KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zdobywca K2 odpowiada Bieleckiemu. Jego słowa dają do myślenia

Nie mam nic wielkiego do powiedzenia Adamowi. Z jednego powodu. My, Szerpowie, czerpiemy radość z pobytu w górach, wspinania się, zdobywania szczytów. Nieważne, czy z tlenem, czy bez - mówi Mingma G. w odpowiedzi na komentarz polskiego himalaisty.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Mingma Gyalje Sherpa Facebook / Mingma Gyalje Sherpa
Marek Bobakowski, WP SportoweFakty.pl Co czuje człowiek, który jako pierwszy stawia zimą krok na szczycie K2? Który moment wyprawy zapadł panu najbardziej w pamięć?

Mingma Gyalje Sherpa, himalaista, zdobywca wielu ośmiotysięczników, w tym K2 (8611 m n.p.m.) zimą: Ostatnie metry przed szczytem. Postanowiliśmy, że zaczekamy na wszystkich. Zgromadziliśmy się w jednym miejscu, odśpiewaliśmy hymn Nepalu, chwyciliśmy się za ręce i wspólnie weszliśmy na wierzchołek (TUTAJ zobaczysz film z tej wyjątkowej chwili >>). Tej chwili nie zapomnę do końca życia.

Ale były też trudne chwile. Kiedy doszliśmy do obozu IV (ok. 7800 m n.p.m.), była czwarta rano, wiatr był bardzo mocny, a temperatura o wiele niższa niż zapowiadały przygotowane dla nas prognozy pogody. Czułem się źle, nie czułem palców, nie czułem nosa, było mi zimno. To był chyba najtrudniejszy moment we wspinaczce.

Dość szybko zeszliście z K2. Wszyscy wrócili zdrowi, nikt nie miał problemów?

Kilku z nas ma odmrożenia lekkiego stopnia. To wynik tego, o czym wspomniałem. W obozie IV wcześnie rano było bardzo zimno i bardzo wietrznie. Dostaliśmy wtedy mocno w kość. Ale to nie są poważne problemy. Za moment nie będziemy o nich pamiętać.

Jak skomentuje pan słowa Adama Bieleckiego, który gratulując wam sukcesu, jednocześnie nazwał używanie tlenu "dopingiem" (TUTAJ cały wpis polskiego himalaisty >>)?

Właściwie nie mam nic do powiedzenia Adamowi. Z jednego powodu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tego talentu Chalidowa nie znaliśmy. Co za umiejętności!

Jakiego?

Są himalaiści, którzy wspinają się bez tlenu, ale są też tacy, którzy dopuszczają jego użycie w chwilach ciężkich, trudnych i niebezpiecznych. My, Szerpowie, czerpiemy radość z pobytu w górach, ze wspinania się, w końcu ze zdobywania szczytów. I dla nas naprawdę nie jest najważniejsze, czy robimy to z tlenem, czy bez. Najważniejsza jest nasza miłość do gór.

Pierwsze, nieoficjalne doniesienia wskazywały, że to właśnie pan osiągnął szczyt K2 bez użycia tlenu. Czemu się nie udało?

Taki miałem plan i zamiar. Jednak moje samopoczucie i warunki atmosferyczne spowodowały, że w obozie IV podjąłem decyzję o skorzystaniu z tlenu. Nie było innego wyjścia. Gdybym tego nie zrobił, nie wiem, czy wyszedłbym na szczyt i czy wróciłbym cały i zdrowy do domu. Nie miałem z tym problemu, aby zmienić swój plan. Ważniejsze w tym momencie było moje zdrowie oraz szansa na zdobycie szczytu.

Potwierdza pan, że Nirmal Purja osiągnął szczyt bez dodatkowego tlenu?

Tak, Nirmal jako jedyny z nas był na tyle silny, na tyle czuł się dobrze, że zdobył K2 bez użycia tlenu.

Reakcję Adama Bieleckiego już znamy. Czy himalaiści spoza Nepalu pogratulowali wam sukcesu?

Tak, otrzymaliśmy wiele prywatnych wiadomości od najmocniejszych wspinaczy z całego świata. Było w nich wiele radości, ciepła, dumy. To wsparcie pokazało nam, że dla dużej grupy naszych zagranicznych kolegów jesteśmy profesjonalnymi wspinaczami. Takimi jak oni.

Dziesięciu Nepalczyków zapisało się w historii zimowego himalaizmu. Co to dla was oznacza?

Dumę. Znakomita większość ośmiotysięczników leży w naszym kraju, a tak naprawdę żadnego ze szczytów nie zdobyliśmy jako pierwsi, samodzielnie. Dopiero teraz się udało. W momencie, gdy K2 było ostatnim niezdobytym ośmiotysięcznikiem zimą. To był ostatni dzwonek. Jesteśmy szczęśliwi.

