KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Himalaizm. Mogło zakończyć się tragedią! Denis Urubko spadł z lawiną 100 metrów!

Denis Urubko w poniedziałek ruszył w samotny atak szczytowy na Broad Peak. Wejście mogło zakończyć się tragedią. Posiadający polskie obywatelstwo himalaista spadł z lawiną 100 metrów. Na szczęście cały i zdrowy wrócił do bazy.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Denis Urubko Facebook / Na zdjęciu: Denis Urubko

- Lawina zrzuciła mnie o 100 metrów. Odpadłem 50 metrów z zerwaną liną. Na szczęście nie wpadłem do szczeliny - tak zakończenie ataku szczytowego na Broad Peak (8051 m n.p.m.) relacjonował na swoim facebookowym profilu Denis Urubko. Na szczęście skończyło się tylko na strachu. Urubko cały i zdrowy wrócił do bazy. To koniec jego wyprawy na Broad Peak.

Posiadający polskie obywatelstwo himalaista w ostatnich dniach na Broad Peak został sam. Towarzyszący mu Don Bowie i Lotta Hintsa opuścili bazę. Bowie miał ogromne problemy z płucami podczas poprzedniego ataku szczytowego. Wraz z Hinstą zostali przetransportowani helikopterem do Skardu.

Mimo to Urubko nie zamierzał się jednak poddawać i sam chciał zdobyć szczyt. Został na Broad Peak i czekał na polepszenie warunków atmosferycznych. Zgodnie z prognozami pogody, 17 lutego nieco ustąpiły podmuchy wiatru. Na wierzchołku Broad Peak w poniedziałek wiało z prędkością około 70-80 km/h. To pozwoliłoby Urubce na zrealizowanie celu wyprawy.

Urubko chciał być pierwszym człowiekiem na świecie, który stanął na szczycie Broad Peak zimą. Wcześniej udało się to czwórce Polaków: Adamowi Bieleckiemu, Arturowi Małkowi, Tomaszowi Kowalskiemu i Maciejowi Berbece. Szczyt zdobyli oni 5 marca 2013 roku i Urubko podważa to wejście. Jego zdaniem zima kończy się ostatniego dnia lutego. 

Rosjanin miał wysokie ambicje. Na początku wyprawy zapowiadał, że Broad Peak to nie jedyny jego cel. Zapowiadał też, że po zdobyciu tego szczytu przeniesie się na K2. Pod warunkiem, że będzie tam obecna międzynarodowa wyprawa. Ta jednak zakończyła wspinanie na początku lutego. Urubko został sam, by rozprawić się z Broad Peak.

Gdyby Urubko wpadł do szczeliny, mogłoby zakończyć się tragedią. Po tym wypadku Urubko postanowił zakończyć wyprawę. To nie pierwszy raz, gdy himalaista zdecydował się na samotny atak. Tak było też przed rokiem, gdy chciał sam zdobyć K2. Wtedy też zawrócił do bazy, a następnie opuścił polską wyprawę.


Zobacz także:
Skoki narciarskie. Puchar Świata Bad Mitterndorf. Gitara elektryczna oczyściła myśli Piotra Żyły
Łyżwiarstwo szybkie. Artur Janicki 6. w wyścigu masowym na mistrzostwach świata

ZOBACZ WIDEO: Polska akademia na Zielonej Wyspie. Mariusz Kukiełka otworzył szkółkę w Irlandii

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (26)
 • grolo Zgłoś komentarz
  @FIGUS: bredzisz. Na drugi raz, zanim zaczniesz się kompromitować, to chociaż przeczytaj artykuł. Ze zrozumieniem.
  • freddy kruger Zgłoś komentarz
   czyli nikt póki co nie zdobędzie szczytu w czasie prawdziwej górskiej zimy ,a była nadzieja :(
   • Marekx Zgłoś komentarz
    Nie Polak, nie rusek więc kim jest ten Urubko? Wygląda na to że jest to kameleon który przybiera takie barwy narodowe z których ma najwięcej korzyści finansowych.
    • Robtar Zgłoś komentarz
     Rusek zmienia kalendarz ;)
     • grzesb Zgłoś komentarz
      Gdyby zdobyli pod koniec marca, ew po 15 marca no to można podważać, ale oni zdobyli 5 marca więc bez sensu jest takie gadanie że zima do końca lutego. Takim tokiem myślenia można
      Czytaj całość
      podważyć lutowe wejście, bo w styczniu jest jednak chłodniej i więcej opadów
      • Jarek LUBLIN Zgłoś komentarz
       Podważanie wejść zimowych jest skur....stwem. To była lekcja pokory.
       • Urszula Boszulak Zgłoś komentarz
        Kibicowałam Denisowi Urubko i miałam nadzieję, że tym razem się uda pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Dobrze, że jest cały, zdrowy i podjął rozsądną decyzję. Dla mnie Urubko
        Czytaj całość
        jest twardym himalaistą rozumiejącym góry. Podziwiam Jego upór i jednak rozsądek, który sprawia, że wie kiedy odpuścić. Wierzę, że przyjdzie czas, kiedy góra pozwoli się pokonać.
        • Mr mgr Zgłoś komentarz
         Więcej pokory panie Urubko! Zima to nie data w kalendarzu tylko warunki atmosferyczne! Przestań pan pieprzyć o tym, że Polacy nie zdobyli szczytu zimą bo był 5 marca, jakie to ma
         Czytaj całość
         znaczenie? 28 lutego zima, a 1 marca wiosna a może i lato?! Mam nadzieję, że ta przygoda czegoś pana nauczy!
         • Trump Trump Zgłoś komentarz
          Jakoś nikt tego nie widział, tak samo jak wydostania się z ogromnej szczeliny przy samotnym ataku na K2. Ściema . Podbija kliki bo sponsorzy potrzebni. Tak samo te daty wiosny do
          Czytaj całość
          końca lutego - nie ma za dużo rekordów i kwiczy... Zgadnijcie jaka flagę zatknie na K2 czy BP jeśli tam pierwszy wejdzie zimą.
          • grolo Zgłoś komentarz
           @Ksawery Darnowski, to brednia. Równie "odkrywcza" jak ta, którą lubią powtarzać kobiety (na szczęście nie wszystkie) typu: "WSZYSCY mężczyźni są TACY
           Czytaj całość
           SAMI".... Ne brnij w formułowanie złotych myśli, zwłaszcza na temat, o którym nie masz zielonego pojęcia.
           • Ksawery Darnowski Zgłoś komentarz
            Wszyscy himalaiści wcześniej czy później kończą tak samo. Przedwczesnym zgonem.
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×