KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Chcieli powtórzyć wyczyn Nepalczyków. Atak szczytowy na K2 przerwany

John Snorri, Muhammad Ali Sadpara oraz Sajid Ali Sadpara planowali pójść w ślady dziesięciu Nepalczyków i także zdobyć zimą K2 (8611 m n.p.m.). Z uwagi na złe warunki pogodowe przerwali atak szczytowy i wracają do obozu głównego.

Michał Fabian
Michał Fabian
K2 WP SportoweFakty / Na zdjęciu: K2
"Planujemy zdobycie szczytu około godz. 9:00 w poniedziałek (25 stycznia). Do obozu trzeciego dotrzemy w niedzielę, odpoczniemy, a atak szczytowy rozpoczniemy o godz. 18:00 w niedzielę. Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i nasza wyprawa zakończy się sukcesem. Jesteśmy podekscytowani i gotowi do ataku życia" - napisał na Facebooku John Snorri (więcej TUTAJ>>).

Islandczyk zamierzał zdobyć K2 wraz z dwoma Pakistańczykami: Muhammadem Ali Sadparą oraz jego synem Sajidem Ali Sadparą. Ten ostatni chciał wspiąć się na najwyższy szczyt Karakorum bez użycia dodatkowego tlenu.

Wiadomo już jednak, że ich plan jest nieaktualny. Atak szczytowy na K2 został bowiem przerwany.

ZOBACZ WIDEO: Branża fitness nie ma wyjścia. "Pomoc od rządu praktycznie nie istnieje"

"Ze względu na warunki atmosferyczne zespół schodzi. Wszyscy są cali i zdrowi. Więcej informacji zamieścimy, gdy tylko dotrą do bazy" - taka wiadomość pojawiła się na profilu Muhammada Ali Sadpary na Twitterze.

Himalaiści zdołali dotrzeć do obozu trzeciego (6830 m). Następnie, ze względu na pogarszające się warunki pogodowe, zdecydowali się wycofać.

Tym samym jedynymi zdobywcami K2 zimą pozostają Nepalczycy. Dokonali tego 16 stycznia, korzystając z okna pogodowego. Dziesięcioosobową grupę tworzyli: Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa oraz Nirmal Purja.

Ten ostatni - jako jedyny - wspiął się na K2 bez użycia dodatkowego tlenu.

Czytaj także: K2 zdobyte jednak bez tlenu! Nirmal Purja twierdzi, że osiągnął szczyt bez wspomagania

Czy tej zimy ktoś jeszcze zdobędzie K2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×