KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Bielecki skomentował wycofanie się spod K2. "Góra okazała się za trudna, a my za słabi"

- Póki co akcja na górze jest zbyt niebezpieczna, a nam brakuje czasu, by czekać na lepsze warunki - tak Adam Bielecki komentuje decyzję o zakończeniu akcji na K2.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
Adam Bielecki Facebook / Na zdjęciu: Adam Bielecki
W poniedziałek Krzysztof Wielicki, kierownik narodowej wyprawy na K2, ogłosił zakończenie akcji górskiej. Decyzja spowodowana była głównie względami bezpieczeństwa. Zapadła po powrocie Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba z rekonesansu. Obaj himalaiści wyszli w poniedziałkowy poranek z bazy, by sprawdzić drogę do obozu pierwszego.

- Okazało się, że na drodze do C1 (obóz pierwszy - przyp. red.) wszystkie liny są zasypane, namiot w bazie wysuniętej jest uszkodzony, istnieje również duże prawdopodobieństwo zniszczenia obozów C1, C2 oraz C3 - poinformował Wielicki na Facebooku. Oprócz tego Polakom nie sprzyja pogoda. Według prognoz do końca zimy (20 marca) mogliby liczyć tylko na jedno okno pogodowe (w okolicach 11 marca).

Bielecki skomentował decyzję o zakończeniu akcji na K2. Zamieścił wiadomość na Twitterze.


Przypomnijmy, że tyszanin ucierpiał podczas wyprawy na K2. 7 lutego spadł na niego kamień. Bielecki doznał złamania nosa, założono mu sześć szwów.

Szybko jednak wrócił do pełni sił i był typowany do przeprowadzenia (w przypadku korzystnych warunków) ataku szczytowego. Wspinał się w zespole z Denisem Urubką (spędzili dwie noce na wysokości 7200 m n.p.m.), a gdy ten opuścił wyprawę, miał stworzyć zespół z Januszem Gołąbem.

Bielecki i Urubko w trakcie wyprawy przeprowadzili akcję ratunkową na Nanga Parbat. Pod koniec stycznia dotarli do schodzącej ze szczytu Elisabeth Revol i bezpiecznie sprowadzili ją do bazy. Ze względu na pogarszające się warunki nie byli już w stanie pomóc Tomaszowi Mackiewiczowi.

ZOBACZ WIDEO To tam mieszka na co dzień Elisabeth Revol. Reportaż WP SportoweFakty
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter
Komentarze (20)
 • Daria olik Zgłoś komentarz
  Niech się wspinają za własną kasę a nie za kasę podatników, mało jest dzieci głodnych, a oni łażą sobie po górach
  • Mały Miś Zgłoś komentarz
   Dzięki Bogu wreszcie odpoczniemy od K2. Napinka warta większej sprawy.
   • token Zgłoś komentarz
    Niestety ostatnie wejscie Bieleckiego na 8-tysięcznik to Broad Peak , a to juz WIELE lat te,mu ;-(((
    • Pan wszystkich Panów Zgłoś komentarz
     Wyjdą w tym roku w październiku. Jesienią dojdą pod szczyt i w pierwszym dniu zimy fik na szczyt. To będzie zimowe wejście.
     • zmuzbi Zgłoś komentarz
      Jeżeli jest to "wyprawa narodowa" to wiadomo że jest sponsorowana przez Naród czyli przez nas wszystkich. Obserwuje od początku wpisy wspinaczy, cieszy mię to że wspomogli w nieszczęściu
      Czytaj całość
      E.Revol, ale, właśnie ale dlaczego to trwało tak długo? Czy aby czekając na lepsze warunki nie zrobiono sobie wygodnego "wysokogórskiego wypoczynku?" Żeby uprzedzić "że żeby pisać to należy się na tym znać" przed wieloma laty mieszkałem ponad dwa lata na Hali Gąsienicowej,brałem udział w spinaniu się na /co prawda mniejsze górki/ ale zawsze. i jako takie pojęcie mam. No i jeszcze zasadnicza rzecz - ktoś decydował że ci a nie inni pojadą? Wspinaczy jest dość dużo, natomiast pieniędzy chyba ograniczona ilość?
      • mechanikwirus Zgłoś komentarz
       "Był typowany":-) Wirtualna-zabawna-kreatywna-odjechana-niepoważna-nierzetelna-cwana-podstępna-chamska-ktoś coś dopisze??
       • ala22 Zgłoś komentarz
        Zara zara, chcecie ją zdobyć zimą a czekacie na lato w zimie? Żenada, jak zimą to z wszystkimi konsekwencjami, a nie takie pieprzenie że zimą ale jak będzie cieplej. Ma być mroz,
        Czytaj całość
        ma,sypać i ma być wiatr, i się wspinajcie. A jak nie, to nie pieprzcie ze zimą zdobyta
        • Adam Bloch Zgłoś komentarz
         Pobawiły się chłopaki i teraz do domu czas !
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×