Wyprawa została sfinansowana z dwóch źródeł: zbiórki internetowej oraz waszych własnych pieniędzy. Nepalski rząd nie chciał partycypować w kosztach tej wyprawy?

To nie tak. Jeżeli w przyszłości zorganizujemy jeszcze jakąś wyprawę, to zapewne rząd nam pomoże. Tym razem nawet nie zwróciliśmy się o pomoc. Głównie z powodu epidemii koronawirusa. Choroba uderzyła w nasz kraj, w naszą gospodarkę, w nasze społeczeństwo. Źle byśmy się czuli, wyciągając ręce po pomoc finansową w momencie, gdy brakuje pieniędzy na wszystko. Stąd decyzja o szukaniu innych źródeł finansowania.

Zakończyliście prawie 70-letnią eksplorację gór wysokich. Co dalej? W którą stronę podąży światowy himalaizm?

Jest wiele możliwości: można zdobywać ponownie ośmiotysięczniki w innym stylu. Można również odkrywać nowe drogi. Można próbować swoich sił na najtrudniejszych technicznie ścianach. Jeszcze sporo przed nami.

Czy wasz zespół złożony z dziesięciu Szerpów przetrwa? Czy macie w planach kolejne cele?

Będziemy nadal współpracować. W najbliższym czasie zaplanujemy nową wyprawę. Tym razem chcemy pojawić się u podnóża Czo Oju (Cho Oyu) i tam wytyczyć całkowicie nową trasę na ten szczyt. 

A pan? Jakie ma pan plany na rok 2021?

Na razie chcę trochę odpocząć. W marcu będę wspinał się ze swoimi klientami (Mingma G. prowadzi agencję wspinaczkową, o której opowiedziała naszemu portalowi Magda Lassota, autorka książki "W cieniu Everestu" - TUTAJ znajdziesz tę rozmowę >>) na Annapurnę, potem przyjdzie czas na Lhotse i latem wracam pod K2. Czeka mnie więc sporo wspinania.


Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy uważasz, że dodatkowy tlen w himalaizmie należy traktować jak doping?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (101)
 • wrafos Zgłoś komentarz
  Ekipy Zawady wchodziły w wełnianych ciuchach, kombinezonach i butach ze sklepów "Pan i Pani" przeznaczonych na wycieczki w Tatry. To dopiero było bez dopingu.
  • Andromeda75 Zgłoś komentarz
   Oczywistym jest to, że tak jak "nigdy nie dogonimy Kenijczyków", tak nigdy nie osiągniemy takiej wydolności jak Nepalczycy, genetycznie przystosowani do wysokości. Należy
   Czytaj całość
   docenić Polaków, bo fakt jest faktem, że w górach wysokich nasze osiągnięcia są spore. Gdyby nie nieszczęśliwe wypadki i śmierć świetnych naszych wspinaczy to po K2 byłoby pozamiatane już wiele lat wcześniej. Czasy twardzieli niestety już dawno minęły. Teraz to są tylko "wydarzenia medialne". Ale GRATULACJE dla zdobywców. Teraz pozostaje już tylko Olympus Mons (najwyższe wzniesienie w naszym układzie planetarnym ok 28 000 m), tylko najpierw trzeba tam dolecieć, a to już nie będzie łatwe, a nawet mało prawdopodobne. Warto być jednak optymistą, bo warto mieć marzenia.
   • Kasia Zgłoś komentarz
    Wielkie gratulacje, trzymałam kciuki ,modliłam się aby cali i zdrowi zeszli, jeszcze raz gratulacje.
    • kastet Zgłoś komentarz
     bielecki to jbn pozer któremu Szerpowie wnosili sprzęt na szczyt, a sponsorzy dawali kasę na fanaberie, co jest warty ten co kolegów zostawia w górach na śmierć
     • abc Zgłoś komentarz
      Jest to tylko i wyłącznie kwestia kultury osobistej czy gratulujemy sukcesu czy na wstępie chcemy ten sukces zdyskredytować ,co miało miejsce w przypadku himalaisty A.B.Byłoby elegancko i
      Czytaj całość
      na poziomie złożyć gratulacje ,potem można toczyć dyskusje na temat technicznych wariantów zdobywania szczytów.Jest mi wstyd ,że z Polski popłynęły takie "gratulacje" i mam nadzieję w imieniu wielu z nas przepraszam sympatycznych Nepalczykow, przeszliście do historii.
      • Siwy Zgłoś komentarz
       Czy zejście pod kilka metrów pod wodę to też doping?
       • Aga3333 Zgłoś komentarz
        @Władysław Brodziak , Panie Brodziak, Szerpowie od urodzenia zyja na duzych wysokosciach wiec fizycznie sa lepiej przygotowani niz Europejczycy do wspinaczek, no i udalo im sie wejsc z
        Czytaj całość
        tlenem. Kto ma wieksze szanse na zdobycie K2 cala ekipa, zima bez tlenu niech Pan sam sobie odpowie. Zreszta jedna osoba z ich zespolu weszla bez tlenu wiec i tak juz jest pozamiatane.
        • SPARTA Zgłoś komentarz
         Zdobywanie gór z aparatem tlenowym jest bardzo częste i od dawna. Zdobycie góry bez tlenu i wspomagania farmakologicznego jest wyczynem sportowym i tylko nieliczni wspinacze mogą się tym
         Czytaj całość
         pochwalić. Adam Belecki i jego zdanie na temat wspinania z tlenem jest znane od dawna. Wg mnie wspinanie na 8000m i więcej powinno mieć dwa aspekty. Pierwszy to zdobywanie szczytów na wyprawach komercyjnych z tlenem oraz wyprawy sportowe bez wspomagania tlenowego oraz środków farmakologicznych. W przypadku wspinaczki sportowej korzystanie z usług Szerpów powinno się kończyć na obsłudze bazy ABC. Szerpów proszę nie lekceważyć to jest ich praca. Kiedyś narciarze mieli wełniane czapki a teraz mają kaski i tak można wymieniać bez końca. Trzeba odróżnić postęp technologiczny od ilości tlenu.
         • Mr Zgłoś komentarz
          Skromność. To mi się podoba w tym człowieku. A jednocześnie brakuje mi jej u tych, za których nosi na codzień ich bagaże. Niech Pan Bielecki zdobywa szczyty nie tylko bez tlenu ale i
          Czytaj całość
          bez szerpów.
          • Tomasz Sobczak Zgłoś komentarz
           Jakoś nikt z tych , którzy krytykują uzywanie tlenu nie wspomniał o tym , że te butle z tlenem ważą a każdy kilogram, dosłownie kazdy kilogram na tej wysokości to ogromny dodatkowy
           Czytaj całość
           problem i ogromny wysiłek ( tak właśnie mówią HIMALAIŚCI-wszyscy- kiedy mowa o ekwipunku), co jasno mówi , że jesli się dobrze zaaklimatyzuje ...no to ma ku...a lżej. Reasumując: tlen pomaga ale dodatkowy bagaż, bez tlen trzeba się aklimatyzować ale lżej ...no i co specjaliści? gdzie leży prawda ? kilkanascie dni temu Polski himalaista miał plecak 4 kg cięższy niż tragarze to był taki dumny jak wszyscy go podziwiali i to tu na tym portalu zostało opisane...ha ha ha te dyskusje nigdy się nie skończą...
           • Władysław Brodziak Zgłoś komentarz
            Czyli dożywotnia dyskwalifikacja.W przeciwnym przypadku wszyscy będą astmatykami sztucznie wspomaganymi przez środki chemiczne.Szczyty należy zdobywać w warunkach naturalnych,takich jakie
            Czytaj całość
            panują w danym środowisku.Tak,że wszystko jeszcze przed naszymi himalaistami!!!
            • Wiktorek Zgłoś komentarz
             Ważne jest WEJŚCIE na dany szczyt!!! A czy z tlenem - czy bez; czy na bosaka - czy w specjalnym obuwiu; czy karmieni naturalnie - czy koncentratami; a nawet czy tą, czy inną trasą - to już
             Czytaj całość
             są niuanse może i ważne, ale drugorzędne! Raczej bardziej bym się zastanawiał nad sławą tych zdobywców, którzy byli niemalże ,,WNOSZENI'' przez bezimiennych Szerpów na górskie szczyty!
             • Aga3333 Zgłoś komentarz
              musze to napisac, bo sie niezle ubawilam wchodzac na strone Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera. Zaczelam czytac ich geneze powstania, historie i osiagniecia i tu male zdziwinie....
              Czytaj całość
              "Tylko w roku 2018 podczas zimowej wyprawy na K2 nasze działania śledziło ponad 303 mln ludzi na całym świecie. Ostatnia zimowa wyprawa na K2 śledzona była przez największe media zagraniczne, takie jak BBC World, CNN, National Geographic, New York Times, Reuters, AFP, South China Morning Post czy The Times. Informacje o naszych działaniach śledzili ludzie na całym świecie. A ekwiwalent reklamowy tylko tej jednej wyprawy wyceniony został na 91.000.000 PLN! " ... No i tak wyglada himalaizm od naszej strony, ha, ha, ha, bufony jedne nic wiecej i nie dziwi , ze d... ich z zalu sciska. A ich ostatni artykul ma tytul. "K2 musi poczekac", ha, ha. No bidoki widac beda musieli jeszcze poczekac, moze kiedys jakis helikopter was tam zawiezie i film z wami nakreca...
              Zobacz więcej komentarzy (34)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×