Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ruszyła zbiórka pieniędzy dla Artura Pierzchniaka. Wspinacz potrzebuje środków do życia

Artur Pierzchniak w 2006 roku miał wypadek, po którym ma bezwładną rękę. Jego sytuacja życiowa jest bardzo trudna i dlatego jest potrzebna pomoc ludzi dobrej woli.
Robert Czykiel
Robert Czykiel
Materiały prasowe / wspinka.org / Na zdjęciu: Artur Pierzchniak

Góry są całym światem dla Artura Pierzchniaka. Pod koniec lat 80 jeszcze jako nastolatek zaczynał przygodę ze wspinaczką. Szybko stało się to jego pasją. Zdobywał góry o różnych porach roku i w różnych zakątkach świata. To wszystko zostało nagle przerwane w 2006 roku.

Jest odpowiedź nepalskiego rządu na zatłoczony Mount Everest. Władze mogą zabronić wejścia słabszym wspinaczom >>

Zimą na tatrzańskiej Świnicy doszło do wypadku. Jego towarzysz podczas zjazdu spadł, gdy jeden z haków nie wytrzymał. Wtedy stał się cud, bo Pierzchniak go złapał. Obaj jednak spadli, a pokiereszowanego "Gumę" przewieziono do szpitala. Najmocniej ucierpiał bark i prawa ręka.

Niestety, badania wykazały, że doszło do poważnego uszkodzenia nerwów. Efekt jest taki, że wspinacz od lat zmaga się z całkowitym bezwładem prawej ręki. Na tym jednak nie koniec problemów. ZUS nie przyznał mu renty, a jedyne środki do życia otrzymuje z MOPS-u. Zaledwie 550 zł miesięcznie.

ZOBACZ WIDEO Kamil Stoch: Sprawa zmian trenerskich została rozegrana tragicznie. To było fatalne w skutkach

Fundacja Wspinka postanowiła działać. W sieci uruchomiono zbiórkę pieniędzy. Środki zostaną przekazane "Gumie", aby mógł poddać się rehabilitacji, a także mieć fundusze na życie. Wszystkie szczegóły znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

Denis Urubko z nagrodą Fair Play. PKOl wyróżnił go za uratowanie Elisabeth Revol >>

Co ciekawe, Pierzchniak cały czas jest aktywny w górach. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej tworzy nowe drogi wspinaczkowe. Robi to wolontarystycznie.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×