KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

K2: Simone Moro skomentował sukces Szerpów. "Alpinizm nie jest spacerem po parku"

Włoski himalaista zamieścił na swoim profilu na Facebooku bardzo długi wpis, w którym gratuluje Szerpom pierwszego zimowego wejścia na K2 i... wbija szpilkę tym, którzy krytykują styl wspinaczki.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Simone Moro Facebook / SimoneMoroOfficial / Na zdjęciu: Simone Moro
Nie milkną echa pierwszego zimowego wejścia na K2 (8611 m n.p.m.). Dziesięciu Szerpów zaatakowało w sobotę (16.01.) i po kilku godzinach stanęli wszyscy razem na szczycie (TUTAJ więcej szczegółów >>). Dokonali tego, jako pierwsi w historii. Gratulacje natychmiast popłynęły z całego świata. To ostatnia góra, która zimą "broniła się" przed człowiekiem. Teraz byliśmy już na każdym z czternastu ośmiotysięczników - zarówno latem, jak i zimą. Byliśmy, my, ludzie.

Część himalaistów - m.in. Adam Bielecki - zwróciło uwagę, że atak nastąpił przy użyciu wspomagania, czyli dodatkowego tlenu z butli. W ten sposób, chcąc, nie chcąc, nieco umniejszali temu sukcesowi.

Głos zabrał również Simone Moro. Włoski himalaista ma na swoim koncie wejścia na 12 ośmiotysięczników. W tym na cztery (Nanga Parbat, Gaszerbrum II, Makalu oraz Sziszapangma) wszedł jako pierwszy w ramach akcji zimowej. Jest jednym z najwybitniejszych wspinaczy na świecie. Obecnie przebywa pod Manaslu (8156 m n.p.m.).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niesamowity efekt. Zobacz, co się stało z wylanym wrzątkiem przez siatkarza

- Gratuluję zespołowi Nepalczyków - napisał. - Żaden styl nie zabija alpinizmu, ani osiągnięć innego wspinacza. Himalaizm jest "żywy", dopóki znajdują się osoby, które chcą go rozwijać i zmieniać swoimi dokonaniami. Zawsze znajdzie się miejsce na lepszy styl.

Skrytykował również tych, którzy nie doceniają osiągnięcia Szerpów. - Ci, którzy teraz nie doceniają stylu, w jakim zdobyto K2, mogą to zmienić, ale pod warunkiem, że odejdą od klawiatury komputera.

Dodał również, że: "alpinizm nie jest spacerem po parku".

Warto jeszcze podkreślić, iż już po napisaniu tego komentarza okazało się, że Nirmal Purja zdobył K2 bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Tak poinformował przez social media (TUTAJ przeczytasz więcej >>). Jeżeli to prawda, wówczas nie można już mieć nic do zarzucenia Szerpom. Chociaż... jak wspomniał Moro, zawsze można pokonać K2 zimą w lepszym stylu.

Czy jest jeszcze potrzeba zimowa, polska wyprawa na K2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×