Alpinizm. Powstał dokument o Tomaszu Mackiewiczu. Opowiada o jego wejściu na Nanga Parbat

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Twitter / Na zdjęciu: Tomasz Mackiewicz
Materiały prasowe / Twitter / Na zdjęciu: Tomasz Mackiewicz
zdjęcie autora artykułu

W niedzielę swoją międzynarodową premierę miał film "Tomasz Mackiewicz (1973-2018)". Dokument przygotowany został przez Pakistańczyków Naveeda Bari i Harisa Ansari. Opowiada o filozofii wspinaczki i obsesji na punkcie Nanga Parbat.

W tym artykule dowiesz się o:

- Czekanie zakończone. Pakistan Explorer w końcu ma pozwolenie od European Film Distributors na premierę uznanego na całym świecie dokumentu "Tomasz Mackiewicz (1973-2018)" - napisali autorzy filmu Naveed Bari i Haris Ansari na Youtube.

Na przełomie 2017 i 2018 roku Tomasz Mackiewicz podjął siódmą próbę zimowego zdobycia Nanga Parbat (8126 m n.p.m.), czego nie dokonał wcześniej nikt inny. W wyprawie towarzyszyła mu Francuzka Elisabeth Revol. Trwający 15 minut film dokumentalny opowiada o pasji "Czapkinsa", a także akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Zawiera także prywatne nagrania Mackiewicza i jego wypowiedzi.

ZOBACZ WIDEO Szalony mecz w Leverkusen! 5 goli i zwycięstwo gospodarzy [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

- Kiedy dotknąłem Nanga Parbat po raz pierwszy to było zaskakujące. Musisz wiedzieć jak wspinać się w wysokich górach w Himalajach, musisz mieć strategię, a my jej nie mieliśmy. Uczyliśmy się. Przez sześć lat nauczyłem się, jak należy się wspinać, bo nikt mi nie pokazał, jak to się robi - mówił Mackiewicz w jednej z archiwalnych wypowiedzi wykorzystanych w filmie.

- To miejsce jest pełne paradoksów. Jednocześnie czujesz ból i radość. Jak to jest możliwe? Czujesz się kompletnie wyczerpany, ale również bardzo szczęśliwy w głębi siebie. Jest ci koszmarnie zimno, ale wokół jest tak pięknie - dodawał Mackiewicz o Nanga Parbat.

Według niektórych źródeł Mackiewicz zdobył szczyt Nanga Parbat 25 stycznia 2018 roku. Podczas schodzenia pogoda się popsuła, a "Czapkins" miał nabawić się choroby wysokowościowej, ślepoty śnieżnej i licznych odmrożeń. Elisabeth Revol sprowadziła go do szczeliny i ruszyła po pomoc. Na ratunek wyruszyli im Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Udało im się ocalić Francuzkę. Za datę śmierci Mackiewicza przyjęto dzień 30 stycznia.

To nie pierwsza publikacja dotycząca polskiego himalaisty. Wcześniej powstały o nim m.in. trzy książki - "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza" Dominika Szczepańskiego, "Nanga Dream - opowieść o Tomku Mackiewiczu" Mariusza Sepioło i "Buntowniczy marzyciel" autorstwa Włocha Davide Bubaniego.

Film (w języku angielskim) można obejrzeć poniżej:

Czytaj także:Tomasz Mackiewicz - długi, prochy dziecka na szczyciePiotr Tomala będzie wyróżniony za akcję na Nanga Parbat. Dostanie Legię Honorową

Źródło artykułu:
Komentarze (1)
grolo
20.08.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"[b]Czapkins. Historia Tomka Mackiewicz[/b]" Dominika Szczepańskiego - to świetna książka najbardziej w tym temacie zorientowanego dziennikarza. Szczerze polecam. Podobnie blog autora, na który Czytaj całość