K2 zdobyte jednak bez tlenu! Nirmal Purja twierdzi, że osiągnął szczyt bez wspomagania

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty /  / Na zdjęciu: K2
WP SportoweFakty / / Na zdjęciu: K2
zdjęcie autora artykułu

Nepalski wspinacz poinformował za pomocą Facebooka, że stanął na szczycie drugiej najwyższej góry świata bez użycia dodatkowego tlenu. - Szanuję to! - skomentował Adam Bielecki.

W tym artykule dowiesz się o:

Pierwsze zimowe wejście na K2 (8611 m n.p.m.) wywołało na świecie wiele komentarzy i wiele emocji. Przypomnijmy, że w ostatnią sobotę (16.01.) dziesięciu Szerpów osiągnęło szczyt o godz. 16:58 czasu miejscowego (TUTAJ więcej szczegółów >>). Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa - oto pełna lista wspinaczy, którzy wpisali się na stałe do historii światowego himalaizmu.

Tuż po przekazaniu tej wyjątkowej informacji lawinę hejtu wywołał Adam Bielecki, który napisał na Twitterze: "Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?".

Polski himalaista odniósł się w ten sposób do informacji, że Szerpowie wchodząc na K2 używali dodatkowego tlenu, który mocno ułatwia wspinaczkę (więcej informacji TUTAJ >>). Bieleckiego poparł - w rozmowie z naszym serwisem - Denis Urubko. Jego zdaniem również wyścig o pierwsze wejście zimowe bez tlenu trwa nadal.

Do teraz... W poniedziałek (18.01.) Nirmal Purja na swoim profilu FB przyznał, że osiągnął szczyt K2 bez użycia tlenu! - JOB DONE! K2 WINTER WITH NO SUPPLEMENTARY OXYGEN! (Świetna robota! K2 zimą bez dodatkowego tlenu - tłum. red.) - napisał wersalikami w nieco szerszym opisie ataku szczytowego.

K2 winter was a beast of a challenge. I firmly believe that a feat of such caliber is never possible if you don’t have a...

Opublikowany przez Nirmala Purję Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Słowa Nepalczyka zamykają dyskusję. Jest on pierwszym zimowym zdobywcą K2 bez użycia tlenu. Przyznał to nawet sam Bielecki. - Nims (czyli Nirmal Purja - przyp. red.) potwierdził, że szedł bez tlenu. I to jest news! Szanuję to - napisał polski himalaista.

ZOBACZ WIDEO: Skoki. Zakopane wypadkiem przy pracy? "Czasami zdarzają się takie zawody"

Źródło artykułu: