KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Kinga Baranowska o wyprawie na K2: Kluczową kwestią jest teraz założenie trzeciego obozu

- Kluczową kwestią jest założenie teraz trzeciego obozu na wysokości 7000 metrów albo nawet 7300 metrów. Dopiero po zaaklimatyzowaniu się na tej wysokości można myśleć o ataku szczytowym - powiedziała Kinga Baranowska na antenie TVN24.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Kinga Baranowska Newspix / Na zdjęciu: Kinga Baranowska
Himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników oceniła także ile Polacy będą musieli spędzić czasu w trzecim obozie, by móc myśleć o pierwszym w historii zdobyciu zimą K2. - Trzeba minimum przespać dwie noce, żeby się oswoić z taką wysokością.

Przed próbą zdobycia wierzchołka himalaiści założą jednak jeszcze jeden, czwarty obóz. Nie będzie on jednak służył im do aklimatyzacji. - Czwarty obóz jest taki wypadowy. W nim raczej się już nie śpi. On powstaje na ramieniu K2 na wysokości około 7900 metrów. Z tego obozu, np około północy, wychodzi się już do ataku szczytowego. Podczas powrotu taki obóz warto mieć założony jako zabezpieczenie - wyjaśniła Kinga Baranowska.

Na razie członkowie Narodowej Wyprawy na K2 skupiają się na aklimatyzacji w drugim obozie. Niedługo powinni znaleźć się w nim Denis Urubko i Marcin Kaczkan. Jeśli pogoda pozwoli, to we wtorek ta dwójka rozpocznie wspinaczkę, by sprawdzić warunki przed założeniem trzeciego obozu. Najprawdopodobniej nie będą go jednak w stanie założyć w tym oknie pogodowym, ponieważ we wtorkowe popołudnie - według prognoz - ma zacząć mocno wiać. Jeśli rzeczywiście tak będzie, to Urubko z Kaczkanem wrócą do bazy.

Kolejne próby założenia trzeciego obozu będą mogły rozpocząć się najprawdopodobniej od czwartku 8 lutego, gdy wiatr ma nie być już tak silny.  - Oczywiście idealnie byłoby gdyby zelżał do 20-30 km/h - podkreśliła Baranowska i dodała: - Wówczas można byłoby działać. Przy mocniejszym oczywiście również można, ale to powoduje szybsze wychładzanie organizmu.

Polacy jako pierwsi chcą zimą zdobyć K2, drugi najwyższy ośmiotysięcznik na ziemi (8611 metrów n.p.m). Wyprawa zakończy się sukcesem jeśli zdobędą szczyt do 20 marca. Wówczas na półkuli północnej kończy się zima.

ZOBACZ WIDEO To tam mieszka na co dzień Elisabeth Revol - zobacz reportaż WP SportoweFakty
Czy Polacy zdobędą do 20 marca szczyt K2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna/TVN24
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×