Niesamowite nagranie z K2. Tak Nepalczycy zdobywali szczyt

16 stycznia 10-osobowa grupa Szerpów zdobyła K2. To historyczna chwila, bo nikt przed nimi nie dokonał tego zimą. Nirmal Purja na Twitterze zamieścił wideo z ostatnich chwil wspinaczki, kiedy wszyscy zameldowali się na szczycie.

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
Szerpowie zdobywający K2 Twitter / Nirmal Purja / Na zdjęciu: Szerpowie zdobywający K2
W ekipie, która dokonała historycznego wejścia na K2, znaleźli się: Mingma Gyalje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Geljen Sherpa, Pem Chiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Dawa Tenjin Sherpa, Kilu Pemba Sherpa, Sona Sherpa oraz Nirmal Purja.

Ten ostatni jako jedyny wspinał się bez użycia dodatkowego tlenu. "Brat z bratem, ramię w ramię, szliśmy razem na szczyt, śpiewając nepalski hymn narodowy. Zatrzymaliśmy się około 10 metrów przed samym szczytem, aby razem wejść na górę i zaznaczyć ten historyczny wyczyn, jakim jest pierwsze wejście na K2 zimą" - napisał Nirmal Purja na Twitterze.

"Żadnych indywidualnych planów, chciwości. Tylko solidarność i wspólna siła drużyny ze wspólną wizją. Jestem super dumny ze wszystkich członków zespołu. Zasłużyli na to, włożyli w to bezinteresowny wysiłek i byli jednością, udowadniając, że nic nie jest niemożliwe. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dzielić się tą chwilą z ludźmi na całym świecie" - kontynuował.

Wykorzystał też moment, by wspomnieć o światowym problemie. "Globalne ocieplenie i zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, przed którymi obecnie stoi świat. Ludzie muszą się zjednoczyć, aby stawić czoła zagrażającemu kryzysowi. Jeśli się zjednoczymy, wszystko stanie się możliwe" - zakończył.

Czytaj też:
K2 zdobyte jednak bez tlenu! Nirmal Purja twierdzi, że osiągnął szczyt bez wspomagania
Dobre wieści z K2. Wszyscy Szerpowie zeszli do bazy

ZOBACZ WIDEO: Jerzy Engel ostrzega nowego selekcjonera reprezentacji Polski. "Przeskok jest kolosalny"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×