Polacy chcą zdobyć K2 zimą. Znamy skład wyprawy

Polacy po raz trzeci chcą zdobyć zimą K2. To ostatni ośmiotysięcznik niezdobyty o tej porze roku. Znany jest już skład polskiej wyprawy, która ma zapisać się w historii himalaizmu.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
K2 WP SportoweFakty / Na zdjęciu: K2
Kierownikiem wyprawy będzie Krzysztof Wielicki. Oprócz niego w składzie grupy, która jako pierwsza będzie chciała zimą zdobyć K2 znaleźli się Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Krzysztof Wranicz, Dariusz Załuski, Adam Bielecki, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan i Piotr Tomala. Propozycję udziału w wyprawie otrzymał także Andrzej Bargiel.

- Na wyprawę nie jadą ludzie z przypadku, tylko tacy, którzy mają już na swoim koncie doświadczenie w Himalajach. Wyprawę pierwotnie planowaliśmy na zimę 2016/2017. Jednak ze względu na zbyt krótki czas na przygotowania musieliśmy przenieść ją na tę zimę - powiedział Krzysztof Wielicki.

Póki co nie jest jeszcze ustalony termin wyjazdu do Karakorum, a czas na zdobycie K2 Polacy będą mieli do 20 marca. Kluczowe znaczenie mają warunki atmosferyczne. Im później, tym są one korzystniejsze. Wyprawa sfinansowana będzie przez dwie spółki skarbu państwa, a pieniężne wsparcie zapewni też Ministerstwo Sportu i Turystyki.

K2 (8611 m n.p.m.) to legendarna góra, która jako jedyny ośmiotysięcznik na świecie nie został jeszcze zdobyty zimą. Wiele wypraw próbowało dokonać tego wyczynu, ale żadna z nich nie osiągnęła nawet wysokości 8 tys. m n.p.m.

ZOBACZ WIDEO Robert Lewandowski: Nie wychodźmy krok do przodu
Czy polska wyprawa zdobędzie K2 zimą?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×