WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Wypadek w Himalajach. Zmarł polski alpinista, drugi czeka na pomoc

Do tragicznego wypadku doszło podczas wyprawy dwóch polskich alpinistów, Grzegorza Kukurowskiego i Łukasza Chrzanowskiego. Pierwszy z nich zmarł, a drugi zdecydował się wycofać ze ściany zjazdami, jednak jest problem z jego sprowadzeniem.
Dominika Pawlik
Dominika Pawlik

W trakcie wyprawy na szczyt Shivling w Himalajach Gharwalu w Indiach doszło do wypadku. Zespół Grzegorz Kukurowski - Łukasz Chrzanowski utknął na wysokości 6300 m.n.p.p, w nocy pierwszy z Polaków stracił przytomność i pomimo pomocy i podania leków, nie odzyskał jej i zmarł. Trudne warunki uniemożliwiają ściągnięcie drugiego z alpinistów.

Reszta członków wyprawy dotarła do bazy głównej, by zorganizować akcję ratunkową. W działania zaangażowała się policja indyjska, która zlokalizowała Kukurowskiego i Chrzanowskiego, jednak panujące warunki atmosferyczne uniemożliwiły zdjęcie alpinisty ze ściany.

Podjęto jeszcze dwie próby ratunku. W środę do Polaków wyruszył helikopter Sił Powietrznych Indyjskiej Armii, a w czwartek helikopter Armii Indyjskej z Januszem Gołąbem i Piotrem Sułowskim na pokładzie. Próba pomocy ponownie się nie powiodła.

Paweł Kaczmarczyk, Kacper Tekieli i Maciej Ciesielski oraz czterech ratowników indyjskich dotarli do bazy wysuniętej pod Shivlingiem. Rozpoczęli oni zakładanie lin poręczowych, by umożliwić Chrzanowskiemu zejście. Wieczorem powinna dotrzeć do bariery skalno-lodowej, gdzie znajduje się alpinista. Porusza on się w dół i jest z nim stały kontakt przez radiotelefon.

ZOBACZ WIDEO Łukasz Fabiański: Mam niedosyt, takie sytuacje są niewdzięczne dla bramkarza

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
rmf24.pl

Komentarze (16):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Kasyx 0
  Z książek, czasopism i od osób, które chodzą po górach.
  Dla Ciebie przytoczyłem fragment z wiki, czasem jakiś skomplikowany termin, trzeba ubrać tak, żeby Twój adwersarz zrozumiał.
  Maciek Żółtowski Tego już w moim słowniku nie ma ;] Ale skoro czerpiesz wiedzę z wikipedii...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Maciek Żółtowski 0
  Tego już w moim słowniku nie ma ;] Ale skoro czerpiesz wiedzę z wikipedii...
  Kasyx Jedź dalej. Zresztą pomogę Ci " W szerszym znaczeniu termin ten określa osoby, które zajmują się wspinaczkę górską prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi"
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • siber 1
  Następny "głąb".
  ehhh Ale nie ty, więc zamknij jadaczkę, bo przykro czytać twoje wypociny. Nie pozdrawiam
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (16)
Pokaż więcej komentarzy (16)
Pokaż więcej komentarzy (16)