Piotr Tomala będzie wyróżniony za akcję na Nanga Parbat. Dostanie Legię Honorową

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: Piotr Tomala
PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: Piotr Tomala
zdjęcie autora artykułu

Polski himalaista został odznaczony przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Piotr Tomala w sobotę odbierze Legię Honorową.

Informację o wielkim wyróżnieniu dla Piotra Tomali przekazała Polska Agencja Prasowa. Polski himalaista został zaproszony do francuskiej ambasady w Warszawie. W sobotę odbierze tam Legię Honorową, którą otrzyma na wniosek prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył członków polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 >> 47-latek został doceniony za akcję ratunkową na Nanga Parbat w 2018 roku. Podczas zejścia ze szczytu zaginęli Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol. Tomala kierował akcją, a w górach z ratunkiem pospieszyli Adam Bielecki i Denis Urubko. Udało się odnaleźć i uratować francuską himalaistkę, ale Mackiewicz nie przeżył.

- To, co zrobili Polacy, jest o wiele bardziej godne podziwu niż jakiekolwiek ordery - komentuje w PAP słynna wspinaczka Christine de Colombel.

Szef PHZ Piotr Tomala wyjawia nowy plan Polaków na zdobycie K2 zimą >> Legia Honorowa jest najwyższym odznaczeniem we Francji. Himalaiści, którzy uratowali Revol, odebrali już wiele odznaczeń. Tomala i jego kompani w Polsce otrzymali Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

ZOBACZ WIDEO: Polacy na K2 uratowali życie Bułgarowi. Marcin Kaczkan: To był cały dzień walki

Źródło artykułu: