KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

K2 zdobyte jednak bez tlenu! Nirmal Purja twierdzi, że osiągnął szczyt bez wspomagania

Nepalski wspinacz poinformował za pomocą Facebooka, że stanął na szczycie drugiej najwyższej góry świata bez użycia dodatkowego tlenu. - Szanuję to! - skomentował Adam Bielecki.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
K2 WP SportoweFakty / Na zdjęciu: K2
Pierwsze zimowe wejście na K2 (8611 m n.p.m.) wywołało na świecie wiele komentarzy i wiele emocji. Przypomnijmy, że w ostatnią sobotę (16.01.) dziesięciu Szerpów osiągnęło szczyt o godz. 16:58 czasu miejscowego (TUTAJ więcej szczegółów >>). Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa - oto pełna lista wspinaczy, którzy wpisali się na stałe do historii światowego himalaizmu.

Tuż po przekazaniu tej wyjątkowej informacji lawinę hejtu wywołał Adam Bielecki, który napisał na Twitterze: "Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?".

Polski himalaista odniósł się w ten sposób do informacji, że Szerpowie wchodząc na K2 używali dodatkowego tlenu, który mocno ułatwia wspinaczkę (więcej informacji TUTAJ >>). Bieleckiego poparł - w rozmowie z naszym serwisem - Denis Urubko. Jego zdaniem również wyścig o pierwsze wejście zimowe bez tlenu trwa nadal.

Do teraz... W poniedziałek (18.01.) Nirmal Purja na swoim profilu FB przyznał, że osiągnął szczyt K2 bez użycia tlenu! - JOB DONE! K2 WINTER WITH NO SUPPLEMENTARY OXYGEN! (Świetna robota! K2 zimą bez dodatkowego tlenu - tłum. red.) - napisał wersalikami w nieco szerszym opisie ataku szczytowego.

K2 winter was a beast of a challenge. I firmly believe that a feat of such caliber is never possible if you don’t have a...

Opublikowany przez Nirmala Purję Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Słowa Nepalczyka zamykają dyskusję. Jest on pierwszym zimowym zdobywcą K2 bez użycia tlenu. Przyznał to nawet sam Bielecki. - Nims (czyli Nirmal Purja - przyp. red.) potwierdził, że szedł bez tlenu. I to jest news! Szanuję to - napisał polski himalaista.

ZOBACZ WIDEO: Skoki. Zakopane wypadkiem przy pracy? "Czasami zdarzają się takie zawody"
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (15)
 • Koni Zgłoś komentarz
  Ja byłem na rysach bez tlenu
  • Tomasz Sobczak Zgłoś komentarz
   Tak coś mi się zdaje , że teraz będą próbować zdobyć jakiś szczyt calkowicie BEZ TLENU-podduszani albo coś wtym stylu i to DOPIERO będzie prawdziwy sport!!!!
   • mickmick Zgłoś komentarz
    Teraz Bielecki ma nowe wyzwania, zdobywanie szczytow bez zdejmowania maseczki a w szczegolnosci bez korzystania z pomocy Sherpow !!!
    • wrafos Zgłoś komentarz
     Urubko pięknie chciał nas wydymać, wreszcie będziemy mieli spokój od niego, bo parcie na K2 zakończyło się, wreszcie.
     • JanSerce Zgłoś komentarz
      jakie to ma znaczenie dla swiata? zadne ! czy to wejscie cos zmienia ? nic! czy dzieki temu swiat stanie lepszy? nie!
      • Michał Romanowski Zgłoś komentarz
       I bardzo dobrze. Sherpowie zawsze występowali w roli tragarzy dla zadufanych wspinaczy z Europy. Teraz powinni pokazać światu na co jeszcze ich stać.
       • Tomasz Sobczak Zgłoś komentarz
        może już wystarczy tej dyskusji- w komentarzach- z tlenem czy bez tlenu ...ani ja ani wielu innych nie doszło by do podnóża tej góry-no może jakby mnie ktos wniósł...SHERPOWIE to
        Czytaj całość
        goście i tyle w temacie
        • Montana Zgłoś komentarz
         Wielki szacunek dla tego człowieka.Ciekawe co na to Urubko???
         • papandeo Zgłoś komentarz
          No to teraz proponuję Bieleckiemu i innym zdobywanie szczytów tyłem albo na czworakach lub podczas burzy- bedą rekordy...
          • steffen Zgłoś komentarz
           Szedł w grupie 10-ciu, z tego on jeden "bez tlenu". To trochę tak jak kolarz który w ucieczce miał 9 pomocników i wygrał etap "samodzielnie". Troszkę to słabo
           Czytaj całość
           wygląda. Co to za wejście "bez tlenu" gdy w razie czego masz 9 pomocników pod ręką idących z tlenem i mogących również ciebie tym tlenem poratować.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×