sukcesów Doyle'a

Orzeł Łódź ma za sobą bardzo dobry sezon, w którym podopieczni Adama Skórnickiego zajęli trzecie miejsce w ligowej tabeli. Odejście Tungate'a mocno komplikuje taktykę łodzian.

Przemysław Bartusiak
Przemysław Bartusiak
Adam Skórnicki WP SportoweFakty / Adrian Skorupski / Na zdjęciu: Adam Skórnicki

Analizę taktyczną Orła Łódź przygotował Bartłomiej Juszczak, wieloletni pracownik Radia Łódź, pasjonat czarnego sportu, a także spiker na meczach żużlowych.

***

Wielu kibiców było negatywnie zaskoczonych składem Orła. Pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy, że klub przespał okres transferowy i nie ma żadnych wzmocnień. Do tego Rohan Tungate odszedł do rywala, a do drużyny trafili zawodnicy, którzy do tej pory mało startowali w Polsce.

Można jednak powiedzieć, że to jest skład typowo łódzki. Tak często buduje drużynę Orzeł Łódź na czele z Witoldem Skrzydlewskim. Z reguły jest tak, że gdy wszyscy wariują, to łodzianie zachowują się po prostu zdroworozsądkowo. Warto dać czas tym zawodnikom, gdyż już nie raz takie podejście przynosiło skutek.

Pamiętam, że gdy ściągaliśmy do Łodzi Jasona Doyle'a to jeden ze znanych w środowisku działaczy powiedział, że orłem to on raczej nie jest. Okazało się, że w 2014 roku był najlepszym zawodnikiem ligi, a jak potoczyła się jego dalsza kariera wiedzą wszyscy.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: "giętki Duzers" - żużlowa nauka jazdy

Tak naprawdę istotne są detale. Nie zdajemy sobie sprawy jako z pozoru mało istotne. Kiedyś Rory Schlein powiedział, że zaczął dobrze jeździć w Polsce, bo... kupił nowe auto z kierownicą po lewej stronie. Wcześniej jeździł angielskim busem i musiał kierować, a mechanicy sprawdzali czy może wyprzedzać. Przez to wszyscy byli strasznie zmęczeni po przebytej do Polski drodze. To pokazuje, że tak naprawdę nawet mała zmiana może czynić cuda.

POLSCY SENIORZY

Teoretycznie Orzeł ma tylko dwóch polskich seniorów, ale nie zapominajmy o Piotrze Pióro. Może on wskoczyć na pozycję polskiego seniora, a zawodnikiem U24 będzie ktoś inny. To sprawi, że będzie rywalizacja. Przy okazji Piotra jestem ciekaw jakby rozwinęła się jego kariera, gdyby wcześniej poznał trenera Adama Skórnickiego. Widać, że w tym roku zrobił ogromne postępy i szkoda, że kończy wiek juniora.

Ogólnie jestem zaskoczony tym, jak pracuje Adam Skórnicki. Widać pełne zaangażowanie z jego strony. Często spotykam go w Łodzi zupełnie przypadkowo. Na przykład przy okazji zakupów w sklepie budowlanym, gdyż brakuje mu śrubek na stadionie. Jego praca przynosi efekty.

ZAWODNICY ZAGRANICZNI

Pewnym punktem drużyny jest Aleksandr Łoktajew. Myślę, że drugim zagranicznym zawodnikiem może zostać Władimir Borodulin. Jeśli tylko epidemia koronawirusa pozwoli mu na wizyty w Polsce, to może wielu zaskoczyć. Nie mówię, że to będzie drugi Sajfutdinow, ale liczę na jego dobre występy.

Jeśli miałbym powiedzieć kto może nawiązać do sukcesów Jasona Doyle'a, to na myśl nasuwa się Luke Becker. Mam nadzieję, że będzie współpracował z Gregiem Hancockiem, a dodatkowo jest szansa, że bardziej doświadczony kolega wesprze go sprzętowo. Jeśli będzie miał minimum dwóch ludzi, którzy pomogą mu logistycznie, a do tego będą znali tory w lidze, to Becker jest zawodnikiem, który ma szansę na dobre wyniki.

Jestem też ciekaw jak poradzą sobie dwaj młodzi Brytyjczycy, czyli Tom Brennan i Jack Thomas. Jeśli będą mieli na czym jechać, to mogą być objawieniem drużyny. Na pewno dużym plusem jest to, że Orzeł ma po raz pierwszy trenera, który będzie potrafił się z nimi swobodnie komunikować.

USTAWIENIE ZESPOŁU

Liderami drużyny powinni być Łoktajew i Kościuch. Dodatkowo warto wspomnieć, że Marcin Nowak osiągnął duży progres pod okiem Adama Skórnickiego. Jeśli tylko Borodulin będzie miał możliwość przyjazdu do Polski, to powinien wskoczyć do składu, ale nie zapominajmy też o Brady Kurtzie, który w PGE Ekstralidze ścigał się na bardzo dobrym poziomie.

Tak jak wspominałem, liczę na to, że Piotr Pióro nie ograniczy się do roli statysty. Trener ma pięciu zawodników przed 24. rokiem życia, a to daje mu naprawdę duże pole do popisu. W poprzednim sezonie pod numerem 8 jechał teoretycznie najsłabszy junior. Teraz można tam umieścić zawodnika, który będzie swego rodzaju jokerem. Nie zapominajmy także o juniorach, którzy są coraz bardziej doświadczeni i powinni chłonąć rady Adama Skórnickiego.

ZOBACZ TAKŻE: Cegielski nadal walczy o pieniądze dla rodziny Tomasza Jędrzejaka. Mówi o wielkim skandalu
 
CZYTAJ TAKŻE: Taktyka Eltrox Włókniarza Częstochowa. Niech tylko nikt nie wtrąca się Świderskiemu

 Skład Orła Łódź oczami Bartłomieja Juszczaka:

9. Aleksandr Łoktajew
10. Marcin Nowak
11. Norbert Kościuch
12. Luke Becker
13. Władimir Borodulin
14. Aleksander Grygolec
15. Mateusz Dul
16. Ben Ernst

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy Borodulin będzie jeździł w Orle Łódź?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×