Szokujące: Urubko podważył fakt, że K2 zdobyto bez tlenu! "Sprawdź materiał filmowy"

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty /  / Na zdjęciu: Denis Urubko w studiu WP
WP SportoweFakty / / Na zdjęciu: Denis Urubko w studiu WP
zdjęcie autora artykułu

Denis Urubko w wywiadzie dla explorersweb.com odniósł się do tematu wspomagania tlenem we wspinaczce wysokogórskiej. Padły niezwykle kontrowersyjne słowa.

W tym artykule dowiesz się o:

- Uważam za szokujące, że władze sportowe walczą z dopingiem we wszystkich innych sportach, podczas gdy społeczność alpinistów oklaskuje sportowców dopingowanych tlenem. Moim zdaniem jest to nieetyczne. Suplementacja O2 jest obecnie stosowana przez osoby, które są zbyt słabe na cele, które sobie wyznaczyły - ocenił Denis Urubko w wywiadzie dla portalu explorersweb.com.

Urubko podważył też fakt, że Nirmal Purja zdobył szczyt K2 bez tlenu. Nepalski wspinacz 16 stycznia 2021 r., razem z zespołem, jako pierwsi zdobyli K2 zimą. Jak poinformował w mediach społecznościowych Nirmal Purja, dokonał tej sztuki bez wspomagania tlenem (więcej TUTAJ).

- Cóż, tak powiedział. Ale widziałem jego zdjęcia i wideo ze szczytu. Nie da się tak być na szczycie K2 bez O2. Nie da się dotrzymać kroku załodze wspinaczy, którzy idąc wspomagają się O2. Sprawdź materiał filmowy ludzi, którzy latem dotarli na szczyt K2 bez O2 - stwierdził Urubko.

48-letni himalaista zdecydował się na powrót do wspinaczki. W ostatnich miesiącach Rosjanin z polskim paszportem rozważał zakończenie przygody z tym sportem, ale... na początku lutego wspiął się na Khosar Gang 2 (szczyt w górach Karakorum o wysokości 6400 m n.p.m.).

Urubko w swojej karierze łącznie wykonał aż 21 wejść na ośmiotysięczniki. Zdobył też 10 szczytów siedmiotysięcznych.

Zobacz: K2 zdobyte jednak bez tlenu! Nirmal Purja twierdzi, że osiągnął szczyt bez wspomagania

ZOBACZ WIDEO: Dramatyczne wyznanie polskiego olimpijczyka. Powiedział, ile zarabiają sportowcy

Źródło artykułu:
Komentarze (0)