Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Marek Wawrzynowski: Czego boi się Elisabeth Revol (felieton)

Dlaczego Elisabeth Revol nie chciała spotkać się z polskimi mediami? Trochę to dziwne, biorąc pod uwagę, że jej partner w wyprawie na Nanga Parbat był Polakiem, życie uratowali jej Polacy, no i jednak udziela wypowiedzi wybranym mediom z Francji.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
East News / AFP PHOTO / PHILIPPE DESMAZES / Elisabeth Revol jest pod opieką francuskich lekarzy.

Zastanawia mnie, czego się boi Elisabeth Revol. Wiem, że nie chciała odpowiadać na pytania przedstawicieli polskich mediów. Zorganizowała jakąś konferencję, ale na wywiad z polskim dziennikarzem, który do niej pojechał, zgodzić się nie chciała. Byliśmy wśród tych, którzy spróbowali się z nią spotkać. Nasz reporter był w szpitalu, ale Revol, choć nie leżała nieprzytomna, była w stanie się porozumiewać, nie miała ochoty rozmawiać. Przekazywała informacje, że nie będzie opowiadać o tej mrocznej historii. Tymczasem w środę jednak zrobiła wyjątek i wystąpiła dla francuskich mediów.

Nie chcę jej o nic oskarżać, bo nie mam żadnych dowodów. Ale nawet Ryszard Gajewski, a więc facet, który zna się na rzeczy, człowiek, który jako pierwszy zdobył zimą Manaslu, w 1984 roku, mówi, że jej zeznania są niespójne. Zbyt wiele jest w nich luk. Nie chcę o nic jej podejrzewać, wiem, że w 2014 roku pomogła Tomaszowi Mackiewiczowi, gdy ten znalazł się z sytuacji zagrażającej życiu. I teraz na pewno również miała dobre zamiary. Bardziej interesuje mnie odpowiedź na pytanie: dlaczego szli w górę, skoro widziała, że on już nie daje rady? Czy dlatego że - jak mówi himalaista Marcin Miotk - zapadł na "summit fever", a więc musiał zdobyć szczyt za wszelką cenę, gdyż był on zbyt blisko.

Łatwo mówi się z nizin o bezpieczeństwie, ale przecież nie ma reguły. Nawet na słynnym nagraniu z pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest słychać słowa Leszka Cichego: "Gdyby to nie był Everest, to pewnie byśmy nie weszli". A i sam Mackiewicz na jednej z wcześniejszych wypraw jednak zszedł, mimo iż był na wysokości 7400 metrów. A więc blisko szczytu.

Nikt z nas tam nie był, nikt nie może wiedzieć. Ale wiosną pójdą wyprawy i powstaną nowe pytania:
- w jakim stanie faktycznie był Mackiewicz?
- czy Revol go opuściła, bo nie dało się nic zrobić, czy po prostu go porzuciła w wyniku kalkulacji, żeby zwiększyć swoje szanse?
- skąd pomysł, że śmigłowiec mógł zabrać Mackiewicza z wysokości 7200 metrów; to raczej mało prawdopodobne;
- dlaczego wyprawa była zorganizowana na amatorskim poziomie?
- dlaczego nie zabezpieczono się na wypadek takiej sytuacji? Przecież wiadomo, że Pakistańczycy nie zaczną akcji bez gwarancji;
- kto jej powiedział, żeby zostawić Tomka? To dość zagmatwane;
- dlaczego nie zrezygnowali wcześniej, wiedząc, że jego problemy żołądkowe i odwodnienie mogą mieć dramatyczne następstwa. Kto podjął decyzję o wejściu?
- czy można było zawrócić, zanim rozegrał się dramat? Przy pierwszych oznakach pogarszania się stanu zdrowia?
- czy ona to sugerowała? Czy nie podjął tematu?
- dlaczego nie było wystarczającej aklimatyzacji?

Generalnie, czy zabrakło odpowiedzialności. My tu na nizinach siedzimy sobie i dywagujemy, wiele osób ma już gotowe odpowiedzi na te pytania. My nie. Broniliśmy Revol przed hejtem części polskich fanów himalaizmu, raczej przygodnych, którzy nie rozumieją, że gdzieś tam, na wysokościach, obowiązują nieco inne zasady. Usuwaliśmy hejterskie komentarze dotyczące Tomka Mackiewicza.

Ale pytania są i one nie znikną. Nie tylko te wymienione, wiele więcej. Warto się do nich odnieść. Zwłaszcza, że zginął polski himalaista, a akcję ratunkową zorganizowali Polacy.

