Historyczne chwile na K2. Wyjątkowe słowa Andrzeja Bargiela

Grupa dziesięciu nepalskich Szerpów stanęła w sobotę na szczycie K2 - ostatniego ośmiotysięcznika niezdobytego zimą. Z całego świata napływają gratulacje dla himalaistów. Wyjątkowe słowa przekazał Andrzej Bargiel.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Andrzej Bargiel podczas zjazdu Materiały prasowe / Materiały prasowe / Andrzej Bargiel podczas zjazdu
W sobotę niemal cały świat żył doniesieniami z Himalajów, gdzie od godz. 1:00 czasu lokalnego trwał atak szczytowy na K2 (8611 m n.p.m.) - ostatni ośmiotysięcznik niezdobyty zimą.

Dobre wieści napłynęły po szesnastu godzinach - grupa dziesięciu Nepalczyków dokonała niemal niemożliwego i stanęła na szczycie. Niedługo później przekazano informację, że wszyscy bezpiecznie dotarli do trzeciego obozu na wysokości 7350 m n.p.m.

Z całego świata zaczęły przybywać gratulacje. Wyjątkowe słowa Nepalczykom przekazał Andrzej Bargiel, polski skialpinista. Był pod ogromnym wrażeniem ich wyczynu.

ZOBACZ WIDEO: PŚ w Zakopanem. Jak skoczkowie byli testowani przed konkursem? Apoloniusz Tajner zdradza kulisy

"Nepalscy Szerpowie weszli jako pierwsi na szczyt K2 zimą. Bardzo się cieszę, że wykorzystali w końcu swój niesamowity potencjał po to, by spełnić własne marzenie górskie. Wielkie gratulacje dla całej ekipy. Jesteście wielcy!" - napisał Bargiel na Twitterze.

22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2 - z wierzchołka do bazy bez zdejmowania nart. Był to czwarty ośmiotysięcznik w jego karierze.

Czytaj także:
"Więcej konsekwencji". Kacper Tekieli odpowiada Bieleckiemu
Kim jest człowiek, który jako pierwszy wszedł zimą na K2 bez użycia tlenu?

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×