Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Kto zaatakuje szczyt K2? "Decyzja nie jest jeszcze podjęta"

Wciąż nie wiadomo, kto oraz ile osób zaatakuje szczyt K2 (8611 m), jeśli pogoda będzie sprzyjająca. Adam Bielecki oraz Adam Urubko dotarli na wysokość 7200 metrów.

Bartosz Zimkowski
Bartosz Zimkowski
Adam Bielecki Facebook / Na zdjęciu: Adam Bielecki
- Zespół atakujący musi mieć wsparcie. Trzeba znaleźć osoby, które zaatakują szczyt. Nie wiadomo czy będą to dwie czy trzy osoby. Tego wciąż nie wiemy. Na pewno potrzebne jest wsparcie w obozie czwartym - powiedział na antenie TVN24 Jarosław Botor, który wrócił z K2 do Polski.

Na wysokości 7200 metrów noc spędzili Adam Bielecki oraz Denis Urubko. Być może obaj będą mogli wejść jeszcze wyżej. - Nawet 200-300 metrów pomoże w aklimatyzacji. Dzisiaj jest dobra pogoda - dodał Botor.

Póki co polskiej ekspedycji sprzyja pogoda. Udało się wejść powyżej "czarnej piramidy". To było kluczowe, żeby myśleć o ataku szczytowym. Dzięki oporęczowaniu jest łatwiej i bezpieczniej. Można się szybciej poruszać i zabezpieczyć obóz. - Chodzi też oto, żeby jak najwięcej osób mogło się przespać w obozie trzecim, żeby później móc przystąpić do ataku szczytowego - wyjaśniał Botor.

- Nowa droga jest bezpieczniejsza, chociaż ciężko mówić o tym w kontekście K2. Jest ona nieco dłuższa, ale postępy wskazują, że została dobrze wybrana. We wtorek pogoda jest dobra, ale kolejne dni nie są już tak stabilne. W ciągu dnia będą fazy bardzo silnych wiatrów, a wówczas funkcjonowanie może być utrudnione - przyznał Botor.

Dodał, że wszystko idzie zgodnie z planem, a na atak szczytowy pozostał miesiąc. Do 20 marca liczona jest zima, a ekipa spod K2 walczy o zdobycie szczytu właśnie o tej porze roku. - Trzeba się przygotować. Jest zimno, ale liczyliśmy się z tym - podsumował.

Obóz numer jeden jest stały i znajduje się na około 6100 metrów. "Dwójka" została założona na wysokości 6700 m, a "trójka" na 7300 m. Z kolei "czwórka" planowana jest na 7950 m.

ZOBACZ WIDEO To tam mieszka na co dzień Elisabeth Revol. Reportaż WP SportoweFakty


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Czy śledzisz postępy alpinistów na K2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
TVN24
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×