ZOBACZ WIDEO To tam mieszka na co dzień Elisabeth Revol - zobacz reportaż WP SportoweFakty

Czy wierzysz Elisabeth Revol?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (39):

 • Maciej Busz Zgłoś komentarz
  Hmmmm.... czy ta kobieta wykorzystała Mackiewicza do spełnienia swojego celu. Osądzę tę Panią ja. Za wszelką cenę chciała zdobyć szczyt. Nie liczyła się ze stanem zdrowia Naszego
  Czytaj całość
  Himalaisty. Patrzyła tylko na siebie. Była w gazie. Sama zdobyła szczyt. Niestety Tomek go nie zdobył. Schodząc dowiedzała się, że Tomek cierpi na ślepotę śnieżną i ma odmrożenia ponieważ zdjął okulary i maskę ochraniającą twarz. Niestety choroba wysokościowa dawała się we znaki. Później nasza pani zrobiła co mogła. Pomogła Tomkowi zejść do 7280 zaczęła pisać Sms do przyjaciela bo się wystraszyła. Nie chciała zostawić partnera samego-co skutkowało by zgonem oby dwóch. Może poczuła się winna całej tej sytuacji. Ale miała swojego przyjaciela, który jej bardzo dobrze podpowiadał i znajdował się na wysokości gdzie mózg jest dobrze dotleniony i dobrze pracuje. Dobrze wiedzieli kiedy okno pogodowe się zamknie........itp itd. A tak kolega jej przez telefon podpowiadał. To tak jak by dwóch niewidomych ścigało się w labiryncie ale jednego za rękę prowadził przewodnik. I tu na początku zeznania pani są.....Tomek nie kontaktował......a po kilku dniach Tomek przyzwolił jej na zejście na dół. Ona idzie po helikoptery itp itd. Już od wtedy pan który jej pomagał wiedzał o wszystkim. Kto może wygrać a kto nie. Dla niego liczyło życie pani ........Myślę, że czytając wszystko co znajduje się w internecie można wywnioskować. Że pani Rewol popełniła błąd namawiając Tomka na dalszą wspinaczkę i atak szczytowy. Zostawiła go samego podczas ataku szczytowego co wiaze się z konsekwencjami i problemami dla Tomka. Po zdobyciu szczytu pomaga Tomkowi zejść niżej co osłabia i ja.... Niestety proszę pani to nie Pakistan jest winien tego co się tam stało tylko pani wybujała ambicja i egoizm. Góry wysokie to nie Szrenica i Rysy choć dla 99.99 procent ludzi to szczyt mażeń i możliwości. Kalkulacja i wyrachowanie w tym wszystkim biorą górę. Za czym stoi sport wyczynowy nie pani Revol. A niestety Nasz Tomek nie był wyczynowcem on chciał tylko udowodnić sobie i wszystkim, że jest coś wart w tej chorej rywalizacji a pani revol to skrzętnie wykorzystała.....reszta to już od Was zależy.
  • Tom. Zgłoś komentarz
   Panie MW, wycofaj Pan ten artykuł albo odpowiedz sobie Pan sam na te pytania po obejrzeniu prawie półgodzinnego wideo Revol. Liczę na Pana ;)
   • priorytet Zgłoś komentarz
    Dobry artykuł i ważne pytania. Sam zadaję je sobie, wbrew "oburzonym hejtem", niemal od początku tej sprawy, rozszerzając ich listę o kolejne: - co tak "drastycznego" znalazło się w
    Czytaj całość
    pierwszym wywiadzie Revol dla AFP, że stacja wstrzymywała jego upublicznienie i czy wersja publikowana była zgodna z pierwotną? - czy Mackiewicz znał przebieg prowadzonych przez Revol pertraktacji dotyczących akcji ratunkowej ? (sam z powodu stanu zdrowia nie mógł w nich uczestniczyć) - ze skąpych przekazów dotyczących przebiegu akcji ratunkowej (chodzi o trudność samego zejścia z ratowaną Elisabeth Revol) można wnioskować, że równoczesne sprowadzenie dwóch osób było zwyczajnie niewykonalne; w świetle tego, czy od początku polscy ratownicy (prawdopodobnie o tym nie wiedząc) szli wyłącznie po E.R. (sukces niezawodnej francuskiej dyplomacji)? - wiem, że to trudny temat, ale wyobrażam sobie, że ludzie planujący takie akcje ( myślę o całej logistyce, strategii) są fachowcami i potrafią precyzyjne oceniać sytuację i dostosowane do niej możliwości działania. - czy nie czas na oficjalne śledztwo w tej sprawie?
    • Zdzisława Zgłoś komentarz
     Przecież to , czy jej polecono zejść niżej i kto jej polecił łatwo sprawdzić, po co miała tam zostawać, sama była już osłabiona, pamiętam, że od początku tej akcji ratowniczej
     Czytaj całość
     telewizja relacjonowała, że idą po nią tylko, nie po nich oboje. Ja nigdy nie zrozumiem, dlaczego ratownicy nie poszli po Mackiewicza, wtedy jeszcze była pogoda, dopiero miała się pogorszyć i nie było pewności w jakim jest stanie, może wzmocnili by go tym, co ze sobą mieli, odczekali aż się pogoda poprawi i pomogli mu zejść niżej, skąd zabrały by ich śmigłowce. Przecież to była akcja ratownicza, każda taka akcja jest obarczona ryzykiem, czy strażacy jadąc do pożaru nie ryzykują, czy ratujący tonącego nie ryzykuje, że sam utonie itd td. Za tydzień poszli zdobywać K2 i nie boją się o życie?Gdyby nie było szans Mackiewiczowi pomóc, to by przynajmniej było to wiadomo, a na razie wiadomo, że osłabiony bardzo człowiek czekał na pomoc ratowników, którzy nie mieli zamiaru po niego iść.
     • Jan Nowak-Kowalski Zgłoś komentarz
      Tytuł absurdalny, skąd założenie, że Revol boi się rozmowy z polskimi dziennikarzami? Ta dziewczyna po prostu potrzebuje spokoju, wyciszenia, nabrania dystansu... ona musi to wszystko
      Czytaj całość
      jeszcze raz przeżyć i poukładać sobie w głowie... Nie jest robotem tylko człowiekiem, straciła partnera i to nie w wyniku np. upadku z wysokości czy nagłego zgonu (co w tej sytuacji dla jej psychiki byłoby dużo bardziej korzystne) lecz musiała zostawić go jeszcze żyjącego, mało co sama nie straciła życia, jest poodmrażana, a tego nie leczy się łatwo i bezboleśnie, rokowania co do efektów leczenia też są niepewne... Postawcie się w jej sytuacji, czy po takich przejściach i będąc w trakcie leczenia mielibyście ochotę na niekończące się rozmowy z coraz to nowymi pismakami zadającymi wciąż te same pytania tudzież w dużej mierze szukającymi taniej sensacji?... wątpię...
      • Bułka z Błotem Zgłoś komentarz
       Ktoś mi chyba ukradł moją kartkę z pytaniami bo te same miałam tam zapisane. Chęć wiedzy co do tego co się faktycznie stało nie oznacza hejtu na Revol czy potępienia. To normalna
       Czytaj całość
       chęć poznania faktów w sprawie śmierci człowieka (i rodaka). A boi się, bo się nie spodziewała aż takiego zainteresowania tą sprawą....
       • amen Zgłoś komentarz
        Zwołała konferencję, bo chciała raz na zawsze opowiedzieć o wszystkim, na swoich warunkach, a nie wracać do tematu przy każdym spotkaniu z dziennikarzem. Jakby schodziła swoim tempem, to
        Czytaj całość
        nie groziłaby jej dzisiaj amputacja, więc co jeszcze miałaby niby zrobić tam na górze? "Niespójna historia", bo w jednej gazecie napisali trochę tak, a w drugiej trochę inaczej. Ogarnijcie się.
        • Hedgehog Zgłoś komentarz
         Za kogo mają się ci dziennikarze? Nikt nie ma obowiązku z wami gadać. O niczym to nie świadczy. Zapamiętajcie
         • Antoni Budz Zgłoś komentarz
          Czy może mi ktoś powiedzieć kiedy się skończy ta telenowela? Ja rozumiem ze zginal człowiek i jest mi przykro z tego powodu ale czy ktoś go zmuszał do tej wyprawy? Wiedział czym
          Czytaj całość
          ryzykuje. A jak widzę podniecanie się platformy wp i spuszczanie nad tym tematem to chce mi się rzygac. Nie ma chyba bardziej kreteńskiego portalu...
          • Antoni Budz Zgłoś komentarz
           Czy może mi ktoś powiedzieć kiedy się skończy ta telenowela? Ja rozumiem ze zginal człowiek i jest mi przykro z tego powodu ale czy ktoś go zmuszał do tej wyprawy? Wiedział czym
           Czytaj całość
           ryzykuje. A jak widzę podniecanie się platformy wp i spuszczanie nad tym tematem to chce mi się rzygac. Nie ma chyba bardziej kreteńskiego portalu...
           • Hedgehog Zgłoś komentarz
            Oczywiście to są tylko domysły, ale mogło być tak, że ona miała siłę i chciała zdobyć ten szczyt, a on nie chciał jej tego odbierać, dlatego udawał, że wszystko jest z nim ok, a
            Czytaj całość
            ona udawała, że nie widzi, że tak nie jest. Na pewno przegapiła moment, żeby powiedzieć „stary nie dajesz rady, wracamy”, ale nie obwiniam jej o to - to są ekstremalne sporty i warunki. Każdy musi liczyć tam na siebie lub mieć większą ekipę.
            • ala22 Zgłoś komentarz
             a może boi się że padną pytania o tę kobietę co na górze dała jej herbaty w zamian za buta, a ona boi się przyznać że ta kobieta była podobna do tego prezesa jarka, od kota
             • KEMETA Zgłoś komentarz
              wciąż dajecie sobą manipulować a nie wiecie, co faktycznie dzieje się poza......a dzieje się niemożliwe...........
              Zobacz więcej komentarzy (26)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×